Головуючий у 1 інстанції - Ковей Л.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.
21 липня 2015 року справа №2а-1851/09
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 грудня 2009 р. у справі № 2а-1851/09за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати недоплачену щомісячну державну допомогу "Дітям-війни",-
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання зробити перерахунок та виплати недоплачену соціальну державну допомогу "Дітям війни" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно.
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 07 грудня 2009 року у справі № 2а-1851/09 позовні вимоги були задоволені. Зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно, з урахуванням раніше виплачених сум
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів зазначає, що з врахуванням частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційної скарги відповідача.
Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Водночас згідно ст.. 7 Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Згідно ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія з віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої за віком, зазначеної в абзаці першому цієї частини.
Про те , що позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як «Дитині війни» у відповідності до вимог Закону, підтверджується відповіддю №2108/А-27.01.03 від23.11.2009 року, яка є наявним в матеріалах справи, але йому було відмовлено.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» , дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення п.12. ст.. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік, яким була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що відповідають Конституції України (є неконституційними).
Судом вірно встановлено, що з 9 липня 2007 року, тобто з моменту прийняття зазначеного рішення Конституційного Суду України, відповідно до ст.. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнане неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, відповідач має підвищити позивачці розмір пенсії, як дитині війни, тому вимоги позивача щодо нарахування зазначеної доплати за 2007 рік підлягають задоволенню саме з цієї дати.
Тобто, за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст.. 6 Закону України, «Про соціальний захист дітей війни».
Статтю 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 01 січня - 380 гривень, з 01 квітня - 406 гривень, з 01 жовтня -411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, і складає відповідно 410 гривень 06 копійок, 415 гривень 11 копійок.
Таким чином з 09.07.2007 року відповідач повинен до нараховувати позивачу 710 гривень 91 копійку, виходячи з наступного розрахунку: (410 гривень 06 копійок х 30% б 31 день х 23 дні) + (410 гривень 06 копійок х 2 місяці х 30%) + (415 гривень 11 копійок х 3 місяці х 30 %).
Законом України «Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміні до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.06.2008 року положення пункту 28 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційні), втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення».
Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни, редакція зазначеної статті що існувала з 01 січня 2008 року втратила чинність.
На підставі рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.
Згідно ст..58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було затверджено прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність, з 1 квітня -481 гривню, з 1 липня-482 гривні,з 1 жовтня -498 гривень..
Враховуючи, що позивачу, починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі КМУ №8 від 28.05.2008 року, за період з 22.05.2008 року і по 31.12.2008 року включно, відповідач повинен нарахувати позивачу виходячи з наступного розрахунку: ( 481 гривня х 30% : 31 день х 10 днів - 481 гривню х 10% 6 31 х 10) + (481 гривня х 30% - 481 гривні х 10%)+(482 гривні х 3 місяціх30% - 482 гривні х З місяці х10%)= (498 гривень х 3 місяці х 30% - 498 гривень х 3 місяці х 10%)=715 гривень 23 копійки.
За статтею 6 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод» особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист.
Конституція України гарантує громадянам право на соціальний захист, який включає отримання пенсії,інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечити рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.
В статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що саме пенсія або виплати, які здійснюються за вибором громадянина замість пенсії - щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога,підвищується на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком. Обов'язки щодо визначення перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про соціальний захист дітей війни» є основною функцією органів Пенсійного фонду України, тому зважаючи на наявність прямої норми в Конституції України, яка гарантує здійснення державними органами належних за законом України виплат сум пенсії з урахуванням встановленого підвищення дітям війни, то за приписом ст.. 8 Конституції України та вимог ч. З ст. 99 КАС України, при розгляді справ за Законом України «Про соціальний захист дітей війни» пропущений річний строк для звернення до суду не є підставою для відмови у позові та при наявності заяви сторони відновлюється судом, тому позов в цій частині також підлягає задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо не нарахування позивачу підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи щодо задоволення позовних вимог, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального права, тому підстави для скасування постанови відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статям 183-2,195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 грудня 2009 року у справі № 2а-1851/09-залишити без задоволення.
Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 грудня 2009 року у справі № 2а-1851/09-залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду постанови, прийнятої у скороченому провадженні, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
І.Д. Компанієць