Справа №817/1839/14
01 серпня 2014 р.м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової економічної експертизи у адміністративній справі за позовом :
Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Україна"
доГоловного управління Міндоходів у Рівненській області ;
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальнстю "ОСОБА_3 Україна" звернулося до суду з позовом до Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №000006/22-05, №000007/22-05 від 19.06.2014.
Представником позивача 01.08.2014 заявлено клопотання про призначення судово-економічної експертизи.
Клопотання мотивовано наступним.
Представник позивача вважає висновки перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальнстю "ОСОБА_3 Україна" вимог законодавства України з питань державної митної справи, в тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за період з 01.01.2012 по 31.12.2013 незаконними, безпідставними, а отже протиправними, такими, що суперечать нормам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», інших нормативних документів, що регламентують документальне забезпечення в бухгалтерському обліку.
Вважає, що для встановлення об'єктивних обставин по даній справі необхідні спеціальні знання в галузі бухгалтерського та податкового обліку, та з врахуванням п. 127 «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої Наказом Міністерства юстищї України від 08.10.1998р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012р. №1950/5), згідно якого економічна експертиза включає дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності; дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій, дослідження докуметів фінансово-кредитних операцій, призначення судової економічної у справі буде сприяти втіленню принципу змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Просив призначити судову економічну експертизу.
Представник відповідача у задоволенні клопотання щодо призначення судово-економічної експертизи заперечував.
На думку представника відповідача, для отримання відповіді на поставлене позивачем питання проведення судової експертизи є не доцільним, оскільки в даному випадку необхідно встановити виключно юридичний факт - підтверджені чи не підтверджені заявлені декларантом позивача відомості щодо складових митної вартості імпортованих товарів до митного оформлення за період, що підлягав перевірці.
Заслухавши пояснення представника позивача щодо заявленого ним клопотання та думку представника відповідача, розглянувши дане клопотання по суті суд приходить до висновку про його обґрунтованість та під ставність, а відтак задовольняє його.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі.
Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Зважаючи, що для підтвердження чи спростування заявлених декларантом позивача відомостей щодо складових митної вартості імпортованих товарів до митного оформлення за період, що підлягав перевірці, на підставі якого прийнято оспорюване у справі рішення, необхідні спеціальні знання у галузі бухгалтерського та податкового обліку, суд вважає, що клопотання про призначення експертизи є обґрунтованим.
Судом проаналізовано надані позивачем питання.
Відповідно до ч.2 ст.81 Кодексу адміністративного судочинства України коло питань, що мають бути передані на вирішення експерту, визначає суд.
Питання, викладені позивачем у клопотанні адаптовані судом відповідно до положень Наказу Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року №53/5 “Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 листопада 1998 р. за №705/3145).
Керуючись ст.ст.51, 81, 133, п.17 ч.4 ст.160, ст.165 КАС України, суд
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Україна" щодо призначення судово-економічної експертизи задовольнити.
Призначити судово-економічну експертизу в справі №817/1839/14.
Проведення судово-економічної експертизи доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (Волинське відділення) (43001, Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16).
Керівнику експертної установи попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 Кримінального Кодексу України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
На розгляд судово-економічної експертизи поставити наступне питання:
Чи підтверджуються документально зазначені в Акті № 0008/4/17-00-22-05/НОМЕР_1 Головного Управління Міндоходів у Рівненській області від 06.06.2014 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки дотримання ТОВ «ОСОБА_3 Україна» вимог законодавства України з питань державної митної справи, в тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за період з 01.01.2012 по 31.12.2013 р» заявлені декларантом відомості щодо складових митної вартості імпортованих товарів та заявлені до митного оформлення відомості про складові митної вартості оцінюваних товарів у вказані в акті періоди і донарахування до сплати податків та обов'язкових платежів (ПДВ та мито на товари, що ввозяться (пересилаються) на територію України суб'єктами підприємницької діяльності)?
Рахунок на оплату послуг судово-економічної експертизи направити позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Україна" (вул.Кн. Володимира, 75,офіс 37, м. Рівне, Рівненська область,33013).
Копію цієї ухвали та матеріали справи №817/1839/14 направити на адресу Волинського відділення Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (адреса: 43001, Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16).
Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя Жуковська Л.А.