УКРАЇНА -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24 січня 2012 року Справа № 1170/2а-5229/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді -Чубари Н.В.
секретар судового засідання -Черна А.Ю.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
третя особа: участі не приймав
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю „А-ГРУП 2006” (далі -позивач, ТОВ) до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач, ОДПІ) про скасування рішення,-
ТОВ звернулося до суду з адміністративним позовом до ОДПІ щодо скасування рішення Кіровоградської ОДПІ № 494 від 29.11.2011 р.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване рішення винесене податковим органом у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу та відповідно до п.п.„ж” п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України. Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.12.2011 р. надана інформація по товариству про наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі записів про проведення реєстраційних дій, з часу заснування юридичної особи, 10.07.2006 р. Остання дата, підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ „А-ГРУП 2006” в Довідки з ЄДР станом на 12.10.2011 р.
Зазначає, що відповідно до статуту товариства, свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ „А-ГРУП 2006” єдиною адресою товариства є м. Кіровоград, Площа Дружби Народів, буд. 3, кімната 401.
Вказує на те, що позивачем укладено договір оренди з ПП ОСОБА_4 від 03.01.2011 р. на оренду приміщення.
Відповідачем були в односторонньому порядку складені документи - довідка від 19.10.2011 року № 1459 про не встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ „А-ГРУП 2006”. Вказана довідка, а також інші документи складені Кіровоградською ОДПІ не є доказом про вжиття всіх дій на встановлення місцезнаходження організації позивача, так як складено самою заінтересованою стороною - ОДПІ. При цьому акт також не складався з невідомих причин.
Після отримання від ОДПІ повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державним реєстратором ОСОБА_5 було направлено на адресу ТОВ повідомлення про вказану подію та встановлено місячний термін до 23 жовтня 2011 року вимогу надати державному реєстратору заповнену картку підтвердження реєстраційних відомостей.
Вказана картка підтвердження реєстраційних відомостей (форма 6) була надана особисто керівником ТОВ ОСОБА_2 до вказаного терміну.
Перше повідомлення Кіровоградської ОДПІ згідно листа державного реєстратора надійшло до 23 вересня 2011 року.
Після того як ТОВ „А-ГРУП 2006” вчинило всі необхідні дії, надало картку про підтвердження реєстраційних відомостей Кіровоградська ОДПІ знову надіслала лист від 25.10.2011 року № 2191/9/29-0 про відсутність ТОВ „А-ГРУП 2006” за місцезнаходження. Після чого Державний реєстратор вдруге, в порушення вимог статті 19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” звернулась до ТОВ „А-ГРУП 2006” з аналогічними вимогами про надання картки про підтвердження реєстраційних відомостей.
Подальші дії Кіровоградської ОДПІ, а саме складення довідки від 19.10.2011 року № 1459 та направлення листа-повідомлення за № 2191/9/29-0 від 25.10.2011 року про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (зазначено в запереченні) свідчать про упередженість та необ'єктивність ОДПІ та направлені на спонукання вчинити державного реєстратора негативно направлених та незаконних дій по відношенню до ТОВ „А-ГРУП 2006”.
Вважає такі дії порушенням вищезазначених норм чинного законодавства, а відтак ухвалені на підставі них рішення також не відповідають чинному законодавству, оскільки прийняті формально на підставі недостовірних даних.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що відповідно до довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 19.10.2011р., місцезнаходження товариства не встановлено. 25.10.2011р. податковим органом державному реєстратору Кіровоградської міської ради направлено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. На підставі проведених дій, податковим органом відповідно до п. п. „ж” п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача не з'явилася, будучи повідомлена належним чином, письмові пояснення по даній справі не подано.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії АО1 №349048 ТОВ „А-ГРУП 2006” зареєстровано як юридичну особу Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 10.07.2006 р. У зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи 08.09.2010 року було замінено свідоцтво про державну реєстрацію (а. с. 67). 14.09.2010 року ТОВ було взято на облік Виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а. с. 25, запис 23).
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців стан юридичної особи ТОВ „А-ГРУП 2006” -зареєстровано. (а. с. 68)
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - станом на 28.11.2011 р. ТОВ „А-ГРУП 2006” значиться в даному реєстрі, керівником зазначеного товариства являється ОСОБА_2; адреса: м. Кіровоград, Площа Дружби Народів, будинок 3, кімната 401, вид діяльності -здавання в оренду власного нерухомого майна, посередництво в торгівлі, інші види оптової торгівлі, організація перевезення вантажів, надання інших комерційних послуг. (а. с. 11-27)
Пунктом 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а саме:
а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом;
б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний або передавальний баланс щодо своєї діяльності відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом;
в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість;
г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;
ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними;
д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;
е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;
ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
з) закінчився строк дії свідоцтва про реєстрацію особи як платника податку на додану вартість;
и) обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
29.11.2011р. Кіровоградською ОДПІ прийнято рішення № 494 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. (а. с. 6, 7)
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15 травня 2003 року № 755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Згідно ч. 1 ст. 6 вказаного Закону державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до п.п. 5.2.11. п. 5.2. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010 р. № 978 рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт „ж” пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Відповідно до частини 11 статті 19 Закону юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом 5 робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно листа від 15.09.2011р. Державний реєстратор Кіровоградської міської ради просить ТОВ „А-ГРУП 2006” до 23.10.2011р. надати заповнену картку підтвердження реєстраційних відомостей (форма №6). (а.с.8)
Дана картка підтвердження реєстраційних відомостей (форма 6) була надана керівником товариства ОСОБА_2 особисто.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 12.10.2011р. записом 25-підтверджено відомості про юридичну особу. (а. с. 26)
Отже позивач діяв у відповідності з вимогами ч. 11 ст. 19 Закону № 755.
Як встановлено в судовому засіданні, після вчинення позивачем всіх необхідних дій, по підтвердженню реєстраційних відомостей та внесення державним реєстратором запису 25, Кіровоградська ОДПІ знову з невідомих для суду причин надіслала лист державному реєстратору від 25.10.2011 року № 2191/9/29-0 про відсутність ТОВ „А-ГРУП 2006” за місцезнаходження. Разом з тим, суд не погоджується з діями ОДПІ щодо надіслання цього повідомлення, оскільки позивачем 12.10.2011 р. вже підтверджено відомості про юридичну особу у відповідності з вимогами ч. 11 ст. 19 Закону № 755.
В запереченнях проти позову ОДПІ зазначає про те, що відсутність позивача за місцезнаходженням було встановлено довідкою № 1459 від 19.10.2011 року, на підставі якої відповідачем було направлено повідомлення про відсутність юридичної особи позивача до державного реєстратора (а. с. 85). При цьому жодного доказу на підтвердження своєї позиції ОДПІ надано до суду не було.
Підрозділи органів державної податкової служби при виконанні службових обов'язків можуть виявляти відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання).
Порядок направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням органом державної податкової служби встановлено розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 №979 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1439/18734 (чинний на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 12.2 розділу XII Порядку (чинний на час виникнення спірних правовідносин) підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкові декларації (звіти, розрахунки), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; у разі виявлення факту відсутності платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання) складається акт перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків та проводиться робота із з'ясуванням фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.
Щодо кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП (додаток 21) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону.
Згідно з пунктом 5.1 пункту 5 розділу V Положення органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до реєстру платників ПДВ, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування законодавчих підстав, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу.
Відповідно до підпункту 5.2 пункту 5 розділу V Положення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою органу державної податкової служби приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). У даному випадку такими документами (відомостями) є повідомлення державного реєстратора, відомості з ЄДР щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Проте, податковим органом на час ухвалення постанови в даній адміністративній справі не надано жодного доказу про не встановлення місцезнаходження такого платника.
Крім того суд враховує і те, що на адресу позивача -ТОВ „А-ГРУП 2006”, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (м. Кіровоград, Площа Дружби Народів, будинок 3, кімната 401) направлялись ухвала про залишення без руху та судова повістка, які були отримані відповідачем 28.12.2011р. та 03.01.2012 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштової кореспонденції. (а. с. 43, 49)
Таким чином, докази надані позивачем в обґрунтування позовних вимог доводять факт підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На момент виготовлення та підписання повного тексту постанови 26.12.2011 р. в матеріалах справи були відсутні будь-які дані на підтвердження позиції податкового органу.
Враховуючи викладене, та зважаючи на доведеність позивачем обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 494 від 29.11.2011р.
Присудити товариству з обмеженою відповідальністю „А-ГРУП 2006” судові витрати з державного бюджету шляхом зобов'язання Державної казначейської служби України безспірно списати з рахунку Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції грошові кошти в розмірі 30 грн. 12 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 26.01.2012 р.
Суддя Н.В.Чубара