Постанова від 22.07.2015 по справі 920/8/15

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 року Справа № 920/8/15

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Студенця В.І., Харченка В.М., за участі представника відповідача І. Мазур (дов. від 07.05.2015), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27 квітня 2015 року у справі № 920/8/15 за позовом комунального закладу "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення та за зустрічним позовом про стягнення 4 114 грн,

УСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року комунальний заклад "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" звернувся до Господарського суду Сумської області з позовом до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення від 30 вересня 2014 року № 39 у справі № 03-06/39-2014 адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" з підстав невідповідності закону (з урахуванням уточнених позовних вимог).

Відповідач позов не визнав і подав зустрічний позов про стягнення 3 400 грн штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладений рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 вересня 2014 року № 39 у справі № 03-06/39-2014 та 714 грн пені з підстав прострочення його сплати, а також про зобов'язання виконати пункт 4 резолютивної частини указаного рішення шляхом припинення стягнення зі споживачів при проходженні одного огляду із замовленням декількох довідок про проходження такого огляду повної вартості обов'язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду за кожну наступну отриману довідку.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 5 лютого 2015 року у первісному позові відмовлено і зустрічний позов задоволено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27 квітня 2015 року (судді Л. Горбачова, В. Потапенко, Ю. Могилєвкін) рішення скасовано з прийняттям нового рішення, яким первісний позов задоволено, а в задоволенні зустрічного позову відмовлено з мотивів безпідставності вимог.

Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить постанову скасувати з підстав неправильного застосування апеляційним господарським судом статей 12 і 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", приписів Закону України "Про психіатричну допомогу", вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року № 1465 "Про затвердження Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка проводить цю діяльність, або оточуючих" у редакції постанови від 10 жовтня 2012 року № 924 та Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 2002 року № 12, статей 45, 34, 43 і 105 Господарського процесуального кодексу України та залишити в силі рішення. Сторони належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, проте Комунальний заклад "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" право на подання відзиву на касаційну скаргу не використало і його представник у судове засідання не з'явився.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Господарськими судами встановлено, що рішенням Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 вересня 2014 року № 39 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу":

- визнано, що позивач є суб'єктом господарювання, який у значенні частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" займав монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з проведення обов'язкових попередніх (періодичних) психіатричних оглядів в межах міста Ромни та Роменського району Сумської області у 2012 році, 2013 році та у січні - квітні 2014 року;

- визнано дії позивача, що полягають у стягненні зі споживачів при проходженні огляду з замовленням декількох довідок про проходження такого огляду повної вартості обов'язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду за кожну отриману довідку, порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку з проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

- відповідно до статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції на позивача накладено штраф у розмірі 3 400 грн;

- зобов'язано позивача протягом 10 (десяти) днів з дня отримання цього рішення припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом припинення стягнення зі споживачів при проходженні одного огляду з замовленням декількох довідок про проходження такого огляду повної вартості обов'язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду за кожну наступну отриману довідку.

Оспорюване рішення обґрунтовано тим, що відповідно до наказу Управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації від 24 квітня 2012 року № 318, позивача віднесено до акредитованих лікувально-профілактичних закладів області, яким надано право проводити обов'язкові попередні та періодичні психіатричні огляди; позивач є єдиним лікувально-профілактичним закладом, який проводить обов'язкові попередні та періодичні психіатричні огляди з подальшою видачею довідки форми № 122-2/о мешканцям міста Ромни та Роменського району; замовлення споживачами в один день двох довідок для різних цілей не дає підстав лікарю-психіатру проводити повторне їх медичне обстеження; безпідставне стягнення плати за проведення повторного психіатричного огляду для видачі другого бланку довідки призвело до ущемлення інтересів споживачів.

Зазначене рішення позивач отримав 22 жовтня 2014 року.

Позивач заперечує висновки територіального відділення Антимонопольного комітету України з підстав невідповідності їх вимогам чинного законодавства.

Задовольняючи первісний позов і відмовляючи в зустрічному позові, господарський суд виходив з того, що дії комунального закладу "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни", які полягають у стягненні грошових коштів за проведення лікарем психіатричних оглядів у разі замовлення особою одночасно двох (і більше) медичних довідок про проходження такого огляду, адміністративною колегією правомірно кваліфіковані як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які при отриманні другого (наступного) бланків довідки сплачували зайві кошти. Відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Кінцевим терміном сплати позивачем штрафу є 22 грудня 2014 року, проте станом на дату подання зустрічного позову (19 січня 2015 року) нараховані штрафні санкції сплачено не було, а частиною п'ятою вказаної статті передбачено, що за прострочення сплати штрафу стягується пеня в розмірі 1,5 відсотка від суми штрафу.

Апеляційний господарський суд з таким висновком правомірно не погодився.

Згідно Переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138, до послуг, що надаються згідно з функціональними повноваженнями державними і комунальними закладами охорони здоров'я, зокрема, відносяться: анонімне обстеження та лікування хворих на алкоголізм і наркоманію; попередні профілактичні медичні огляди при прийнятті на роботу та для отримання посвідчення водія транспортних засобів (крім випадків, коли медичні огляди проводяться за направленнями органів державної служби зайнятості), медичні огляди для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди; лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненнями громадян, що надаються без направлення лікарів.

Відповідно до пунктів 9 і 13 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 2002 року № 12 (далі - Інструкція), обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди передбачають обов'язкові обсяги обстеження: анкетування щодо можливих скарг та анамнезу психіатричних розладів, клінічне обстеження, у разі потреби, додаткові обстеження згідно з Протоколом обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (форма № 122-1/0), який призначений для реєстрації анамнестичних та клінічних даних особи для встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я. Після проведення обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, а при потребі додаткового амбулаторного чи стаціонарного обстежень та огляду лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), особі видається медична довідка про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (форма № 122-216).

Протокол обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (форма № 122-1/0) складається на кожен вид діяльності. Відповідно до пункту 4 Протоколу вказується серія та номер виданої довідки (форма №122-2/о). Отже для видачі довідки форми №122-2/о по кожній категорії працівників та виду діяльності обстеження проводиться повторно з оформленням окремого протоколу форми № 122-1/0.

Частиною другою статті 9 Закону України "Про психіатричну допомогу" визначено, що з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я вона підлягає обов'язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам. Порядок проведення попередніх і періодичних психіатричних оглядів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до Інструкції висновок про відсутність медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) за результатами обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів надається на підставі обстеження, оформленого окремим Протоколом обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів № 122-1/о.

Пунктом 8 розділу І Переліку визначено медичні огляди, зокрема, попередні профілактичні медичні огляди при прийнятті на роботу, для отримання посвідчення водія транспортних засобів, для отримання дозволу на право отримання та носія зброї громадянам, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди. Пунктом 6 Інструкції визначено, що обов'язкові попередні періодичні психіатричні огляди проводяться на госпрозрахункових засадах за рахунок коштів замовників (оплачується проведення обов'язкового обсягу обстеження), про що має бути документ, який підтверджує оплату послуг за проведення оглядів.

Отже, при проведенні обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів для отримання споживачами медичних довідок форми № 122-2/о для різних видів діяльності (робіт, професій, служби) обов'язковим є проведення обстеження для кожного виду діяльності із оформленням окремого протоколу.

Апеляційний господарський суд правомірно визнав безпідставними твердження місцевого господарського суду про те, що при зверненні споживачів для отримання декількох довідок для різних видів діяльності огляд лікарем-психіатром має проводиться одноразово, а отже й плата за огляд має стягуватися одноразово та додатково за видачу кожного другого (наступного) бланку медичної довідки форми № 122-2/о, оскільки вони суперечать вищенаведеним положенням нормативно-правових актів.

Таким чином комунальним закладом "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" при видачі споживачам в один день кількох довідок форми № 122-2/о для різних видів діяльності (робіт, професій, служби) не здійснювалось повторного стягнення плати за послугу з проведення обов'язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду, оскільки оплата здійснювалась за проведення обов'язкового попереднього (періодичного) психіатричного огляду окремо по кожній категорії працівників та виду діяльності, що виключає кваліфікацію цих дій як зловживання монопольним становищем за ознаками частини 1 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено підстави для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України, а саме: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Ураховуючи, що спірним рішенням Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 вересня 2014 року № 39 у порушення вищенаведених норм матеріального права дії комунального закладу "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" безпідставно кваліфіковано як зловживання монопольним становищем, апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення первісного позову.

Оскільки зустрічні позовні вимоги ґрунтуються на невиконанні комунальним закладом "Перша обласна спеціалізована лікарня міста Ромни" рішення Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 вересня 2014 року № 39, яке підлягає визнанню недійсним, апеляційний господарський правомірно відмовив у їх задоволенні.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27 квітня 2015 року у справі № 920/8/15 залишити без змін, а касаційну скаргу Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України без задоволення.

Головуючий, суддя І. М. Васищак

Суддя В. І. Студенець

Суддя В. М. Харченко