Справа № 2-а-1372/10
09 грудня 2010 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
головуючого -судді Савіцького Л.П.,
при секретарі -Сегень Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в підвищеному розмірі, -
що ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним вище позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснити їй перерахунок та виплату недонарахованих сум пенсії з 01 листопада 2006 року, як інваліду ІІ групи за захворюванням, яке пов'язане з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, та додаткової пенсії, виплата яких передбачена статтями 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Свої вимоги обґрунтовує тим, що в 1994 році її було визнано інвалідом ІІ групи довічно, внаслідок захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, крім того вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, що підтверджуються відповідним посвідченням серія А № 009309, тому отримує пенсію призначену у відповідності з вказаним вище Законом.
Згідно ст. 54 цього Закону, призначений розмір пенсії для інвалідів ІI групи повинен бути не меншим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст. 50 Закону інвалідам ІI групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вказані пенсії виплачуються їй у меншому розмірі, в зв'язку з чим просить зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплатити пенсію у встановлених Законом розмірах.
Сторони до суду не з'явились, просили розглядати справу за їх відсутністі, про що надали письмові заяви.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області направив до суду письмові заперечення, у яких просив в задоволенні позову відмовити.
З урахуванням клопотань сторін, у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка з 25.05.1994 року є інвалідом ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесена до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копіями посвідчення, довідки МСЕК та визнається відповідачем.
15.10.2010 року ОСОБА_1 зверталася до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області з заявою про перерахунок розміру пенсії згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону № 796-ХІІ, в чому їй 22.10.2010 року листом за № 89/Р-10 було відмовлено за відсутності на це підстав.
Однак, з вказаним суд погодитись не може, оскільки дії відповідача суперечать чинному законодавству України і вказане випливає з наступного.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров?ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та віднесеним до категорії І, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 % мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, що визначено ст. 53 означеного Закону.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача та його посилання на ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо повноважень Кабінету Міністрів України, оскільки останньому надано право визначати порядок обчислення пенсій по інвалідності, а не змінювати їх розмір, встановлений законом.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом до уваги не приймається.
З 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року УПФ в м. Нетішині виплачував позивачці державну та додаткову пенсію в розмірах визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, яким були внесені зміни до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зменшено розміри державної та додаткової пенсій.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року визнано неконституційними.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
В період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року чинними були норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, тому в цей період позивачці нараховувалась пенсія згідно закону.
З 22 травня 2008 року по теперішній час відповідач проводить розрахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, які не відповідають положенням ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні даного спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Між тим, відмовляючи позивачці у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій, відповідач діяв всупереч цим вимогам закону, тобто протиправно, вважаючи, що при визначенні розміру пенсій позивача слід виходити з розмірів, встановлених Постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року, № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, оскільки Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати, а не мінімальної пенсії.
У зв'язку з викладеним вище, суд вважає, що вимога позивачки щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та починаючи з 22 травня 2008 року обґрунтована та підлягає задоволенню з урахуванням раніше здійснених виплат, в період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року вимоги щодо перерахунку державної та додаткової пенсії не підлягають задоволенню, так як їх нарахування та виплата проводилась у розмірах визначених чинним в цей період законодавством.
Тому, враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 92, 152 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. ст. 159-163, п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та доплати державної та додаткової пенсій.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та провести виплату недоплаченої пенсії за період з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року, та починаючи з 22 травня 2008 року, як інваліду ІІ групи в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та провести виплату недоплаченої пенсії за період з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року, та починаючи з 22 травня 2008 року, як інваліду ІІ групи в розмірі - 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позову відмовити.
Допустити негайне виконання судового рішення в межах платежу за один місяць.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Нетішинський міський суд.
Головуючий