Постанова від 30.11.2010 по справі 2-а-1365/10

Справа № 2-а-1365/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:

головуючого -судді Савіцького Л.П.,

при секретарі -Сегень Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області про визнання неправомірними дій та перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

що 08.11.2010 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині щодо перерахунку пенсії за віком, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, починаючи з 01.02.2010 року.

В обґрунтування вимог посилається на те, що вона перебуває на пенсії та продовжує працювати. 15.02.2010 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині з заявою та відповідними документами на перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-ІV. Пенсія їй була перерахована відповідачем з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, для призначення пенсій за 2007 рік -1197,91 грн. Таким чином, пенсія за віком після перерахунку була встановлена позивачці в значно меншому розмірі в сумі 4382,32 грн., що звужує зміст та обсяг її існуючих прав, призводить до заниження розміру її пенсії на невизначений термін.

В судове засідання позивачка надала заяву, згідно якої просить справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, справу просила слухати у її відсутності, про що зазначила у відповідній заяві. Згідно наданих останньою заперечень, УПФ в м. Нетішині позовні вимоги не визнає. Відмову застосування при перерахунку пенсій в 2010 році показника середньої заробітної плати за 2009 рік, мотивувала посиланням на лист Мінпраці від 11.03.2009 року «Щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсії та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії».

Вказала на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визнання зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 проводяться зі застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн.

З урахуванням клопотань сторін, у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФ України в м. Нетішині, і є працюючим пенсіонером, а тому має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог закону, що не оспорюється сторонами і підтверджується матеріалами справи.

15 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ в м. Нетішині із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення.

На підставі додаткових документів про стаж роботи і даних персоніфікованого обліку їй був проведений перерахунок пенсії із врахуванням страхового стажу та заробітної плати за вказаний період. При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.). Дані обставини визнаються відповідачем.

Однак, з вказаним суд погодитись не може, оскільки дії відповідача суперечать чинному законодавству України і вказане випливає з наступного.

В зв'язку з визнанням Конституційним Судом (рішення від 22.05.2008 року № 10-рп/2008) неконституційними змін до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - надалі Закон №1058-ІУ, що були внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», на даний момент ці норми права діють в редакції від 09.07.2003 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції Закону після визнання рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року неконституційними змін від 28.12.2007 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин. При розгляді даного спору слід керуватися ст. 40 Закону № 1058-ІУ, яка передбачає застосування при визначенні заробітної плати для обчислення пенсій показника - середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Доводи УПФ щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, не ґрунтуються на законі. В преамбулі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Посилання представника відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України у листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, про застосування цього показника за 2007 рік не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту. Крім того, керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що означений лист не є нормативно-правовим актом, тому посилання представника відповідача на це роз'яснення є безпідставним.

Не може погодитись суд і з доводами відповідача стосовно того, що дії норми ст.ст. 40,42 Закону ( №1058- ІV) від 09.07.2003 року., не відновлені в попередній редакції, оскільки для цього не потрібно приймати додатково якесь рішення чи Закон. З часу визнання неконституційною відповідної норми закону, діє норма закону, що діяла на час внесення відповідних змін.

За таких обставин, враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов?язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до норми ст.ст. 40, 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року з урахуванням і застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік, що передує року перерахунку пенсії та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією. Причому, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, спосіб захисту інтересів позивача, обраний судом, не обов'язково повинен збігатися з тим, що запропонував позивач у своїх вимогах.

Перерахунок необхідно провести з 01.02.2010 року, тобто з першого числа місяця, у якому позивачка звернулася із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (дата звернення 01.08.2010 року ).

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 94, 122, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за показниками 2007 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2010 року відповідно до норми ст.ст. 40,42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.

Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Головуючий