Копія
03 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7567/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. суми адміністративну справу №2а-1870/7567/11
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради
до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області
про скасування постанови,-
Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради звернулось до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Сумській області, в якому просить суд:
- скасувати постанову від 12.10.2011 року про накладення штрафу у розмірі 1360 грн. №28522943, прийняту старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Сумській області ОСОБА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.10.2011 року старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції в Сумській області було прийнято постанову про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. за повторне невиконання рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області №2а-1752/11, яким позивача зобов'язано здійснити ОСОБА_2, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду 3 групи, перерахунок та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, в розмірах, встановлених ст. 48 Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2004-2005 р. та за 2009-2011 р. з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивач категорично не погоджується з діями державного виконавця щодо винесення постанови про накладення штрафу та вважає, що дана підлягає скасуванню, оскільки виплати ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік управління не має можливості з поважних причин.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представником позивача надано клопотання про розгляд справи за його відсутності, представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, клопотання про розгляд справи за його відсутності не надав, про причини неявки до суду не повідомив.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.09.2011 року старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області було відкрито виконавче провадження №28522943 з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1752/11, виданого 29.08.2011 року Шосткинським міськрайонним судом Сумської області про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради здійснити ОСОБА_2, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду 3 групи, перерахунок та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, в розмірах, встановлених ст. 48 Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2004-2005 р. та за 2009-2011 р. з урахуванням раніше проведених виплат. Постанова підлягає негайному виконанню (а.с.9).
Управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради на адресу підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції в Сумській області було надіслано лист №35178 від 14.09.2011 р. щодо виконання виконавчого листа № 2-а-1752/11 від 29.08.2011 року, в якому зазначено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради було зроблено відповідний перерахунок, проте сплатити дані кошти немає можливості у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках позивача (а.с.12).
Державним виконавцем відповідно до ст.ст. 5, 75, 89 Закону України “Про виконавче провадження” прийнято постанову від 12.10.2011 року про накладення штрафу у розмірі 1360 грн. (а.с.10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень.
Головним розпорядником коштів по КПКВ 2501250 “Компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю, допомога на оздоровлення, у випадку звільнення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено ОСОБА_3 праці та соціальної політики України.
Кошти на виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, позивач отримує від Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, а воно в свою чергу отримує субвенцію від головного розпорядника коштів ОСОБА_3 праці та соціальної політики України.
Відповідно до п.8 ст. 7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
На час виконання Управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради рішення суду з примусового виконання виконавчого листа №2-а-1752/11, виданого 29.08.2011 року Шосткинським міськрайонним судом Сумської області, кошти для здійснення виплат щорічної грошової допомоги на оздоровлення постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до рішень суду на розрахунковий рахунок не надходили, тому провести виплату вказаної допомоги позивач не мав можливості.
Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради неодноразово зверталось з листами до Головного управління праці та соціального захисту населення з проханням виділення коштів для виконання рішень суду, проте кошти не були виділені (а.с.14,15).
Кошти, які надходять на інші розрахункові рахунки являються цільовими і не можуть бути перераховані на інші виплати.
В листі ОСОБА_3 соціальної політики від 01 липня 2011 року № 540/0/15-11/04 зазначено, що у зв'язку з обмеженістю фінансових ресурсів, Державним бюджетом на 2011 рік видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій відповідно до окремих статей Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС” та на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян ОСОБА_3 не передбачено (а.с.14).
У разі виділення бюджетних призначень на виконання рішень судів після внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет на 2011 рік” ОСОБА_3 буде проведено розподіл виділених коштів для здійснення необхідних виплат.
Управління праці і соціального захисту населення Шосткинської міської ради є неприбутковою організацією, підприємницькою діяльністю не займається, і будь-яких доходів не має. На рахунках, відкритих для управління в органах казначейства акумулюються лише кошти, які носять характер цільових виплат з державного бюджету для надання соціальної допомоги різним категоріям населення. Такі кошти є державними і позивачу на праві власності не належать, а підлягають виплаті на користь соціальне незахищених громадян у визначені законодавством строки.
Крім того, судом встановлено, що після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 06.09.2011 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради вживалися дії щодо добровільного виконання рішення суду з примусового виконання виконавчого листа №2-а-1752/11 від 29.08.2011 року, а саме: ОСОБА_2 нараховано щорічну допомогу на оздоровлення за 2004-2005 р. та за 2009-2011 р. у розмірі 11387,00 грн. (а.с. 11-13).
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради не виконало рішення суду з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1752/11, виданого 29.08.2011 року Шосткинським міськрайонним судом Сумської області з поважних причин, а тому вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а постанова підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 12.10.2011 року про накладення штрафу у розмірі 1360 грн. ВП № 28522943 підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови -задовольнити в повному обсязі.
Скасувати постанову ВП № 28522943 від 12 жовтня 2011 року про накладення штрафу у розмірі 1360 грн., прийняту старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Сумській області за повторне невиконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук