Справа № 2-а-10984/08/1570
«26» серпня 2009 року
11год.05хв.
Зала судових засідань №210
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Бєлогуб М.В.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1
Від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 та заява про зміну позовних вимог, в якій позивачка просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за нормами Законів України про Державний бюджет України на 2007,2008 роки на підставі рішення Конституційного суду від 09.07.2007р. №6-рп/2007; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х річного віку з жовтня 2007р. по грудень 2008р. у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначених Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік та стягнути різницю між сумою виплаченої допомоги та прожитковим мінімумом для дітей віком до 6 років з урахуванням отриманої допомоги з жовтня 2007р. по 19.01.2010р. включно.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що відповідно до вимог законодавства допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тоді як вказана допомога виплачується у розмірі значно нижчому. Також позивачка зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік», якими визначалися розміри спірних витрат.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради з адміністративним позовом не погоджується та вважає його таким, що не підлягає задоволенню, посилаючись, зокрема, на правомірність своїх дій у зв'язку з тим, що відповідно до п.23 Розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", 01 січня 2008 року набрали чинності зміни до ст.15 Закону України №2811 від 21 листопада 1992 року відповідно до яких допомога по догляду дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попере шість місяців, але не менше 130 грн.Вказані норми Закону №2811 не скасовувались та конституційними не визнавались.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення позивачки, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1року народження.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради та з 01.04. їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 за період з 01.04.2007р. по грудень 2007р. виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у загальному розмірі 980грн. та з січня 2008р по жовтень 2008р. їй виплачено 1725грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідки №422984 від 21.102.008р. та довідки №4522 від 21.10.2008р. Вказані обставини відповідачем не заперечується.
На думку суду, зазначені дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо невиплати позивачці допомоги по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. суперечать чинному законодавству України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі по тексту - Закон) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога (до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI).
Згідно з п.3 Прикінцевих положень вказаного закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст.14 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Як вбачається з п.22 Постанови Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (до внесення змін Постановою Кабінету міністрів України №57 від 22.02.2008р.) відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Однак дію абзацу першого пункту 22 зупинено на 2007 рік згідно з Постановою Кабінету міністрів України №13 від 11.01.2007р.)
Відповідно до п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"
Відповідно до абзацу третього частини другої ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 р. №13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» (яка втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 р. №57) встановлено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір). Також постановою зупинено на 2007 рік дію абзаців першого - третього пункту 13 та абзацу першого пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. у справі №1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік", було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного суду воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
В абзаці 8 п.4 Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. зазначено, що оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому з 09.07.2007р. дію ч.1 ст.15 та п.3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” було відновлено.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
З урахуванням вищевикладеного, за період з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими.
Підпунктом 7 пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI частину першу статті 15 викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";
До того ж підпунктом 8 пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладено у такій редакції: "3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI не змінювалися, неконституційними не визнавалась, отже були чинними протягом 2008р., отже відповідач протягом 2008р. виплачував ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130грн. відповідно до вимог чинного у цей період законодавства..
Згідно з п.22 Постанови Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (в редакції постанови Кабінету міністрів України №57 від 22.02.2008р.) відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Враховуючи наведене, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобовязання нарахувати та стягнути недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 2008р. слід відмовити.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди України, при розгляді справ, застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду - як джерело права.
При розгляді справи «Кечко проти України» (заява №63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету, та що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення суду). В зв'язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів - Закону України, відповідно якого встановлені надбавки з бюджету і який є діючим, та Закону України „Про державний бюджет” на відповідний рік, де положення останнього Закону, на думку Уряду України, превалювали як lex specialis/. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину не виконання своїх зобов'язань (п.26 рішення Кечко проти України).
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Однак, відповідач, заперечуючи проти позову, не довів суду правомірність та ґрунтовність виплати позивачці не у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з 01.10.2007р. по 31.12.2007р.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови та отримання позивачкою спірних сум.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради підлягають задоволенню в частині вимог, що стосуються зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. та визнання відповідних дій протиправними, а доводи відповідача мають бути відхилені, як такі, що суперечать конституційним нормам в сфері соціального захисту громадян (ст.ст.22,46,92 Конституції України).
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2007року по 31.12.2007року не у повному обсязі.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради (м.Одеса, вул.Академіка Філатова, 15-а, код ЄДРПОУ 26343513) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х річного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.10.2007р. по 31.12.2007р., з урахуванням отриманої допомоги.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про
апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про
апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено «31» серпня 2009р.
Суддя М.М. Аракелян