Справа № 2-а-273/08/1570
22 липня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Аблова Є.В.
при секретарі: Паровенко І.П.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1.
представника відповідача - заступника начальника відділу з призначенні пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2. - ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області, заступника начальника відділу з призначенні пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2., головного управління державного казначейства у Одеській області про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити певні дії
Позивачка звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач своїм рішенням неправомірно відмовив їй в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки вона не набула статусу посадової особи місцевого самоврядування згідно ст.21 цього Закону, в той час, як ця норма стосується лише посадових осіб, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування.
Позивачка просить суд скасувати або визнати нечинним рішення до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про відмову їй в призначенні пенсії за Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області сплатити їй пенсію згідно з довідкою № 1157 від 26.06.2007 року з моменту припинення такої сплати, тобто з липня 2007 року. Стягнути з відповідача на її користь у відшкодування матеріальної шкоди, завданої незаконним рішенням, дією або бездіяльністю у сумі 850 грн., а також та судові витрати.
31.01.2008 року позивачка уточнила та доповнила позовні вимоги та просила суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області по вилученню оригінала трудової книжки у ОСОБА_4. протиправними. Стягнути з відповідача на її користь у відшкодування заподіяної матеріальної шкоди - 9088,56 грн.
30.05.2008 року позивачка уточнила та доповнила позовні вимоги та просила суд визнати дії заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України по вимаганню від неї написання заяви про добровільне повернення надміру отриманої пенсії протиправними. Стягнути з ОСОБА_5. на її користь кошти по відшкодуванню шкоди, завданої її незаконним рішенням, дією або бездіяльністю у сумі 850 грн.
23.03.2009 року та 07.05.2009 року позивачка уточнила позовні вимоги та просила суд визнати дії заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України ОСОБА_2. по вимаганню від неї написання заяви про добровільне повертання надміру отриманої пенсії протиправними. Стягнути з заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України ОСОБА_2. на користь ОСОБА_4. моральну шкоду за погіршення стану здоров'я у сумі 850 грн., заподіяну протиправними діями відповідача. Визнати дії працівників управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області по неповерненню їй оригіналу трудової книжки протиправними. Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області на її користь за неможливість оформлення на роботу кошти у сумі 17478 грн., а також стягнути з відповідачів на її користь судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.
Представник заступника начальника відділу з призначенні пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2. позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_2. на вимагала від ОСОБА_4. написання заяви про добровільне повернення надміру отриманої пенсії., у зв'язку з цим, підстав для визнання її дій протиправними та стягнення з неї на користь позивачки у відшкодування заподіяної їй моральної шкоди не має. Що стосується неповернення ОСОБА_4. оригіналу трудової книжки, то позивачці був роз'яснений порядок її отримання.
Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області, головного управління Державного казначейства в Одеській області в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомленні належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2., дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що з 21.02.2007 рокуОСОБА_4. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Арцизькому районі та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Листом № 2662/05 від 11.07.2007 року управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі повідомило ОСОБА_4. про те, що підстав для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не має та роз'яснення, що вона має право на пенсію за віком згідно ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.02.2007 року.
Частиною 1 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Згідно трудової книжкиОСОБА_4. працювала секретарем виконкому Вознесеньскої сільради з 15.06.1975 року по 01.02.1986 року.
На момент виходу на пенсіюОСОБА_4. на посаді державного службовця не працювала.
Отже рішення управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про відмову ОСОБА_4. в призначенні пенсії за Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та призначенні їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є правомірним.
Для підтвердження трудового стажу позивакою до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області була подана трудова книжка, що не спростовується самою позивачкою.
Листом від 12.10.2007 року № 4044/05 управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області повідомило ОСОБА_4. про можливість отримання трудової книжки.
16.11.2007 року до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області надійшов лист ОСОБА_4. від 12.11.2007 року, в якому вона просить доставити трудову книжку на її адресу.
Листом від 21.11.2007 року № 4556/01 управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області роз'яснило позивачці порядок отримання трудової книжки.
З викладеного вбачається, що відповідач не заперечував проти повернення ОСОБА_4. трудової книжки особисто або шляхом її надіслання рекомендованим листом за бажанням позивачки.
Інших звернень до управління Пенсійного фонду, які б підтверджували бажання ОСОБА_4. отримати оригінал трудової книжки, а також доказів відмови відповідача видати їй трудову книжку позивачкою не надано.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_4. щодо визнання протиправними дій працівників управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі по неповерненню їй трудової книжки та стягнення, у зв'язку з цим, коштів у сумі 17478 грн. з підстав неможливості оформлення на роботу.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_4. щодо визнання протиправними дій заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2. по вимаганню з неї написання заяви про добровільне повернення надміру отриманої пенсії та стягнення моральної шкоди, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 1 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що підлягають поверненню лише суми пенсій, виплачених надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Оскільки, як встановлено судом, для призначення пенсії ОСОБА_4. були надані достовірні данні, зловживань з її боку не встановлено, що не заперечується відповідачем, то взагалі відсутні підстави для повернення надміру отриманих нею сум пенсій.
Крім того, позивачкою не надано доказів вимоги з боку заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2. щодо повернення ОСОБА_4. таких сум.
На підставі викладеного, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_4. щодо стягнення з відповідачів моральної шкоди.
У зв'язку тим, що управлінням Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області та його посадовими особами не було допущено порушень чинного законодавства, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_4. та відсутності підставі для їх задоволення.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_4- відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 27.07.2009 року.
Суддя Аблов Є.В.
Справа № 2-а-273/08/1570
(вступна та резолютивна частини)
22 липня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Аблова Є.В.
при секретарі: Паровенко І.П.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1.
представника відповідача - заступника начальника відділу з призначенні пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2. - ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області, заступника начальника відділу з призначенні пенсій управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області ОСОБА_2., головного управління державного казначейства у Одеській області про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити певні дії
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_4- відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови буде складений та підписаний суддею 27.07.2009 року.
Суддя Аблов Є.В.