Суддя першої інстанції Матвєєва В.В. справа №2-а-7683/09/1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
30 липня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання представник відповідача
Фаліні І.Ю., ОСОБА_1.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж»
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від
10 березня 2009 р.
у справі
№2-а-7683/09/1270 (суддя Матвєєва В.В. )
за позовом
Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів
до
Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецахтомонтаж»
про
стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів
Позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені для працевлаштування інвалідів .
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 березня 2009 року позов задоволено. Стягнуто з Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році в розмірі 137629,62 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 11725,65грн.
Відповідач з постановою Луганського окружного адміністративного суду не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права Просив скасувати постанову суду першої інстанції скасувати та відмовити позивачу у задоволені позову.
Судове рішення переглядається в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
При апеляційному перегляді справи представник відповідача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Згідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 для підприємств, установ, організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» надало звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік до відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу налічує 405 осіб, з них працює 10 інвалідів. Кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами, становить 6 осіб.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
За приписами ст.18 наведеного Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 р. № 314 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), за приписами п.10 якого, працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач протягом 2007 року подавав звіти за формою 3-ПН в міський центр зайнятості про наявність вільних (вакантних) робочих місць для працевлаштування інвалідів : 28.02.2007 року; 28.03.2007 року; 26.04.2007 року; 29.05.2007 року; 27.07.2007 року; 29.08.2007 року; 28.09.2007 року; 13.12.2007 року ( аркуш справи 51-58)
Тобто, відповідачем у зазначені місяці в повному обсязі були виконані всі залежні від нього заходи, спрямовані на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідальність за виконання яких покладено на підприємство.
Між тим, колегія суддів зазначає, що за січень, червень, жовтень та листопад 2007 року звіт про наявність вакансій , відповідачем не був наданий.
Колегія суддів вважає, що за вказаний період з відповідача на користь Державного бюджету України слід стягнути несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 49 785,09 грн ( 149 355,27 :12 = 12446,27 грн.; 12 446, 27 х 4 місяці = 49 785,09 грн.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що рішення прийнято передчасно, без проведення належної перевірки та з»ясування всіх обставин по справі , що мають значення для встановлення істини. Постанову суду першої інстанції слід скасувати; позов задовольнити частково.
Постанова в повному обсязі виготовлена 03 серпня 2009 року
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 березня 2009 року по справі № 2-а-7683/09/1270 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - скасувати.
Позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління СпецШахтомонтаж» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за січень, червень, жовтень, листопад 2007 року в розмірі 49 785,09 грн.
В решті позивних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: /підпис/ Дяченко С.П.
Судді: /підпис/ Сіваченко І.В.
/підпис/ Нікулін О.А.
З оригіналом вірно:
Суддя - доповідач С. П. Дяченко
Суддя першої інстанції Матвєєва В.В. справа №2-а-7683/09/1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
( вступна та резолютивна частина )
30 липня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання представник відповідача
Фаліні І.Ю., ОСОБА_1.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж»
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від
10 березня 2009 р.
у справі
№2-а-7683/09/1270 (суддя Матвєєва В.В. )
за позовом
Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів
до
Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецахтомонтаж»
про
стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 березня 2009 року по справі № 2-а-7683/09/1270 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - скасувати.
Позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління СпецШахтомонтаж» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління Спецшахтомонтаж» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за січень, червень, жовтень, листопад 2007 року в розмірі 49 785,09 грн.
В решті позивних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.