Суддя першої інстанції Солоніченко О.В. справа №2-а-6341/09/1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
28 липня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікулін О.А.,
при секретарі судового засідання розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Фаліні І.Ю. Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від
05 лютого 2009 року
у справі
№2а-6341/09/1270 (суддя Ушаков Т.С.)
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області
про
відмову у перерахунку пенсії
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про відмову у перерахунку пенсії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на пенсію розмір, якої не повинен бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2009 року по справі №2а-6341/09/1270 позов ОСОБА_1- задоволено. Визнано дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 незаконними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.11.2008 року.
З постановою суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області не погодилось, подало апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, норми законодавства. Апелянт просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
При вирішенні даного спору, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу - ОСОБА_1 . як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, 04.08.2008 року була встановлена 2-га група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії.
Відповідно до норм ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач, як інвалід 2-ї групи, пов'язаної з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС, має право на основну - державну пенсію у розмірі 8 - мінімальних пенсій за віком, а також на додаткову пенсію у розмірі 75% - мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів, аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає, що при вирішенні даного спору, суд першої інстанції, прийшов до правильного та обґрунтованого висновку, про необхідність, при розгляді даної справи, керуватися саме нормами ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими розмір основної - державної пенсій для інвалідів 2-ї групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим 8 - ти мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має складати 75 % мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів вважає, дані висновки суду першої інстанції обґрунтованими, оскільки відповідно до вимог ст.ст. 46, 48 Конституції України громадяни України мають право на достатній життєвий рівень та соціальний захист, що включає в себе і право громадянина на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя громадянина не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон України №2017 від 05.10.2000р.), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій.
Відповідно до норм ст.ст. 5,6 Закону України № 2017 від 05.10.2000р., основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку. Статтею 17 зазначеного Закону основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України, з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати , - які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Колегія суддів зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень (зокрема рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005, № 10-рп/2008 від 22 травня 2008року по справі № 1-28/2008), і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що пенсія позивача має бути перерахована саме відповідно до норм ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
Колегія суддів вважає, що постанова суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасована чи змінена з підстав, що наведені в апеляційній скарзі; судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку; постанова суду від 05 лютого 2009 року є законною і обґрунтованою; доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються; підстави для скасування постановленого по справі судового рішення , відсутні.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2009 року по справі №2а-6341/09/1270 за позовом ОСОБА_1до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про відмову у перерахунку пенсії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.