Постанова від 21.07.2009 по справі 2-а-9825/09

1

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2009 р.

м. Полтава

Справа № 2-а-9825/09

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - С.С. Бойко,

при секретарі - Я.А.Мокляк ,

за участю:

представника позивача: Закревська Ю.О.,

представників відповідача: Столович В.О., Орел Т.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить визнати нечинною та скасувати з моменту прийняття постанову № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення .

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що постанова Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227-ПО № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення не відповідає чинному законодавству, оскільки придбання цінних паперів здійснювалось шляхом унесення готівкових коштів у касу банку з подальшим перерахуванням банком безготівкових коштів на поточний рахунок позивача, а тому вказані фінансові операції не підлягали фінансовому моніторингу в порядку ст. 11 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом". Крім того, позивач вважає, що він не є суб'єктом первинного фінансового моніторингу, оскільки банк безпосередньо приймає готівку, а тому саме він має проводити обов'язків фінансовий моніторинг операції.

Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в якій він зазначає, що постанова № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення винесена відносно позивача за порушення останнім вимог ст.ст. 5, 7 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" та п. 4 Порядку реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644 , а саме, ненадання уповноваженому органу інформацію про фінансові операції з придбання фізичними особами цінних паперів за готівку на суму, що дорівнює чи перевищує 80 000,00 грн. Також, він зазначає, що постанова № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення винесена відповідачем в межах повноважень, що передбачені ст. 3, 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні проти заявлених вимог заперечували та просили позовні вимоги залишити без задоволення з підстав, зазначених в запереченні на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 11 серпня 2008 року по 30 вересня 2008 року Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку провадження діяльності щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал».

В ході перевірки Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було встановлено порушення позивачем вимог ст.5,7 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" та п. 4 Порядку реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644 , а саме, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» не здійснювало виявлення та реєстрацію фінансових операцій з придбання у товариства фізичними особами цінних паперів згідно договорів купівлі - продажу цінних паперів у період з 06.04.2007 року по 30.09.2008 року, які відповідно до ст. 11 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" підлягали обов'язковому фінансовому моніторингу.

Про виявлені порушення Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт від 30.09.2008 року.

На підставі акту від 30.09.2008 року Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів винесено постанову № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» накладено штраф в розмірі 90 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1530,00 грн.

Відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням терроризму врегульовані Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом".

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, а також юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують здійснення фінансових операцій на території України, а також поза її межами відповідно до міжнародних договорів України.

Згідно ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" фінансова операція - будь-яка операція, пов'язана із здійсненням або забезпеченням здійснення платежу за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу, зокрема: надання послуг з випуску, купівлі або продажу цінних паперів та інших видів фінансових активів.

Частиною 1 ст. 7 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" п еред або після здійснення фінансової операції суб'єкт первинного фінансового моніторингу з'ясовує можливість віднесення її до фінансової операції, що відповідно до цього Закону підлягає фінансовому моніторингу. У разі виявлення такої фінансової операції, вона підлягає реєстрації відповідним суб'єктом первинного фінансового моніторингу.

Згідно акту проведення планової перевірки провадження діяльності щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» від 30.09.2008 року робочою групою встановлено укладання позивачем в період з 06.04.2007 року по 30.09.2008 року договорів купівлі - продажу цінних паперів.

На вимогу суду представником позивача надані договори купівлі - продажу цінних паперів, укладені Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» з 01.01.2007 року по 30.09.2008 року, оплата по яким перевищувала 80 000,00 грн.

Згідно наданих договорів купівлі - продажу цінних паперів Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» діяло як продавець цінних паперів ( ліцензія ДКЦПФР на управління активами інституційних інвесторів серія АВ № 115323 від 21.07.2006 року)

Враховуючи те, що згідно вказаних договорів Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» діяло як професійний учасник ринку цінних паперів, а тому як суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинно було виконувати визначені законом обов'язки щодо забезпечення виявлення та реєстраціє фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.

В акті проведення планової перевірки провадження діяльності щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» від 30.09.2008 року встановлено, що в квитанціях та заявах на переказ готівки зазначено дебет рахунку 1001.

Згідно постанови Національного банку України від 17.06.2004 року № 280 «Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України» визначено, що рахунки, які починаються за 10 мають назву «Готівкові кошти», у тому числі рахунки, які починаються з «1001» використовуються для обліку готівки в національній та іноземній валюті в операційній касі банку (філії) та за дебетом цих рахунків проводяться суми готівки, що вносяться до операційної каси для зарахування на рахунки банку ( філії) та рахунки клієнтів.

Представником позивача не заперечується те, що платежі по договорам купівлі - продажу цінних паперів фізичними особами здійснювалися готівкою.

Згідно ст. 11 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, якщо сума, на яку вона проводиться, дорівнює чи перевищує 80000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 80000 гривень, та має одну або більше ознак, визначених цією статтею: придбання особою цінних паперів за готівку.

Пунктом 2 Порядку реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644, визначено, що дія цього Порядку поширюється на суб'єктів первинного фінансового моніторингу, зокрема на професійних учасників ринку цінних паперів.

Згідно п. 4 Порядку реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644 перед здійсненням фінансової операції або не пізніше наступного робочого дня після її здійснення працівник суб'єкта первинного фінансового моніторингу, що забезпечує здійснення фінансової операції або є відповідальним за проведення фінансового моніторингу, з'ясовує можливість віднесення її до такої, що відповідно до Закону підлягає фінансовому моніторингу, та у разі виявлення такої фінансової операції того ж дня проводить її реєстрацію.

За результатами вказаної перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення № 2-Пол від 01.10.2008 року відносно генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» Мурашка І.А., акт про правопорушення № 2-Пол від 30.09.2008 року та винесено постанову про накладення санкції за правопорушення № 2- Пол.

Постановою Київського районного суду м. Полтави від 31.10.2008 року у справі № 14066/08 Мурашка І.А. визнано винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст.. 166-9 ч. 1 КУпАП і призначено йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 850,00 грн.

Так, Постановою Київського районного суду м. Полтави від 31.10.2008 року у справі № 14066/08 встановлено, що «Мурашко І.А. допустив порушення порядку реєстрації фінансової операції, що підлягають первинному фінансовому моніторингу та неподання інформації про такі фінансові операції спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу».

Згідно ч. 4 ст. 72 КАС України в ирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Таким чином, в силу ст. 5, ч. 1 ст. 7, ст. 11 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", п. 4 Порядку реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644 Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» п еред або після здійснення фінансових операцій по вказаним договорам купівлі - продажу цінних паперів в період з 06.04.2007 року по 30.09.2008 року повинно було здійснити фінансовий моніторинг таких фінансових операцій.

Частиною 3 ст. 17 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" встановлена відповідальність з невиконання (неналежне виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону у вигляді штрафу у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, оскільки позивач ухилився від здійснення фінансового моніторингу та з'ясування можливості віднесення зазначених фінансових операцій з цінними паперами до таких, що підлягають фінансовому моніторингу, суд вважає, що постанова Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення є законною та обґрунтованою.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення - слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись , ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Аруна-Капітал» до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 2-Пол від 08.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення - відмовити повністю.

Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 27 липня 2009 р.

Суддя С.С.Бойко