ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 серпня 2009 року № 2а-6672/08/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Бітківській Г.П.,
за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом Івано-Франківської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах до Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про скасування рішення,
26.12.2008 року Івано-Франківська регіональна філія Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах звернувся з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про скасування рішення. Позовні вимоги мотивувала тим, що рішення відповідача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є незаконним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що рішення про застосування економічних санкцій за одержання доходів за послуги, які не передбачені чинним законодавством України прийнято з порушенням норм чинного законодавства без врахування всіх обставин, щ мають істотне значення для прийняття оскаржуваного рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що Івано-Франківською регіональною філією Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах було порушено вимоги спільного наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 15.06.2001 року №97/298/124 “Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг”, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Вислухавши представників сторін, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.
Як було встановлено в судовому засіданні відповідно до ст.13 ЗУ “Про ціни та ціноутворення”, постанови КМУ від 13.12.2000 року за №1819 та п.20 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами на ІV квартал 2008 року відповідачем проведена планова перевірка Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України з земельних ресурсів” з питань дотримання державної дисциплін и цін при встановленні, формуванні та застосуванні та рифів на платні послуги, що надаються територіальними підрозділами Державного комітету земельних ресурсів України за період з 01.01.2007 по 01.10.2008 року.
За результатами перевірки складено акт від 21.10.2008 року, яким встановлено порушення державної дисципліни цін, а саме надання Івано-Франківською регіональною філією державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті із земельних ресурсів України” платних послуг з ведення державного реєстру земель, які не передбачені чинними нормативно правовими актами, зокрема послуги з реєстрації державних актів на право власності на землю замість сертифікатів на право на земельну частку (пай) необґрунтовано одержано 276 315 грн.
На підставі даного акту відповідачем прийнято оскаржуване рішення за №107 від 08.12.2008 року відповідно до якого у позивача повинно бути вилучено в дохід державного бюджету 276 215 грн. та накладено штрафну санкцію у розмірі 552 430 грн.
Однак із висновками викладеними в акті перевірки та відповідно, прийнятим на його підставі оскаржуваним рішенням, суд погодитись не може, виходячи з наступних міркувань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619 затверджено Порядок виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Платні послуги з ведення державного реєстру земель надаються відповідно до спільного Наказу Держкомзему, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 15.06.2001 р. №97/298/124 «Про розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 10.07.2001 р. за №579/5770.
Висновок відповідача про те, що Івано-Франківською регіональною філією ДП “Центр ДЗК” надавались послуги непередбачені вищевказаним Наказом не відповідає дійсності з огляду на наступне.
Згідно тарифів установлених пунктом 6 даного Наказу реєстрація державних актів та внесення даних до Поземельної книги є платною послугою, що надається реєстратором - державним підприємством Центр державного земельного кадастру у розмірах визначених даним пунктом.
Крім того, реєстрація в базі даних центру ДЗК та внесення записів до Поземельної книги є обов'язковою для усіх правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, незалежно від підстав їх набуття - чи за рішеннями відповідних органів місцевого самоврядування чи внаслідок вчинення цивільно-правових угод чи в зв'язку з заміною сертифікатів на право власності на земельну ділянку (пай) на державний акт на право власності на земельну ділянку. Чинним земельним законодавством не встановлено жодних обмежень щодо платності таких послуг ні для певних категорій громадян, ні для певних підстав набуття права на земельні ділянки.
Як було встановлено в судовому засіданні Івано-Франківська регіональна філія та її відділи не є суб'єктами господарювання в розумінні ст.55 Господарського кодексу України, п.1.2., 1.5, Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, а тому не можуть бути суб'єктами відповідних правовідносин, оскільки не вправі самостійно встановлювати, змінювати чи скасовувати ціни і тарифи на надані нею послуги, оскільки та функції здійснюються на законодавчому рівні.
Відповідач в порушено п.1.2. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого спільним Наказом Міністерства економіки та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №289/5191, оскільки дія нормативно-правового акту поширюється виключно на центральні і місцеві органи влади, Раду Міністрів АР Криму, підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності та підпорядкування, які є самостійними суб'єктами господарювання. Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення норм і вимог спеціального законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін і тарифів.
За таких обставин суд приходить до висновку, що Акт перевірки про дотримання цін і тарифів при наданні платних послуг Івано-Франківською регіональною філією не відповідає чинному земельному законодавству
Таким чином, рішення про застосування економічних санкцій за одержання доходів за послуги, які не передбачені чинним законодавством №107 від 08.12.2008р. прийнято з порушенням норм чинного законодавства без урахування всіх обставин, що мають істотне значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 93, п.1 ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
позов задовольнити.
Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін за №107 від 08.12.2008 року.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Івано-Франківської регіональної філії - 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Строк подання заяви про апеляційне оскарження рахується з 14.08.09, як дня складення постанови у повному обсязі.
Суддя В.Д. Гундяк