ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
15 травня 2009 року № 2а-6134/08/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Бітківській Г.П.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача управління МВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2,
представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом ОСОБА_1до управління МВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості ,
19.11.2008 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління МВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії з дня звільнення з органів внутрішніх справ.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що при звільненні з органів міліції його вислуга у пільговому обчисленні становила 23 роки 02 місяці та 28 днів. Однак до Пенсійної служби ВФРЕ УМВС було направлено розрахунок вислуги, згідно якого вислуга років у пільговому обчисленні становила 21 рік. Таким чином різниця склала 2 роки, 02 місяці і 28 днів. 29.12.2005 року він звернувся до управління УМВС України в Івано-Франківській області з заявою на перерахування вислуги років та пенсії. Наказом по УМВС від 12.01.2006 року №2 позивачу було перераховано вислугу років на 23 роки, 01 місяць. Проте незважаючи на неодноразові звернення в ВФРЕ УМВС та відділ кадрів УМВС перерахунок пенсії з моменту звільнення з ОВС не був зроблений.
Представник відповідача управління МВС України в Івано-Франківській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, суду пояснив, що. стаж ОСОБА_1обчислювала кадрова служба на підставі наявних документів. З матеріалів особової справи УМВС в області не було відомо про проходження позивачем військової служби. Після надіслання відповідного запиту та надходження з Долинського військового комісаріату до УМВС в області особової військової справи ОСОБА_1 було перераховано розмір стажу та пенсії. При призначенні пенсії ОСОБА_1 ознайомлювався із розрахунком пенсії, зауваження з приводу цього ним не подавалися. Також вказав, що згідно ч.2 ст.51 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Згідно ст.63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Зазначив, що я кщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Просить відмовити в задоволенні позову в зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, суду пояснив, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не здійснювало жодних протиправних дій, пов'язаних з призначенням пенсії позивачу.
Вислухавши позивача, представників відповідачів, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
В судовому засіданні встановлено, що згідно з Наказом УМВС України в Івано-Франківській області №62 о/с, від 30.05.2005 року, позивач був звільнений з ОВС за ст.64 п. “Б”. Згідно цього ж Наказу, який пред”явлений суду, вислуга років позивача становить у календарному обчисленні 18 років, 2 місяці і 28 днів, а пільговому обчисленні - 23 роки, 2 місяці і 28 днів. Не заперечив даної вислуги позивача і представник УМВСУ.
Однак до Пенсійної служби було направлено розрахунок вислуги років, де вислуга років у пільговому обчисленні становила 21 рік. Відповідно до даного розрахунку і було обчислено розмір пенсійного забезпечення позивача. Не погоджуючись із таким розрахунком 29.12.2005 року позивач звернувся до УМВС України в Івано-Франківській області із заявою на перерахування вислуги років та пенсії.
Згідно наказу УМВС України в Івано-Франківській області від 12.01.2006 року №2 о/с позивачу було перераховано вислугу років на 23 роки, 01 місяць і 00 днів. Однак оскільки пенсія позивачу була перерахована не з дня її призначення останній неодноразово звертався до УМВСУ щодо вирішення даного питання..Однак у такому його заяви були залишені без задоволення, а 22.02.2008 року позивачу повторно було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з підстав встановлених ст.84 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”.
Посилання УМВС на ст.84 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” є неправомірним, оскільки строки визначені цією статтею передбачені для перерахунку пенсії у випадку набуття пенсіонером права на підвищення. Однак позивач звертався до відповідача не з підстави набуття ним права на підвищення пенсії, а в зв”язку з невірним визначенням його трудового стажу. Стаж позивача за вислугою років у розмірі 23 роки, 01 місяць був наявним на день його звільнення з ОВС, і право на призначення пенсії у розмірі відповідно до даного стажу виникло у позивача з моменту звільнення, а не було ним набуто.
У відповідності до п.2.1. Інструкції оформлення документів для призначення пенсій і грошової допомоги особам, що звільняються зі служби, а також раніше звільненим особам, які мають право на призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться управліннями (відділами, відділеннями) роботи з персоналом МВС, ГУМВС, УМВС. Для цього попередньо перевіряються дані про проходження служби, уточнюються і підтверджуються періоди, які підлягають зарахуванню на пільгових умовах, після чого складається розрахунок вислуги років, який погоджується з ДФРЕ, УФРЕ (ВФРЕ) МВС, ГУМВС, УМВС.
Як вбачається з наведеної норми законодавець покладає обов'язок щодо правильного обчислення вислуги років (стажу ) саме на відповідача. Зі вказаного обов'язку випливає і відповідальність УМВСУ за допущення невірного визначення вислуги років.
Обставина невірного визначення позивачу вислуги років, а відповідно і розміру пенсії, підтверджується як матеріалами справи, так і діями відповідача по усуненню даного порушення- а саме здійсненим перерахунком пенсії ОСОБА_1
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними, однак не можуть бути задоволені в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Так як позивач був звільнений з ОВС 30.05.2005 року, а з моменту відмови УМВС в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку пенсії минув значний проміжок часу, позивач пропустив річний строк звернення до адміністративного суду, визначений ч.2 ст.99 КАС України. На застосуванні до спірних правовідносин наслідків пропущення строку наполягає представник відповідача. Суд відхиляє твердження позивача, що про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався тільки 22.08.2008 року, так як даний довід позивача спростовується наявними у справі доказами, зокрема зверненням до начальника УМВСУ щодо перерахунку пенсії, датованим 20.07.2006 року.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущений строк звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Суд не може прийняти до уваги в даному випадку вимоги ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , так яку відповідно до даної норми виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів виключно нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, а не суми пенсії, на які пенсіонер мав право, але які йому нараховані не були.
Оскільки судом не встановлено поважних причин пропуску строку звернення до суду, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 99, 100, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Строк подання заяви про апеляційне оскарження рахується з 20.05.09, як дня складення постанови у повному обсязі.
Суддя В.Д. Гундяк