Копія Справа № 2-а-1122/08
Категорія статобліку - 41
16 жовтня 2008р. м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Флоренка О.Ю.
при секретарі - Яровій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Одеської залізниці до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.06.2008 рокуНОМЕР_1 про визначення податкового зобов'язання у розмірі 18582,72 грн., -
18 вересня 2008 року Одеська залізниця звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області (далі - Знам'янської ОДПІ), в якій посилаючись на ту обставину, що відповідачем при проведенні камеральної перевірки податкової звітності з земельного податку визначено податкове зобов'язання позивача з земельного податку із порушенням чинного законодавства України, просить скасувати податкове повідомлення - рішення Знам'янської ОДПІ від 25.06.2008 рокуНОМЕР_1 про визначення податкового зобов'язання із сплати земельного податку у розмірі 18582,72 грн.
В судовому засіданні представник позивача Повалій К.В. підтримала позовні вимоги, представник відповідача Буріко О.А. позовні вимоги не визнала та просила відмовити позивачеві у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення (а.с. 10) було прийняте Знам'янською ОДПІ на підставі акта від 13.06.2008 р. за №233/1530/01072036 про результати камеральної перевірки податкової звітності з земельного податку (далі - акт перевірки) (а.с. 7-8).
У даному акті перевірки зазначено, що при перевірці уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2008 рік Знам'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №3, код 01072036, ним застосовано ставку земельного податку в розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону України від 03.07.1992 р. №2535-ХІІ „Про плату за землю”, що призвело до зниження податкового зобов'язання по сплаті цього податку, у зв'язку з чим підприємству донараховано земельного податку в сумі 17697,83 грн. Додатком до акта перевірки є розрахунок штрафних санкцій у розмірі 884,89 грн. (а.с. 9).
Позивач подав відповідачеві письмові заперечення до акта перевірки від 19.06.2008 р. №3295 (а.с. 11-13). У своїй письмовій відповіді від 23.06.2008 р. №5830/10/1500 (а.с. 14-15) відповідач підтвердив правильність донарахування земельного податку, а отже і застосування штрафних санкцій.
У своїй позовній заяві позивач, зокрема, зазначив, у зв'язку з тим, що в акті перевірки викладені висновки, які не відповідають фактичним обставинам, а також тому, що камеральна перевірка здійснена з порушенням вимог діючого законодавства, позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням від від 25.06.2008 № 000102150070, та вважає, що воно підлягає скасуванню.
У своєму письмовому запереченні на позовну заяву відповідач, як на доказ правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 25.06.2008 рокуНОМЕР_1, посилався на ту обставину, що згідно п. 11 ст. 7 Закону України „Про плату за землю”, податок за земельні ділянки, надані для Збройних Сил України та інших військових формувань, створених відповідно до законодавства України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України від 04.07.1996 р. № 273/96-ВР „Про залізничний транспорт”, залізниця - це статутне територіально-галузеве об'єднання, яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. В даному випадку, як вважає відповідач, - це Одеська залізниця.
Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (ст. 13 Закону № 2535-ХІІ „Про плату за землю"), в якому систематизовано необхідні відомості та документи про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі та землекористувачів за категоріями земель. Згідно довідки, наданої відділом земельних ресурсів у м. Знам'янка, землекористувачем по вул. Осадчого, 18 - є Будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3, основним видом діяльності якого, відповідно до довідки управління статистики від 09.08.2004 р. № 23676, є: загальне будівництво будівель; улаштування основ та буріння свердловин; бетонні роботи; здавання під найм власної та державної нерухомості; виробництво теслярських та столярних виробів; збір, очищення та розподілення води, а не перевезення пасажирів та вантажів.
Тому, на думку відповідача, при оподаткуванні землі, яка надана підприємствам, установам та організаціям залізничного транспорту для виконання покладених на них завдань, земельні ділянки яких розташовано у межах населених пунктів за смугою відведення залізниці (спеціалізовані підприємства залізничного транспорту, житловий фонд, адміністративні будівлі тощо), не застосовується пільгова ставка земельного податку, визначена частиною дванадцятою ст. 7 Закону № 2535-ХІІ (у розмірі 25% від суми земельного податку, обчисленого за повною ставкою для населеного пункту).
Суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими з огляду на те, що відповідно до ч. 11 ст. 7 Закону України „Про плату за землю”, податок на земельні ділянки, надані для залізниць, справляється у розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч.ч. 1, 2 цієї статті.
Відповідно до п. п.1.1, 1.2 Статуту Одеської залізниці (а.с. 27-41), одеська залізниця - це створне згідно з Законом України „Про залізничний транспорт” статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять юридичні особи та відокремлені структурні підрозділи. Відповідно до п. 4.1. Статуту, майно залізниці становять основні фонди, вартість яких відображається у її балансі, відповідно до п. 2.1.6 одним з основних завдань залізниці є також утримання споруд, що забезпечують нормальне функціонування перевізного процесу.
Відповідно до ст. ст. 11, 23 Закону України „Про транспорт”, ст. 6 Закону України „Про залізничний транспорт” та ст.ст. 67, 68 Земельного кодексу України, до земель транспорту взагалі належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного та інш. транспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту, до земель залізничного транспорту - в тому числі відносяться землі під спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту. Згідно зі ст. 1 Закону України „Про залізничний транспорт”, залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту, призначений для забезпечення потреб в перевезеннях та надання інших транспортних послуг.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Знам'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці (а.с. 24-26), воно є відокремленним структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи.
Оскільки Знам'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 3 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці є відокремленним структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи, а одеська залізниця - це створне згідно з Законом України „Про залізничний транспорт” статутне територіально-галузеве об'єднання, що при централізованому управлінні здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі, тому земельний податок за земельну ділянку, якою користується Знам'янське БМЕУ №3, повинен справлятися у розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону України „Про плату за землю”, як за земельні ділянки, надані для залізниць.
Суд вважає необґрунтованими твердження позивача про порушення відповідачем порядку проведення камеральної перевірки, зокрема щодо складення акта перевірки з огляду на наступне.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 17 липня 2006 року № 416, Зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 липня 2006 р. за № 872/12746 затверджено форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів.
Цим наказом установлено, що форма Акта застосовується, зокрема, щодо місцевих податків і зборів, плати за землю.
Таким чином, при оформленні акта камеральної перевірки відповідач керувався наказом Державної податкової адміністрації України від 17 липня 2006 року № 416. Вимоги, які передбачені „Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства”, затвердженим наказом ДПА від 10.08.2005 року № 327, на оформлення результатів камеральних перевірок не розповсюджуються.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, суд дійшов висновку, що відповідач у даному випадку діяв не на підставах, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, а тому податкове повідомлення - рішення Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області від 25.06.2008 рокуНОМЕР_1 про визначення податкового зобов'язання Знам'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 3 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці із сплати земельного податку у розмірі 18582,72 грн. - є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного та керуючись ст. 7 Закону України „Про плату за землю”, ст. ст. 11, 23 Закону України „Про транспорт”, ст.ст. 1, 6 Закону України „Про залізничний транспорт”, ст.ст. 67, 68 Земельного кодексу України, ст.ст. 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області від 25.06.2008 рокуНОМЕР_1 про визначення податкового зобов'язання Знам'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 3 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці із сплати земельного податку у розмірі 18582,72 грн.
3. Присудити на користь Одеської залізниці всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп. з Державного бюджету України.
4. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.10.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 21.10.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)
Згідно з оригіналом :
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.Ю. Флоренко
Дата виготовлення постанови в повному обсязі - 21.10.2008 р.