Постанова від 13.08.2008 по справі 2-а-239/08

Копія Справа № 2-а-239/08

Категорія статобліку - 66

КІРОВОГРАДСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2008 р. м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Флоренка О.Ю.

при секретарі - Яровій В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Кіровського району м. Кіровограда, в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державної льотної академії України про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 році, -

ВСТАНОВИВ:

7 липня 2008 року Прокурор Кіровського району м. Кіровограда, діючи в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної льотної академії України, в якому просить стягнути з відповідача штрафні санкції за невиконання нормативу створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 14563,63 грн., у тому числі суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14161,77 грн. та суму пені у розмірі 401,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що до складу Державної льотної академії України входить відокремлений структурний підрозділ «Антей», який не є юридичною особою.

За даними звіту Відокремленого структурного підрозділу Державної льотної академії України «Антей» про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві в 2007 році складала 68 осіб. Виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинно бути працевлаштовано 3 інваліда. Фактично на підприємстві інваліди не працювали. Таким чином, кількість незайнятих інвалідами робочих місць у відповідача у 2007 році складала 3 місця. Заходів щодо створення робочих місць для інвалідів відповідачем не вживалось, територіальні органи державної служби зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, не інформувались.

Виходячи з того, що середня річна заробітна плата у Відокремленому структурному підрозділі Державної льотної академії України «Антей» в 2007 році склала 10220 грн. 59 коп., відповідно, розмір адміністративно-господарські санкції за 2007 рік становить 30661,77 грн. Станом на 25.06.2008 року сплачено 16500 грн., залишок несплаченої суми штрафних санкцій складає 14161,77 грн.

За порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій сума пені становить 401,86 грн.

Відповідач до суду надав заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відокремлений підрозділ «Антей» є підрозділом Державної льотної академії України і не є юридичною особою. Академія фінансується за рахунок Державного бюджету й не являється платником до Фонду. А у відповідності до ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов'язок сплатити штрафні санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів не поширюються на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів. Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, обов'язок сплачувати адміністративно-господарські санкції не поширюється на підприємства, установи, організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

У судовому засіданні прокурори Олаг О. О. та Стойко А. В. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та надали пояснення згідно позовної заяви. Одночасно пояснили, що відокремлений структурний підрозділ «Антей» подав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, самостійно ним сплачено частину штрафних санкцій, які потрібно розглядати як визнання зобов'язання. Відокремлений структурний підрозділ «Антей» не є юридичною особою і входить до складу Державної льотної академії України, саме тому адміністративний позов звернено до останньої.

Представник позивача Пилипенко О. І. (довіреність від 16.07.2008 року №04-04/3569) у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що дійсно Державна льотна академія України є бюджетною неприбутковою організацією, яка не зобов'язана сплачувати штрафні санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. Однак «Антей» є прибутковим відокремленим структурним підрозділом, а звільняються від сплати штрафних санкцій лише підприємства, які перебувають на повному бюджетному фінансуванні.

Представник відповідача Лисонь О. Б. (довіреність від 05.09.2007 року) заперечив проти задоволення адміністративного позову, оскільки «Антей» є відокремленим структурним підрозділом Державної льотної академії України без статусу юридичної особи, що займається харчуванням курсантів і на 100 відсотків фінансується за кошти державного бюджету, які отримує від академії. Тому відокремлений структурний підрозділ «Антей» на сто відсотків фінансується за кошти державного бюджету. Раніше «Антей» сплачував штрафні санкції помилково.

Заслухавши представників сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Пунктом 2 статті 121 Конституції України, частиною 2 статті 60 КАС України передбачено, що прокурор зебезпечує представництво інтересів держави в суді у випадках передбачених законом.

Статею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення Прокурора Кіровського району м. Кіровограда до суду з даним позовом стало порушення економічних та соціальних інтересів держави, що виявилось в недоотриманні коштів бюджетом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, за рахунок якого здійснюються заходи соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів.

Частина 10 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII, надає Фонду соціального захисту інвалідів, його відділенням право захищати свої права та законні інтереси в суді.

Згідно Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Директора Фонду соціального захисту інвалідів №16 від 01.03.2007 року, Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи. Відділення приймає участь у межах своєї компетенції в реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів. Також, здійснює контроль за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (а.с.12-13).

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно ч.1 ст. 20 вказаного Закону, підприємства, організації громадські організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

З матеріалів справи встановлено, що Державна льотна академія України є юридичною особою, код ЄДРПОУ НОМЕР_1(а.с.10).

Згідно пунктів 1.1, 1.7, 6.5 Статуту Державна льотна академія України є неприбутковою організацією - вищим навчальним закладом державної форми власності, підпорядкованим Міністерству освіти і науки України. Фінансування здійснюється за рахунок коштів державного бюджету через Міністерство освіти і науки України(а.с.23,24).

Пунктом 1.8 передбачено, що в складі Державної льотної академії створюються структурні підрозділи, які функціонують згідно з окремими положеннями. Зокрема, структурним підрозділом є Відокремлений структурний підрозділ «Антей».

Як вбачається з довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №26762 Відокремлений структурний підрозділ Державної льотної академії України «Антей» діє на правах філії (іншого відокремленого підрозділу) без права юридичної особи (а.с.11).

Згідно п.1.3 Положення Відокремлений структурний підрозділ «Антей» у своїй діяльності керується чинним законодавством України, Статутом Академії, наказами і розпорядженнями ректора та цим Положенням (а.с.55).

Відповідно до пункту 2, 3 „Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця (далі - свідоцтво). Роботодавці, які мають відокремлені підрозділи, разом із заявою, копіями свідоцтва та довідки подають (надсилають) відомості про такі підрозділи за формою, затвердженою Мінпраці.

Відповідно до пунктів 2, 3 „Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані. Роботодавець, який має відокремлені підрозділи, подає звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, підготовлений з урахуванням даних цих підрозділів. У разі зміни їх кількості роботодавець разом із звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів подає відомості про такі підрозділи за формою, затвердженою Мінпраці.

Відповідно до пункту 1.2, 1.3 „Загальних положень” „Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) „Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів””, затвердженої наказом Мінпраці України 10.02.2007 №42, роботодавці, які мають відокремлені підрозділи або належать до числа господарських об'єднань, створених з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», заповнюють зведений звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Роботодавці, які мають відокремлені підрозділи, належать до числа роботодавців, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, чи господарських об'єднань, створених з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», разом зі звітом надають до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації документи, визначені Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, а також перелік підприємств, що входять до їх складу, за формою згідно з додатком.

Відповідно до пункту 2 „Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку що, відокремлений підрозділ без статусу юридичної особи не є учасником правовідносин передбачених, ст. ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII. Відповідно, останній не підлягає реєстрації в органах Фонду соціального захисту інвалідів та не зобов'язаний сплачу штрафні санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Учасником зазначених правовідносин вистує юридична особа, до складу якої входить відокремлений підрозділ, яка й зобов'язана зареєструватись в органах Фонду соціального захисту інвалідів, подати відповідний звіт та сплатити передбачені законом штрафні санкції.

Як встановлено з матеріалів справи та в судовому засіданні визнано представником позивача, Державна льотна академія України є неприбутковим вищим навчальним закладом державної форми власності, що повністю утримується за рахунок державного бюджету, про що також свідчить довідка управління державного казначейства у Кіровоградській області (а.с.29).

На підставі встановлених обставин справи та аналізу правовідносин, які їм відповідають, суд дійшов висновку, що Державна льотна академія України є неприбутковим закладом, який повністю утримується за рахунок державного бюджету, а тому згідно ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII, на відповідача не поширюється обов'язок сплачувати адміністративно-господарські санкції, та, відповідно, й пеню.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Судом під час розгляду даної адміністративної справи документально підтверджених судових витрат відповідача не встановлено.

На підставі викладено та керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13.08.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 19.08.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Суддя (підпис)

Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.Ю. Флоренко

Дата виготовлення постанови в повному обсязі - 19.08.2008 р.