Постанова від 17.06.2009 по справі 2а-577-09

Справа № 2а-577/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2009 року м. Гола Пристань

Голопристанський районний суд

Херсонської області у складі:

головуючого судді Матюшка О.І., при секретарі Деревенській Н.А., за

участю позивачаОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гола Пристань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голопристанської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої державної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Голопристанської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої державної допомоги.

Підтримуючи позовні вимоги, позивачка ОСОБА_1пояснила, що має синаОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, у зв'язку з чим, відповідачем їй виплачується державна допомога у середньому розмірі 110 грн. щомісячно. Позивач не згодна з розміром призначеної їй державної допомоги, оскільки, законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Однак, рішенням Конституційного Суду України по справі № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року призупинення дії ст. 15 вказаного закону визнано неконституційним.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України за 2007 рік» від 19.12.2006 року, для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум: з 1 квітня 2007 року становить 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Після внесення відповідних змін до діючого законодавства, державна допомога до досягнення дитиною 3-х річного віку протягом 2008 року повинна бути не меншою ніж 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Аналогічна ситуація склалась і при призначенні позивачці допомоги по догляду за другою дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження.

Позивач стверджує, що зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Голо пристанської райдержадміністрації з заявою про здійснення перерахунку, однак, отримала відмову. Підтвердження дійсного звернення до відповідача та отримання відмови, позивач суду не надала.

Виходячи з вищенаведеного, позивач просить визнати неправомірною відмову відповідача виплачувати позивачці державну допомогу у розмірах не менше ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Крім того, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги відповідно до вимог діючого законодавства.

Крім того, позивач вважає, що відповідачем невірно нарахована їй державна допомога при народженні дитини. Однак, ні в позовній заяві, ні під час судового розгляду справи, позивач не надала доказів у підтвердження дійсного порушення її прав та не обґрунтувала свою позицію.

Представник відповідача до суду не з'явився, надавши письмові заперечення в яких зазначив, що встановлюючи конкретний розмір державної допомоги, відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Рішенням Конституційного Суду України призупинення дії ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визнано неконституційним, але інші нормативно-правові акти, які б дали підставу для реалізації даного рішення стосовно перерахунку державної допомоги, відсутні. Повноважень на самостійну зміну розміру виплат для проведення перерахунку у відповідача не має. Кошти з державного бюджету на вказані цілі виділялись у розмірах, призначеної позивачці допомоги. При цьому, відповідач заперечив факт порушення прав позивачки при призначенні їй державної допомоги при народженні дитини.

Заслухавши позивачку, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав

В судовому засіданні було встановлено, що позивач має двох дітей -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, в зв'язку з чим протягом 2007-2008 років отримувала в Управлінні праці та соціального захисту населення Голопристанської райдержадміністрації щомісячну державну допомогу у розмірі від 101 грн. до 130 грн., згідно з наданими довідками.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

П.23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року встановлено, ст. 15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, відповідно до якої, "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним

сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" вищевказаного Закону викладеній у новій редакції, згідно з якою «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею

трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним

сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, становить: з 01 квітня - 463 гривень, а з 1 жовтня - 470 грн. Стаття 62 вказаного Закону, щодо призупинення дії ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», рішенням Конституційного Суду України «У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), та втрачає чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України.

Оскільки ухвалений постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суперечить Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд приходить до висновку, що з моменту ухвалення вищезазначеного Рішення Конституційного Суду України, державну допомогу позивачці слід здійснювати в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», від 28.12.2007 року, прожитковий мінімум на одну працездатну особу встановлюється у розмірі:

з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня -

647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень.

Враховуючи вищенаведене, для розрахунку розміру допомоги позивачки на 2008 рік необхідно виходити з 50% прожиткового мінімуму на працездатну особу.

Таким чином, виходячи з довідок №817 від 23.03.2009 року та №1469 від 11.06.2009 року, в судовому засіданні підтвердився факт неповного нарахування відповідачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці.

Суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позовних вимог, щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок державної допомоги при народженні дитини, оскільки, ні в позовній заяві, ні під час судового розгляду справи, позивач не навела доказів дійсного порушення її прав, а відповідач категорично заперечує факт заниження суми державної допомоги.

Також, суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позовних вимог, щодо визнання неправомірною відмови відповідача здійснити перерахунок виплати позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, оскільки, позивач не навела суду доказів її звернення до Управління праці та соціального захисту населення Голопристанської районної державної адміністрації з відповідною заявою та отримання нею офіційної відмови.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року, ст. 62, п.23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року ст. 15, п.3 розділ УІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голопристанської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої державної допомоги задовольнити - ч а с т к о в о.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області здійснити перерахунок ОСОБА_1державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку: ОСОБА_2ІНФОРМАЦІЯ_1 року за період з 9.07.2007 року по 31.12.2008 року, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження за період з ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 31.12.2008 року у розмірах передбачених ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з діючими редакціями на час нарахування та з врахуванням пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" вказаного закону в редакції від 28.12.2007 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Суддя: О.І.Матюшко