Справа № 2а - 109 /2009
15 червня 2009 року
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
В складі головуючого судді Синьогуб М.С.
При секретарі Самойленко О.С.
Представника відповідача ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка
адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області - про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,
У травні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області ( далі Управління ) на його користь недоплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2006- 2008 роки в сумі 4471 грн.20 коп., а також зобов”язати відповідача здійснити нарахування призначеної пенсії з 01 січня 2009 року.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені в адміністративному позові.
Представник відповідача -ОСОБА_2,позовні вимоги не визнала, надала заперечення на позов, пояснила, що Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” п.12 ст.71 було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” ( далі - Закон №2195).Застосувати норми ст.6 Закону №2195 до внесення змін до Державного бюджету України на 2007 рік неможливо. У Державному бюджеті України на 2008 рік не передбачено видатків на виконання рішень судів про стягнення такої допомоги понад розміри, встановлені Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
З 01.01.2008 року механізм реалізації положень ст.6 Закону №2195 врегульовано шляхом внесення змін до цієї статті Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, згідно з яким дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Також, п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року „Деякі
питання соціального захисту окремих категорій громадян” (набрала чинності з 22.05.08р.) встановлено, що дітям війни до пенсії проводиться підвищення у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн.; з 1 липня - 48,20 грн.; з 1 жовтня - 49,80 грн..
Представник відповідача просила в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд визнає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, відповідно до статті 1 Закону України №2195-1У від 18 листопада 2004 року „Про соціальний захист дітей війни” відноситься до категорії «дитина війни» .
Статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України №3235-1У від 20.12.05 року «Про державний бюджет України на 2006 рік» дія статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” була призупинена, відповідач не нараховував і не сплачував позивачу державну соціальну допомогу.
Питання щодо конституційності зазначеного Закону №3225-1У від 20.12.05 року Конституційним судом України не вирішувалось.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні грунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює , що органи державної влади і органи місцевого самоврядування , їх посадовці зобов”язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що ненарахування відповідачем та несплата ним позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у 2006 році не може бути визнана неправомірною.
Законом від 19.12.2006 року №489-У „Про державний Бюджет України на 2007 рік” дія статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” була призупинена.
Однак Конституційний суд України своїм рішенням №6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року визнав положення Закону України „Про державний Бюджет України на 2007 рік” ( п.12 ст.71), яким призупинено дію ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституійним судом України рішення про їх неконтитуційність.
Законом України „Про державний Бюджет України на 2008 рік” статтю 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, а саме: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни у статтю 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).
Таким чином з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року діти війни мали законне право на підвищення пенсій у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” ( діє з 22.05.2008 року) дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідвань”) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня- 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 гривні та з 1 жовтня - 49,8 гривні.
Разом з тим частиною 2 ст.3 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Виходячи з наведеного, положення постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року не можуть бути застосовані при вирішенні цього спору.
Законом України „Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна рада України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, тому не можна визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області щодо невиплати позивачу підвищення до пенсії як дитині війні.
У той час , управління пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області зобов”язане здійснити нарахування позивачу надбавки, передбаченої статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , за період часу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно із ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України якщо суд визнає причину пропущеного строку звернення до суду поважними, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд вважає, що наведені позивачем причини пропуску строку для звернення до суду є поважними,а тому підстави для відмови у позові з цієї причини відсутні.
Керуючись ст.19, ч.2 ст.152 Конституції України, ч. 2 ст. 3 , ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст.99,100,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,
Адміністративний позовОСОБА_1задовольнити частково.
Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки, передбаченої статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період часу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року за рахунок коштів Державного бюджету України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Нововоронцовський районний суд шляхом подачі в10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги , з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя