Машівський районний суд Полтавської області
Справа № 2-а-3 2007 рік
30 січня 2007 року. Машівський районний суд Полтавської області у складі: головуючого
судді ДРОБОТЕНКО Ю.Б.
при секретарі ПАНАСЕНКО Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за позовом представника Кошманівської ініціативної групи з місцевого референдуму ОСОБА_1 до сільського голови Кошманівської сільської ради Андренко Станіслава Івановича про неправомірні дії сільського голови, скасування рішення сесії Кошманівської сільської ради та призначення місцевого референдуму, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Кошманівського сільського голови Андренко С.І. про неправомірні дії сільського голови, скасування рішення сесії Кошманівської сільської ради та призначення місцевого референдуму, мотивуючи свої позовні вимоги слідуючим:
Як стало відомо з публікації районної газети «ІНФОРМАЦІЯ_1" НОМЕР_1 15 листопада 2006 року відбулася сесія Кошманівської сільської ради, на якій було розглянуто питання про проведення місцевого референдуму з питання «Чи підтримуєте Ви дострокове припинення повноважень сільського голови".
В результаті розгляду цього питання, як зазначено в пресі, законних підстав для виявлення недовіри сільському голові немає і проголосували проти проведення місцевого референдуму.
Але вони, ініціативна група з місцевого референдуму, вважають, що дане питання сільським головою Андренком С.І. було винесене на розгляд сесії передчасно і з грубим порушенням статей 20 та 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми".
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону ними, представниками Кошманівської ініціативної групи з місцевого референдуму №1 31 жовтня 2006 року по акту було передано сільському голові 12 підписних листів з 236 підписами на підтримку місцевого референдуму на території Кошманівської сільської ради за ініціативою громадян Кошманівської сільської ради з питання «Чи підтримуєте Ви дострокове припинення повноважень сільського голови Андренка Станіслава Івановича ?", а також підсумковий протокол для перевірки та зберігання.
Представників Кошманівської ініціативної групи з місцевого референдуму № 1, всупереч вимогам статті 20 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми", для підбиття підсумків сільський голова не запрошував. Акт про підбиття підсумків збирання підписів вони не підписували. Без зазначеного акту питання про проведення місцевого референдуму виносити на розгляд сесії неможливо, це суперечить законодавству про референдуми.
В статті 19 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" зазначено, що якщо порушення допущено під час збирання підписів для проведення місцевого референдуму, рішення про припинення діяльності членів ініціативної групи, визнання недійсними посвідчень, підписних листів та підписів окремих громадян приймається у 10-ти денний строк головою тієї місцевої ради, де зареєстрована ініціативна група місцевого референдуму. Такого рішення не було і немає.: посвідчення, підписні листи та зібрані підписи таким чином дійсні.
З цього випливає наступне. Ініціативною групою зібрано 236 підписів громадян про підтримку вимоги про проведення місцевого референдуму при необхідній кількості - 181 підпис, про що зазначено у виданому сільською радою свідоцтві про реєстрацію Кошманівської ініціативної групи з місцевого референдуму № 1. Порушень Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" не було виявлено. Отже, зазначене в ст. 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" питання про відхилення пропозиції про проведення референдуму не може розглядатись на сесії.
2
Так як порушень не було виявлено, то сільський голова зобов'язаний був виконати вимогу Закону, підготувати і винести на розгляд сесії питання про проведення референдуму, адже це законна вимога необхідної кількості громадян, визначити дату проведення місцевого референдуму та все інше, що вимагається законодавством про референдуми.
Натомість, як видно з замітки в пресі, розглядалось питання про підстави для виявлення недовіри сільському голові, тобто можливість 3 варіанту, зазначеного в ст. 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми". Якщо депутати вирішили, що немає підстав для недовіри сільському голові, то повинно було голосуватись питання про призначення місцевого референдуму з визначенням дати. Депутати голосують проти проведення місцевого референдуму, ігноруючи вимогу громадян та ст. 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми".
Таке рішення прийнято в результаті порушення сільським головою Андренком С.І. ст. 20 Закону, неправильною підготовкою та невірною постановкою питання про голосування.
Прийнятим рішенням проти проведення референдуму було порушено статті 38, 69 та 143 Конституції України та ст.ст. 20, 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми"
Представників ініціативної групи не запрошували для підбиття підсумків збирання підписів, підписання акту, розгляду підготовки питання про винесення на розгляд сесії, більше того, не було навіть запрошено на сесію, де розглядалось питання місцевого референдуму, що є порушенням ст.ст. 38,40 Конституції України, а також Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні" та «Про звернення громадян", а також ст. 8 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми", де сказано, що діяльність державних і громадських організацій, які беруть участь у підготовці і проведенні референдуму, здійснюється відкрито і гласно.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги , просять їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві, пояснили суду, що відповідачем порушено вимоги Закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми", а тому просять визнати неправомірними дії сільського голови, скасувати рішення сесії Кошманівської сільської ради та призначити проведення місцевого референдуму.
Відповідач Андренко С.І. та його представник Корсун С.В. позов не визнають, посилаючись на те, що підстав для ініціювання проведення референдуму у ініціативної групи не було, крім того, позов до суду було заявлено особою, яка не мала права його подавати, оскільки при проведенні зборів громадян Кошманівської сільської ради 30 вересня 2006 року не проводилось обрання голови зборів та його секретаря. При проведенні сесії сільської ради рішення приймалось колегіально, а не головою сільської ради.
Представник відповідача - Кошманівської сільської ради Мандрика Н.О. позов не визнала, вважає, що сесія сільської ради проводилась з дотриманням вимог законодавства. Підготовкою сесії повинна була займатися вона, в тому числі і запрошенням на сесію учасників, але вона перебувала на стаціонарному лікуванні і не мала змоги належним чином підготувати проведення сесії.
Свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 пояснили суду, що збори 30 вересня 2006 року відкрив ОСОБА_4, ОСОБА_3 вносив пропозицію про обрання головою зборів ОСОБА_6 та секретарем ОСОБА_5, за цю пропозицію проголосувала більшість. ОСОБА_5, крім того, пояснила, що з 206 присутніх за запропоновані кандидатури не голосували тільки 3-4 учасники зборів, вона не записала підсумків голосування, але голосування в дійсності було.
Це ж підтверджується і публікацією в районній газеті «ІНФОРМАЦІЯ_1" в статті «ІНФОРМАЦІЯ_2".
Тому суд не може прийняти як заперечення проти позову твердження Андренко С.І. та його представника Корсун С.В. про те, що при проведенні зборів 30 вересня 2006 року не проводилось обрання голови та секретаря зборів, збори проводились і протокол зборів підписано не уповноваженими на те особами, а тому цей протокол не має юридичної сили.
Факт легітимності вказаних зборів визнавав і сільський голова Андренко С.І. , який своїм розпорядженням від 9 жовтня 2006 року видав свідоцтво про реєстрацію ініціативної групи місцевого референдуму та посвідчення членів ініціативної групи.
Вислухавши сторони, свідків, вивчивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав:
Відповідно статті 20 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" сільський голова протягом 15 днів з дня надходження документів організовує вибіркову або повну перевірку вірогідності надісланих документів та підбиття підсумків збирання підписів за участю представників ініціативної групи місцевого референдуму, про що складається акт. Акт підписується головою та представниками ініціативної групи, після чого питання про проведення місцевого референдуму виноситься на розгляд сесії.
Як видно із матеріалів справи акт про передачу підписних листів був підписаний членами ініціативної групи та сільським головою Андренко С.І. 31 жовтня 2006 року.
Дані про вибіркову чи повну перевірку вірогідності надісланих підписних листів в матеріалах справи відсутні, хоча відповідач Андренко С.І. пояснив, що цю перевірку проводив він сам особисто, але ніяких документів при цьому не складалося. Акт підбиття підсумків збирання підписів за участю
3
представників ініціативної групи не складався, що потягло за собою порушення вимог ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми"
Статтею 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" передбачено, що місцева рада після одержання належним чином оформленої пропозиції приймає на сесії у місячний строк одне з таких рішень:
1) про призначення референдуму;
2) про відхилення пропозиції про проведення референдуму у разі наявності серйозних порушень цього Закону, які впливають на підстави для призначення референдуму;
3) про прийняття рішення, яке пропонується у вимозі про призначення референдуму, без наступного проведення референдуму.
Як видно із рішення позачергової шостої сесії п'ятого скликання Кошманівської сільської рада Машівського району Полтавської області від 15 листопада 2006 року ( а.с. 28), - враховуючи відсутність мотивації проведення місцевого референдуму, відсутність Законів та статей , які були порушені сільським головою Андренком С.І. при виконанні ним посадових обов'язків відхилено пропозицію про проведення місцевого референдуму.
Тому посилання позивача на те, що рішення на сесії прийнято з порушенням ст. 21 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми", так як відсутні порушення при збиранні підписів в підтримку референдуму, суд вважає безпідставним, оскільки вказане рішення повністю відповідає вимогам п. 2 ст. 21 вказаного Закону, яка вимагає наявності серйозних порушень цього Закону, які впливають на підстави для призначення референдуму.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" -діяльність державних і громадських органів, які беруть участь у підготовці та проведенні референдуму, здійснюється відкрито і гласно.
Однак, всупереч вимогам законодавства члени ініціативної групи на засідання сесії, де розглядалось ініційоване ними питання про проведення місцевого референдуму, запрошені не були і участі в сесії не приймали.
Це суперечить також вимогам ст. 38 Конституції України, ст.46 ч. ч. 9,16 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні".
Що стосується вимог позивачів про призначення судом референдуму, то в цій частині позов задоволений бути не може, оскільки відповідно до ст. 12 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми" місцеві референдуми призначаються місцевими радами.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 38 Конституції України ст.ст. 8, 20,21 Закону України,,Про всеукраїнський та місцеві референдуми", ст. 46 ч. 9,16 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 9-13, 158,159,160, 163 КАС України, суд -
Визнати незаконними дії сільського голови Кошманівської сільської ради Андренко Станіслава
Івановича під час підготовки, винесенні на розгляд та під час проведення шостої сесії п'ятого скликання Кошманівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 15 листопада 2006 року.
Скасувати рішення шостої сесії п'ятого скликання Кошманівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 15 листопада 2006 року з питання «Чи підтримуєте Ви дострокове припинення повноважень сільського голови Андренка Станіслава Івановича ?",.
В задоволенні позову в частині призначення місцевого референдуму -відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Голова Машівського районного суду Ю.Б.ДРОБОТЕНКО