Дата документу 30.06.2015
Справа № 334/4281/15-а
Провадження № 2-а/334/104/15
30 червня 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Лисенко Л.І.,
при секретарі - Вєтлугіній Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії, вказавши, що він перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком з 26.02.2014 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав копію протоколу №1595 від 04.03.2014 року про призначення пенсії.
У зв'язку з тим, що з 01.04.2015 року Пенсійний фонд України в Ленінському районі м.Запоріжжя припинив виплату пенсії за віком, посилаючись на Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII, він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з проханням поновити неправомірно призупинену виплату пенсії.
19.05.2015 року позивач отримав відмову.
Просить суд визнати протиправними дії Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Запоріжжя щодо призупинення виплати пенсії за віком з 01.04.2015 року, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Запоріжжя поновити виплату пенсії за віком відповідно до протоколу від 04.03.2014 року № 1595.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, пояснив, що йому було нараховане довічне грошове утримання, яке він отримував до 2011 року, з 2011 року зі зміною законодавства виплату довічного грошового утримання припинили. З досягненням пенсійного віку - 60 років в 2014 році він звернувся до Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя щодо нарахування йому пенсії за віком, яку він отримав в березні 2014 року на підставі Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не на підставі ЗУ «Про судоустрій та статус суддів».
Представник УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя проти позову заперечує, вказавши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 26.02.2014 року, отримуючи пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 N 213- VIII, яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно абзацу другого частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції чинній з 01.04.2015 року): «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- У період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи
та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону
України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах,
які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового
утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус
народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про
судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не
виплачуються.
Оскільки ОСОБА_1 станом на 01.04.2015 року працює на посаді судді апеляційного суду Запорізької області, яка дає право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», то з 01.04.2015 року позивачу призупинено виплату пенсії.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- VIII,, абзацу четвертого частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову (стаття 1, частина перша статті 6,частини перша, друга статті 8 Основного Закону України).
Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб;
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді судді апеляційного суду Запорізької області та перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя і отримує пенсію за віком з 26.02.2014 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується копією протоколу №1595 від 04.03.2014 року про призначення пенсії (а.с. ). З 01.04.2015 року Пенсійний фонд України в Ленінському районі м.Запоріжжя припинив виплату пенсії за віком , посилаючись на Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII.
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з проханням поновити неправомірно призупинену виплату пенсії, але отримав відмову 19.05.2015 року (а.с. ).
Не погоджуючись з цим рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд вважає дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо призупинення виплати позивачу пенсії за віком з 01.04.2015 року протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, з огляду на наступне.
Відповідно до ЗУ "Про судоустрій і статус суддів (Частина четверта статті 141 в редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 ) Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ), у період роботи на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до цієї статті або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до цієї статті, не виплачується;
З 01 січня 2016 року виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
В законодавстві України є такі поняття як «пенсія» та «щомісячне довічне грошове утримання». «Щомісячне довічне грошове утримання» і «пенсія» є засобами соціального забезпечення , але не тотожними поняттями.
Оскільки позивачу призначалася пенсія за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в загальному порядку, а не щомісячне грошове утримання на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», то призупинення виплати йому пенсії за віком є необґрунтованим та таким, що порушує його права.
Згідно діючій редакції абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-1У, «тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи…на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього закону, не виплачуються».
Піддаючи аналізу вищевикладені норми Законів, суд приходить до висновку ,що не підлягають виплаті пенсії, призначені у період роботи осіб на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України… «Про судоустрій і статус суддів». А позивачу, як встановлено судом, у 2014 році було призначено пенсію за віком на загальних підставах, у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись ст.. 159-163, 186 КАСУ, ст..ст. 8,22,55,95,64, 124,152 Конституції України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя щодо призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.04.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до протоколу від 04.03.2014 року № 1595 з 01 квітня 2015 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Лисенко Л. І.