Іменем України
07.09.09Справа №2а-1171/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
Судді Майсак О.І.,
при секретарі: Слонімець Т.І,
за участю представників позивача Філонова О.О. (дов. Б/Н від 17 квітня 2007 р.), Кузова Є.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентівський»до Головного управління земельних ресурсів у м. Севастополі про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його вчинити певні дії,
Споживчий кооператив «Підприємці ринку «Фіолентівський» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Севастополя із адміністративним позовом до Головного управління земельних ресурсів у м. Севастополі про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його вчинити певні дії. Вказує, що 09.06.2009 року на адресу позивача відповідачем надано виписку № 673/1 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При визначені грошової оцінки відповідачем було застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,50.
Позивач вважає, що згаданий коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки відповідачем було визначено з порушенням вимог чинного законодавства та просить зобов'язати останнього видати новий витяг із технічної документації по нормативній оцінці цієї земельної ділянки із застосуванням коефіцієнта функціонального використання 0,7 та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки.
Ухвалою від 21 липня 2009 року відкрито провадження у адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання на 05 серпня 2009 року.
Ухвалою суду від 05 серпня 2009 року підготовче провадження було закінчене та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Вказує, що 09.06.2009 року на адресу позивача відповідачем надано виписку № 673/1 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При визначені грошової оцінки відповідачем було застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,50. Вважає, що відповідачем в порушення Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 18/15/21/11 від 27.01.2006 року, яким затверджено Порядок нормативної грошової державної статистичної звітності оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Порядок), та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем,6а-зем,6б-зем,2-зем), затвердженої Наказом Держкомстату України від 05.11.98 р. № 377, було невірно визначено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки. Відповідачем визначено, що діяльність з будівництва та обслуговування речового ринка, відповідно до класифікації видів економічної діяльності (КВЕД) відноситься до секції G, що відповідає коефіцієнту функціонального використання землі Кф= 2,5 (для земель комерційного використання). На думку позивача , згідно вказаних нормативно-правових актів, землі які передаються в користування підприємцям та організаціям з кодом КВЕД 091, відносяться до земель громадського призначення, та до них застосовується коефіцієнт використання 0,7.Просить визнати дії відповідача щодо застосування у витягу технічної документації № 673/1 від 09.06.2008 року по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею 28500 кв.м., розташованій в місті Севастополі по Фіолентовському шосе., 6 для будівництва та обслуговування речового ринка коефіцієнту функціонального використання величиною 2,5 - протиправними та зобов'язати останнього видати новий витяг із технічної документації по нормативній оцінці цієї земельної ділянки із застосуванням коефіцієнта функціонального використання 0,7 та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки.
Відповідач явку представника не забезпечив, 07.09.2009 року надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника у зв'язку із знаходженням останнього у командировці. Надав відзив на адміністративний позов (а.с.37), згідно якому просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Вважає, що значення Кф, який застосовано ним при розрахунку нормативної грошової оцінки, залежить від виду економічної діяльності підприємства та характеризує прибутковість видів економічної діяльності в межах земельних ділянок. Оскілки предметом діяльності позивача є експлуатація ринку «Фіолентівський», класифікує діяльність позивача по КВЄД як діяльність по будівництву та обслуговуванню речового ринку (секція G), що відповідає коефіцієнту функціонального використання земель Кф= 2,5.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження. Пунктом 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів фізичних чи юридичних осіб із фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено наступне: 20.03.2007 року затверджено Статут Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентівський»(а.с.53-63), (свідоцтво про державну реєстрацію серія А01 № 160556),який створено шляхом об'єднання фізичних та юридичних осіб для організації торгівельного обслуговування та надання інших послуг з метою задоволення потреб його членів. Згідно пункту 2.1. Статуту кооператив створено для обслуговування своїх членів на засадах взаємодопомоги та економічного співробітництва. Згідно п.1.2 Статуту Кооператив не є комерційною організацією, створений у відповідності з вимогами чинного законодавства України. Зокрема: Цивільним Кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про кооперацію». Засновниками кооперативу є громадська організація підприємців ринку «Фіолентовський»та фізичні особи. Кооператив є юридичною особою має печатку, штампи, бланки. Відповідно до п. 2.2. статуту предметом діяльності кооперативу є : - експлуатація ринку «Фіолентівський»; - будівництво та розміщення торгових точок, створення відповідної інфраструктури ринку; - надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій. Згідно наданих позивачем письмових доказів (а.с. 40 - 183 ) фізичні особи-підприємці, яки є членами та засновниками СК ««Підприємці ринку «Фіолентівський», є власниками торгових павільйонів, розташованих на території ринку.
Управлінням з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації в 2003 році видані свідоцтва про право власності фізичним особам на торгівельні павільйони, що знаходяться на території ринку «Фіолентовський». Також фізичними особами -підприємцями в 2004-2005 роках набуто та зареєстровано право власності на торгівельні павільйони, що знаходяться на території ринку «Фіолентовський»за відповідними договорами дарування та купівлі-продажу. Відповідно до бухгалтерської довідки від 03 вересня 2009 року № 158 (а.с.41), зданій та споруд,зареєстрованих на праві власності на території ринку «Фіолентовський», позивач не має.
Рішенням Севастопольської міської Ради від 08.04.2008 року № 4140 Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентівський»передано в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 2.8500 га га по Фіолентовському шосе, 6 для будівництва та обслуговування речового ринку з віднесенням цих земель до категорії житлової та громадської забудови (пункт 2) (а.с.7).
На виконання пункту 3 цього рішення 09.06.2009 року позивачем від відповідача було отримано виписку № 673/1 з технічної документації по нормативної грошової оцінці земельної ділянки. Виписку було підготовлено у відповідності з Методикою грошової оцінки землі, затвердженою Постановою Кабінету міністрів України, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Постановою Кабінету міністрів України № 783 від 12.05.2000 р. у точного станом на 01.01.2008 р. (надалі - Методика). Як вбачається з Витяту нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 14646503,00 грн. При визначенні грошової оцінки відповідачем було застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,50.
01.06.2008 р. (вих. № 90) позивачем на адресу відповідача було направлено листа з проханням видати новий витяг з урахуванням коефіцієнта функціонального використання 0,7. В обґрунтування цього до листа було додано Довідку № 16-364-1582 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданою Управлінням статистики міста Севастополя, відповідно до якої видом діяльності Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолетівський»за КВЕД є діяльність організацій промисловців та підприємців 91.11.0.(а.с.9).
22.07.2008 року Споживчим кооперативом «Підприємці ринку «Фіолентівський»було отримано відповідь відповідача від 18.07.2008 року (вих. № 3148/5/9-8) в якої зазначено, що діяльність з будівництва та обслуговування речового ринка, відповідно до класифікації видів економічної діяльності (КВЕД) відноситься до секції G, що відповідає коефіцієнту функціонального використання землі Кф= 2,5 (для земель комерційного використання).
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 18/15/21/11 від 27.01.2006 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за № 388/122/52) затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (надалі - Порядок). Відповідно до пункту 3.5 цього Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року N 377, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 року за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є складовою системи національних класифікаторів. КВЕД розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.93 р. N 326 "Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики". Розроблення КВЕД здійснено на базі міжнародної статистичної класифікації видів діяльності Європейського Союзу - Nomenclature of Activities European Community (NACE, Rev.l, mod.7) (Наказ, Держкомстат, від 26.12.2005, № 375 "Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2005") За методологічними засадами, принципами побудови та призначенням КВЕД є статистичною класифікацією, створеною як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації у стандартний формат, який дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок -це капіталізований рентний дохід від земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Рентний дохід (земельна рента) -це дохід, який може бути отриманий від землі як фактора виробництва у залежності від її якості і місця розташування земельної ділянки, а не в залежності від видів економічної діяльності.
Вказані нормативно-правовий акти не встановлюють залежність нормативної грошової оцінки земель від видів економічної діяльності користувачів земельних ділянок, а також не надають повноважень відповідачу самостійно визначати класифікацію видів економічної діяльності підприємств (КВЄД), зокрема як на підставі статистичних даних, наданих уповноваженим органом.
Згідно з Довідкою Управління статистики у місті Севастополі видом діяльності Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентівський»за КВЕД є діяльність організацій промисловців та підприємців 91.11.0.(а.с.9).
Відповідно вказаного вище Порядку (таблиця 1.1.), землі які передаються в користування підприємствам та організаціям з кодом КВЕД 091, відносяться до земель громадського призначення та землям громадської діяльності, та до них застосовується коефіцієнт використання 0,7.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладено суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Постанову складено у повному обсязі 10 вересня 2009 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати дії Головного управління земельних ресурсів у м. Севастополі по застосуванню у Витягу № 673/1 від 09.06.2008 року із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею 28500 кв.м., розташованій в місті Севастополі по Фіолентовському шосе., 6 для будівництва та обслуговування речового ринка коефіцієнту функціонального використання виличиною 2,5 - протиправними.
3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів у м. Севастополі видати новий витяг із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею 28500 кв.м., розташованій в місті Севастополі по Фіолентовському шосе., 6 для будівництва та обслуговування речового ринка із застосуванням коефіцієнта функціонального використання величиною 0,7 та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки.
4. Стягнути з Державного Бюджету України (ЄДРПОУ: 24035598, ГУДК України у м. Севастополі МФО 824509, р/р 31113095700007, код платежу 22090200) на користь Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентівський»(код ЄДРПОУ 34957686, р/р 260083018254 в СФ АБ «Таврика», МФО 324377) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.І. Майсак