Постанова від 27.08.2009 по справі 2а-3152/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 6/358

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.08.2009 р. 11 год.06 хв. № 2а-3152/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовом Комунальне підприємство "Фармація"

до Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Києва

про скасування рішення №0015292305 від 03.12.2008р.

за участю представників сторін:

від позивача: Бойко Ю.А.

від відповідача: Мазніченко О.В., Бернадін О.А.

Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 27.08.2009 р. у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Комунальне підприємство «Фармація»з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва з позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2008 р. № 0015292305 на загальну суму 10 757,20 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач -Комунальне підприємство «Фармація», вказує на те, що при проведенні перевірки відповідач дійшов до помилкового висновку щодо порушення підприємством п.п. 2.6. п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями) (далі -Постанова № 637) в частині не оприбуткування готівки в касі підприємства. Позивач вказує, що КП «Фармація»відобразило отримані кошти в Z-звіті та книзі обліку розрахункових операцій. Тому, у відповідача не було підстав застосовувати штрафні (фінансові) санкції відповідно до абз. 3 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95 (зі змінами та доповненнями) (далі Указ Президента України № 436/95) в п'ятикратному розмірі на суму 10 757,20 грн.

Відповідач -ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, проти позову заперечує з огляду на те, що під час проведення перевірки було встановлено неоприбуткування готівки в касі підприємства в розмірі 2 151,44 грн., а саме в книгу ОРО не внесений запис про суму готівки за 23.06.2007 р. в розмірі 1 179,02 грн. та за 15.09.2007 р. в розмірі 972,42 грн., що є порушенням п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637 та, відповідно, тягне за собою відповідальність за п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»в п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми готівки.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва була проведена перевірка дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій аптеки, яка розташована за адресою: м. Київ, вул.. Васильківська, 35 та належить КП «Фармація». За результатами перевірки був складений акт від 23.10.2008 р. №1565/26/59/23/05415852 та прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2008 р. № 0015292305 на суму 10 757,20 грн.

При перевірці було встановлено, що за 23.06.2007 р. роздрукований Z - звіт №12 на суму 1179,02 грн. запис в КОРО відсутній, а саме: не оприбутковано суму 1179,02 грн. за 15.09.2007р. було роздрукований Z - звіт № 92, але не збережено в КОРО, тобто відсутній запис в КОРО Z - звіту № 92 на суму 972,42 грн. а саме, не оприбутковано суму 972,42 грн. за 15.09.2007 р. Всього не оприбутковано готівки за 23.06.2007 р. 1 179,02 грн. та за 15.09.2007 р. 972,42 грн. на загальну суму 2 151,44 грн. За не оприбуткування готівки на загальну суму 2 151,44 грн. Відповідачем згідно з п.2.6 Положення № 637 та на підставі п.1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки»до Позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10757,20 грн. (2 151,44 грн. х5).

Відповідно до п.1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»до юридичних осіб всіх форм власності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки-у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

На думку відповідача, штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 757,20 грн. застосовані до позивача відповідають вимогам чинного законодавства.

КП «Фармація»не погодилося з прийнятим рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ оскаржив його в адміністративному порядку.

За результатом розгляду скарг КП «Фармація»податковими органами -ДПА у м. Києві та ДПА України, скарги підприємства залишені без задоволення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2008 р. № 0015292305 на суму 10 757,20 грн. -без змін.

Проаналізувавши матеріали справи, суд частково погоджується з позицією позивача щодо неправомірності застосування до нього рішення про застосування (штрафної) фінансової санкції.

Згідно з п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Відповідачем встановлено факт не оприбуткування готівки на загальну суму 2 151,44 грн. в книзі обліку розрахункових операцій, що підтверджується відповідними аркушами КОРО, Z - звітом № 12 від 23.06.2007 р., суму розрахунків згідно з Z- звітом № 92 від 15.09.2007 р. встановлено на підставі контрольної стрічки реєстратора розрахункових операцій, та підтверджується Z- звітом № 93, наданого позивачем.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з п.4.1 Положення № 637 для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (пункт 4.2 Положення).

Як встановлено судом, вбачається з матеріалів справи, КП «Фармація»оприбуткувала готівку, яка надійшла в рахунок оплати за реалізований товар 23.06.2007 р. та 15.09.2007 р. в розмірі 2 151,44 грн. Вказані кошти були проведені через реєстратор розрахункових операцій, який зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи, без порушення цілісності пломб, що підтверджується наявністю Z- звітів № 12 за 23.06.2007 р. та № 92 від 15.09.2007 р. (копії в матеріалах справи).

Відповідач стверджує, що позивачем не збережений Z- звіт за 15.09.2007 р. № 92 на суму 972,42 грн. Однак, як вбачається з матеріалів справи, проведення вказаної суми через РРО, її оприбуткування в касі підприємства підтверджується контрольною стрічкою та записами в книзі ОРО (копії в матеріалах справи).

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, контрольна стрічка - документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій, який містить копії надрукованих цим реєстратором розрахункових документів; фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; фіскальний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, який містить дані про виконані операції з початку робочої зміни касира; денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Згідно зі ст..3 цього Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;

6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;

7) подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця;

8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;

9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

10) друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;

11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було порушено порядок ведення книги обліку розрахункових операцій. Відповідальність, за яке визначена ч. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 340,00 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

Таким чином, у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції в розмірі 10 757,20 грн. (2 151,44 грн. х 5).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення в частині застосування штрафної санкції за реалізацію туристичного продукту без застосування реєстратора розрахункових операцій у відповідності до вимог чинного законодавства. За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0015292305 від 03.12.2008 р. винесене Державною податкової інспекцією у Шевченківському районі м Києва, в частині на суму 10 417,20 грн.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Судові витрати в розмірі 1,70 грн. присудити на користь Комунального підприємства «Фармація»за рахунок Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.