"08" липня 2015 р.справа № 315/441/15-а (2-а/315/24/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гуляпільському районі Запорізької області на постанову Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 26 травня 2015 року у справі №315/441/15-а (2-а/315/24/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області, в якому просила:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення з 14.02.2015 перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітку, який не включає виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4681,87 грн., на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 14.02.2015 з заробітку, який включає виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4681,87 грн., на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати відповідача під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 провести індексацію пенсії із застосуванням для її обчислення базового місяця травень 2013 року;
- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 різницю між розміром перерахованої та раніше виплаченої пенсії за період з 14.02.2015 по день здійснення перерахунку пенсії, а також проводити виплату перерахованого розміру пенсії до змін у законодавстві, або до змін пенсійного забезпечення на підставі особистого волевиявлення ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач після проведення перерахунку пенсії згідно постанови Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 21.07.2014, починаючи з 14.02.2015, знову почав виплачувати пенсію без врахування сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Постановою Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 26 травня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу (а.с.41), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що суд першої інстанції помилково визнав право позивача на перерахунок пенсії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та від 23.04.2003 №581 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865» при призначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати.
08.07.2015 відповідачем подані уточнення до апеляційної скарги, в яких відповідач посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, зазначив, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених зокрема, Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 23.07.2012 призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
При призначенні пенсії відповідачем в заробітну плату для призначення пенсії не були враховані виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на загальну суму 4681,87грн.
Питання щодо врахування зазначених виплат при призначенні пенсії позивачу було предметом судового розгляду.
Постановою Гуляйпільського районного суду Запорізької області у справі № 315/1839/13-а від 21.07.2014, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2014, позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області від 18.11.2013 у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з заробітку, який включає виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на загальну суму 4 681,87грн. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28.05.2013 з заробітку, який включає виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 4 681,87грн. та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою пенсією та виплаченою за період з 28.05.2013 по день здійснення перерахунку пенсії.
На виконання означеного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 28.05.2013 з заробітку, який включає виплати за період з 01.07.2003 по 30.06.2008 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 4681,87 грн. та виплачено різницю між перерахованою пенсією та виплаченою за період з 28.05.2013 по 14.02.2015 - день здійснення відповідачем перерахунку пенсії, про що повідомлено позивача листом від 14.04.2015 № 8/Л-4 (а.с.13).
Відповідач зазначив, що після перерахунку пенсії з 14.02.2015 пенсію розраховано в такому порядку: 1529,19 грн. - основний розмір пенсії від середньомісячного заробітку (1911,49*80%) та 183,16 грн. - індексація пенсії. Усього 1712,35грн.
Отже з 14.02.2015 пенсія позивачеві розрахована знову без урахування повної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, в загальному розмірі 4 681,87 грн. згідно довідки № 04-10/1038 від 05.11.2013 Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області.
З огляду на фактичні обставини справи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваних дій відповідача.
Відповідно до ст.14 КАС постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Як вбачається з постанови Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 21.07.2014 у справі № 315/1839/13-а, суд зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням визначених у довідці Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області № 04-10/1038 від 05.11.2013 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, з 23.05.2013 без обмеження періоду, в якому такий перерахунок повинен діяти.
Обмеження періодом з 23.05.2013 по день здійснення перерахунку пенсій стосується виключно виплати різниці між перерахованої пенсією та фактично виплачено пенсії позивачу.
Отже рішення суду в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачу підлягало виконанню шляхом перерахунку пенсії позивача з 23.05.2013 і виплати з вказаної дати пенсії, перерахованої з урахуванням визначених у довідці Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області № 04-10/1038 від 05.11.2013 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються довічно, незалежно від стану здоров'я.
Також відповідно до ч. 2 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
За правилами ст.98 вказаного Закону перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Також відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги, що спір у адміністративній справі № 315/1839/13-а виник у зв'язку з відмовою органу Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до поданої позивачем заяви та доданих документів (довідки Управління соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області № 04-10/1038 від 05.11.2013), колегія суддів вважає, що здійснивши перерахунок пенсії позивача лише по 14.02.2015, відповідач діяв всупереч судовому рішенню від 21.07.2014 у справі № 315/1839/13-а та наведеним вище нормам законодавства.
Стосовно доводів відповідача про не врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, апеляційний суд зазначає, що вказане питання було предметом судового дослідження в межах означеної вище адміністративної справи № 315/1839/13-а, суд в постанові від 21.07.2014 у цій справі встановив неправомірність таких дій відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч.2 ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частинами 6, 7 цієї ж статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Крім того, ст.66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачу.
Подібна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 16.09.2014 у справі №21-314а14 та, виходячи з ч.2 ст.244-2 КАС України, враховується при винесенні рішення у справі.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваних дій відповідача.
Стосовно посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якому у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про державну службу», колегія суддів зазначає, що, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Суд першої інстанції під час вирішення спору в повному обсязі дослідив обставини, що мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі залишити без задоволення.
Постанову Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 26 травня 2015 року у справі №315/441/15-а (2-а/315/24/15) - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко