07 липня 2015 рокусправа № 808/140/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Кругового О.О. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра-Форум» до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра-Форум» задоволено повністю: визнано протиправним та скасувано податкове повідомлення-рішення Пологівської ОДПІ ГУ ДФС від 23.12.2014 № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобов'язання 2 040,00 грн.
Не погодившись із судовим рішенням, Пологівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому у відповідності до положення ст. 41 КАС України фіксування судового процесу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що TOB “Терра-Форум” було подано до Пологівської ОДПІ ГУ ДФС податкові декларації з плати за землю за 2011, 2012 та 2013 роки. Дата фактичного подання 19.09.2013.
Працівниками Пологівської ОДПІ ГУ ДФС було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Терра-Форум” з питань своєчасності подання податкової звітності з плати за землю за період 2011 - 2012 роки.
За наслідками перевірки складено акт перевірки від 19.12.2014 № 3180/1510/36911830, яким зафіксовано порушення п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-ІV.
На підставі акту перевірки від 19.12.2014 № 3180/1510/36911830 Пологівською ОДПІ ГУ ДФС було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.12.2014 № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобов'язання на 2 040,00 грн.
На адресу TOB “Терра-Форум” надійшов акт перевірки від 19.12.2014 №3180/1510/36911830 разом з податковим повідомленням-рішенням від 23.12.2014 №0005591510.
Скориставшись своїм правом TOB “Терра-Форум” подано заперечення на акт перевірки від 19.12.2014 № 3180/1510/36911830 до Пологівської ОДПІ ГУ ДФС.
Пологівською ОДПІ ГУ ДФС складено акт перевірки від 27.11.2014 №2649/1510/36911830, яким визначено порушення п. 286.2 ПК України за несвоєчасне подання податкової декларації з плати за землю за 2013 рік, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення від 27.11.2014 № НОМЕР_2, яким визначено грошове зобов'язання із земельного податку у розмірі 170,00 грн. Податкове повідомлення-рішення від 27.11.2014 № НОМЕР_2, отримано 16.12.2014.
17.12.2014 TOB “Терра - Форум” сплачено суму визначену суму грошового зобов'язання у розмірі 170,00 грн.
Після цього, 19.12.2014 Пологівською ОДПІ ГУ ДФС складено акт перевірки від 19.12.2014, яким визначено порушення п. 286.2 ПК України за несвоєчасне подання податкової декларації з плати за землю за 2011 та 2012 роки, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення від 23.12.2014 № НОМЕР_1, яким визначено грошове зобов'язання із земельного податку у розмірі 2040,00 грн.
Тобто, Пологівська ОДПІ ГУ ДФС застосувала штрафні санкції до TOB “Терра-Форум”, як за повторне порушення, хоча порушення було вчинено один раз 19.09.2013.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилався на наступне.
Відповідно до п. 76.1 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Пунктом 76.2 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 86.2 ПК України).
У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях (п. 86.7 ПК України).
Суд апеляційної інстанції зазначає про те, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків (п. 86.8 ПК України).
Відповідно до п. 120.1 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно п.п. 17.1.7 ПК України, платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз'яснення.
Відповідно до п. 56.1 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податковим органом неправомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2014 № НОМЕР_1, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко