10 липня 2015 р. справа № 317/604/15-а(2-а/317/21/2015)
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Білак С.В., розглянувши апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 09.06.2015 року у справі №317/604/15-а(2-а/317/21/2015) (головуючий суддя І інстанції Яркіна С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.07.2015 року до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 317/604/15-а з апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 09.06.2015 року.
В прохальній частині апеляційної скарги Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації заявило клопотання про звільнення його від сплати судових витрат на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір» і листа ВССУ №10-1386/0/4-12 від 27.09.2012 «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про судовий збір».
Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, вивчивши надані до суду докази, суд не знаходить підстав для його задоволення та звільнення відповідача від сплати судового збору, виходячи з наступного.
Відповідно до п.20 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.
З аналізу ст.5 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що позивачі, які звільнені від сплати судового збору при поданні окремих позовів, та певні категорії осіб незалежно від категорії позову звільняються не лише від сплати судового збору за подання позову, а й за подання апеляційних скарг, проте в розглядуваному випадку Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації є відповідачем, а тому дія ст.5 Закону України «Про судовий збір» на нього не розповсюджується.
З огляду на викладене, клопотання Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 6 статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору. Однак, до апеляційної скарги не було додано документу про сплату судового збору.
За приписами підпункту 3 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за апеляційною скаргою на рішення суду ставка судового збору складає 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви (0,06 розміру мінімальної заробітної плати - ставка за подання позову немайнового характеру).
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 01 січня календарного року.
Враховуючи, що станом на 1 січня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1218 грн., апелянтом при поданні апеляційної скарги повинний бути сплачений судовий збір в сумі 36,54 грн. (1218,00*0,06*50%).
Несплачену суму судового збору належить перераховувати за наступними реквізитами: Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області; Рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030001; Код з ЄДРПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012.
За приписами ч. 5 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наведених обставин, апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 09.06.2015 року у справі №317/604/15-а(2-а/317/21/2015) підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення вказаного недоліку шляхом надіслання на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач, -
Відмовити в задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 09.06.2015 року у справі №317/604/15-а(2-а/317/21/2015) - залишити без руху.
Встановити Управлінню соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надіслання на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Роз'яснити скаржнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга повертається особі, яка її подала.
Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.
Суддя С.В. Білак