Постанова від 25.05.2015 по справі 404/9479/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2015 р. справа № 404/9479/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області

на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року

справа № 404/9479/14-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІН «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідок прокуратури Кіровоградської області від 23 липня 2012 року № 18-185 вих.-12 та від 28 березня 2014 року № 18-190 вих.-14 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01 липня 2012 року та з 01 вересня 2013 року по теперішній час.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків заробітної плати за відповідною посадою та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з 12 листопада 2013 року відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії. у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області та з 05 травня 2010 року отримує пенсію відповідно до вимог частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла до 01 жовтня 2011 року, як особі, що має стаж роботи на посадах прокурорів та слідчих не менше ніж 20 років, у тому числі на вказаних посадах не менш ніж 10 років. При призначенні пенсії у 2010 році її розмір встановлено 90 відсотків від суми місячного заробітку, відповідно до наявного стажу роботи на посадах прокурорів та слідчих.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, з 01 жовтня 2011 року пенсія прокурорсько-слідчим працівникам призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що 11 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії згідно довідок прокуратури Кіровоградської області від 23 липня 2012 року № 18-185 вих.12 та від 28 березня 2014 року №18-190 вих.14.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області листом від 12 листопада 2014 року № 316/П-11 ОСОБА_1 повідомлено, що їй проведено перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Між тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про вдосконалення структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинність 14 червня 2012 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

За наведених обставин, суд апеляційної інстанції вважає рішення суду першої інстанції таким, що відповідає нормам матеріального права.

Разом з тим, вирішуючи позовні вимоги, судом першої інстанції не застосовано положення статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права позивача на позов та запобігає постійному збереженню стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява та додані до неї матеріали не містять підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини.

Оскільки пенсійні виплати є щомісячними, тому про порушення свого права (якщо позивач вважає його порушеним) ОСОБА_1 могла дізнатися, при черговому отриманні пенсії кожного місяця.

Враховуючи відсутність поважних причин пропуску строку звернення до суду, позовні вимоги за період з 01 липня 2012 року по 11 червня 2014 року включно розгляду не підлягають.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції не повно встановлені обставини, що мають значення для справи, порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи щодо визначення періоду (дати) перерахунку пенсії, розгляду позовних вимог заявлених поза межами строку звернення до суду, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню в частині, в іншій залишенню без змін.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 202, 205, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області - задовольнити частково.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року - скасувати в частині визначення дати зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, зазначивши в абзаці третьому резолютивної частини постанови замість « 12 листопада 2013 року» дату « 12 червня 2014 року» та доповнивши абзацом четвертим наступного змісту:

Позовні вимоги за період з 01 липня 2012 року по 11 червня 2014 року включно - залишити без розгляду.

В зв'язку з цим, абзаци четвертий, п'ятий резолютивної частини постанови вважати абзацами п'ятим, шостим.

В іншій частині постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 грудня 2014 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим