01 липня 2015 р. Справа № 592/1711/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. по справі № 592/1711/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі по тексту - відповідач), в якому просив суд:
-визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р. протиправними;
-зобов'язати відповідача подати список на його ім'я до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір його грошового забезпечення згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р. для перерахунку його пенсії в повному обсязі згідно чинного законодавства;
-зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії згідно довідки про розмір його грошового забезпечення наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, в повному обсязі, не порушуючи процедуру порядок підготовки та подання документів для перерахунку пенсії, а також процедуру порядок перерахунку пенсії;
-виплатити не отримані кошти згідно п. 5 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2014р.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. зазначений позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернутися до Сумського обласного військового комісаріату зі списком на прізвище позивача для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі, згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, та на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, з урахуванням збільшення: посадового окладу, та всіх надбавок з 17.02.2015 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 17.02.2015 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 р. по 16.02.2015 року - залишено без розгляду.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: ч. 2 ст. 55, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач (а.с. 6, 18).
Відповідач на звернення позивача не провів перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (а.с. 4, 15).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з неправомірності відмови відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 відповідач виходив з того, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку з виданням міністерством власних наказів.
Колегія суддів вважає відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 необгрунтованою та протиправною, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького скалу) та інших осіб” з 01.01.2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 даної Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців в розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу), посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” від 07.11.2007 № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України) Міністром оборони України видано наказ від 27.11.2013 року за № 814 “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України”.
Виходячи зі змісту ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” від 07.11.2007 № 1294 та наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України”, колегія суддів зазначає, що оскільки Кабінет Міністрів України у зазначеній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, у тому числі і Міністру Оборони України, то накази останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців.
Як вбачається з відповіді Міністерства оборони України від 02.03.2015р., наданої ОСОБА_1, його посадовий оклад згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року становить 1250,00 грн., при цьому, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України від 23.06.2015р. пенсія позивача обчислюється, виходячи з посадового окладу у розмірі 1150,00 грн.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України” є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Між тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для покладення на відповідача обов'язку провести позивачу перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року та здійснити виплату неотриманих коштів, виходячи з наступного.
Перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до п.2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, з аналізу вказаних норм випливає, що перерахунок пенсії здійснюється органами ПФУ на підставі довідки, за формою визначеною у Порядку (додаток 2), для перерахунку пенсії.
Наявність у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року матеріалами не підтверджено.
Таким чином, враховуючи, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надавалась, у відповідача відсутній обов'язок провести позивачу перерахунок пенсії за вказаним наказом Міністра оборони України.
Однак, суд першої інстанції не врахував зазначених приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, що призвело до необґрунтованого зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок його пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року та виплатити не отримані кошти.
Отже, постанова суду першої інстанції через порушення норм матеріального права підлягає скасуванню в частині зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, та на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, з урахуванням збільшення: посадового окладу, та всіх надбавок з 17.02.2015 року та виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 17.02.2015 року.
При цьому, враховуючи, що судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України” є підставою для перерахунку пенсії позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання відповідача подати список на ім'я позивача до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до вищезазначеного наказу Міністра оборони України.
Таким чином, переглянувши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення норм матеріального права підлягає частковому скасуванню, а в іншій частині - залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. по справі № 592/1711/15-а в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення та на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, з урахуванням збільшення посадового окладу та всіх надбавок з 17.02.2015 року та виплатити ОСОБА_1 не отримані кошти згідно ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 17.02.2015 року - скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні цієї частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
В іншій частині постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 06.04.2015р. по справі № 592/1711/15-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст постанови виготовлений 06.07.2015 р.