Постанова від 06.07.2015 по справі 653/3693/14-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 653/3693/14-а

Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Хоменко В.Г.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є., Мадюді В.В.,

позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4 та ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Генічеської міської ради Херсонської області на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 26 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради Херсонської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунального підприємства «Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про скасування рішення сесії Генічеської міської ради від 22 грудня 2014 р. №1060,-

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Генічеської міської ради Херсонської області (далі - Генічеська міська рада), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунального підприємства «Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (далі - КП «Генічеське ВУВКГ»), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив скасувати рішення сесії Генічеської міської ради від 22 грудня 2014 р. №1060

В обґрунтування позову зазначено, що 22 грудня 2014 р. на черговій сесії Генічеської міської ради було прийнято рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг». Вказаним рішенням вирішено реорганізувати КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом його приєднання до КП «Азовкомунсервіс», яке є його правонаступником; затверджено склад ліквідаційної комісії; встановлено двомісячний термін припинення підприємства. Позивач вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства, оскільки КП «Генічеське ВУВКГ» є суб'єктом природної монополії, а тому реорганізація такого підприємства може бути проведена лише за умови отримання відповідних висновків та згоди уповноваженого органу. Крім того, рішення прийнято з порушенням норм Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту ради, оскільки під час голосування депутатам не було надано економічне обґрунтування доцільності прийняття такого рішення. Питання про створення ліквідаційної комісії та її склад взагалі не ставилося на розгляд сесії. Крім того, позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято без урахування інтересів мешканців міста, оскільки реорганізація такого підприємства призведе до виникнення проблем з постачанням води населенню.

Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 26 лютого 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений. Рішення Генічеської міської ради Херсонської області XLIV сесії VI скликання від 22 грудня 2014 року №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг» скасовано.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Генічеська міська рада Херсонської області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4 та ОСОБА_5, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, КП «Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» відповідно до статуту, затвердженого рішенням сесії Генічеської міської ради від 29 квітня 2013 р. за №653, засноване на державній власності і підпорядковане Генічеській міській раді. Підприємство діє відповідно до законів України, Господарського та Цивільного кодексів України, статуту, рішень засновника.

Відповідно до п. 7.1 Статуту вищим органом управління підприємством є Засновник (Генічеська міська рада), до компетенції якої, серед іншого, належить вирішувати питання припинення, реорганізації та ліквідації підприємства, призначення керівника підприємства.

01 вересня 2014 р. розпорядженням міського голови за №43 «Про поновлення на посаді ОСОБА_1П.», на підставі рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 12 серпня 2014 р., ОСОБА_1 було поновлено на посаді начальника КП «Генічеське ВУВКГ» з 02 січня 2013 року.

Відповідно до контракту з керівником підприємства від 13 грудня 2011 р. за №16/2011, укладеного Генічеською міською радою з ОСОБА_1, та Статуту підприємства, керівник самостійно вирішує питання діяльності підприємства, за винятком тих, що віднесені статутом до компетенції Засновника та інших органів управління даного господарства; здійснює поточне керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.

Пунктом 12 Контракту визначено, що керівнику належать закріплені за ним повноваження та права, які поширюються на підприємство законодавчими та іншими нормативними актами, а також передбачені статутом підприємства та цим контрактом.

Згідно пп. 9.1, 9.2,9.3 Статуту КП «Генічеське ВУКГ» передбачено, що ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства здійснюється за рішенням Органу управління майном та за участю трудового колективу або арбітражного суду згідно з чинним законодавством. Ліквідація підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється органом управління майном. До складу ліквідаційної комісії входять представники органу управління майном. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторам визначаються органом управління майном. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управлінням підприємством. Ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс підприємства і подає його органу, який призначив ліквідаційну комісію.

05 грудня 2014 р. відбулась нарада за участю заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів комунальних підприємств ОСОБА_2, заступника начальника КП «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_6, директора КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_4, головного економіста КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_7, щодо доцільності реорганізації КП «Азовкомунсервіс» та КП «Генічеське ВУВКГ». За наслідком проведення засідання прийнято рішення про погодження попередніх економічних розрахунків прогнозованого фінансового стану КП «Азовкомунсервіс» та КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом скорочення штатних працівників адміністративно-управлінського апарату зазначених підприємств; вирішено підготувати довідку щодо доцільності реорганізації КП «Азовкомунсервіс» та КП «Генічеське ВУВКГ». 08 грудня 2014 р. вказаними посадовими особами на нараді було погоджено довідку щодо доцільності реорганізації КП «Азовкомунсервіс» та КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом приєднання КП «Генічеське ВУВКГ» до КП «Азовкомунсервіс».

17 грудня 2014 р. відбулись засідання бюджетної, комунальної комісії, комісії по охороні природи і збереження природних ресурсів Генічеської міської ради, на яких було розглянуто питання щодо реорганізації КП «Азовкомунсервіс» та «Генічеське ВУВКГ», та вирішено винести проект рішення щодо їх реорганізації на засідання сесії.

22 грудня 2014 р. відбулось чергове засідання 44 сесії Генічеської міської ради Херсонської області 6 скликання, на якій був присутній 31 депутат з 40. До порядку денного вказаної сесії було включено питання про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасника ринку житлово-комунальних послуг.

На засіданні сесії міської ради прийнято рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг», відповідно до якого сесія вирішила: реорганізувати КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом його припинення та приєднання до КП «Азовкомунсервіс»; встановлено, що КП «Азовкомунсервірс» є повним правонаступником КП «Генічеське ВУВКГ». До КП «Азовкомунсервіс» переходять все майно, майнові та немайнові права та обов'язки, у тому числі і обов'язки відносно найманих працівників комунального підприємства, що припиняється; затверджено склад комісії по припиненню діяльності КП «Генічеське ВУВКГ»; встановлено, що комісія по припиненню здійснює керівництво діяльністю комунального підприємства, що припиняється, до моменту його припинення у встановленому законодавством порядку; встановлено, що кредитори комунального підприємства, що припиняється, мають право протягом двох місяців з дати публікації повідомлення про припинення комунального підприємства, пред'явити вимоги до такого комунального підприємства. Вимоги кредиторів подаються до комісії з припинення комунального підприємства за адресою реєстрації місцезнаходження такого підприємства у письмовій формі.

Доручено комісії по припиненню: протягом семи робочих днів з дня прийняття даного рішення письмово повідомити державного реєстратора Генічеської районної державної адміністрації про припинення діяльності КП «Генічеське ВУВКГ»; у встановленому законодавством порядку попередити працівників комунального підприємства, визначеного у п. 1 цього рішення, про припинення діяльності підприємства та можливе наступне звільнення, забезпечити дотримання їх соціально-правових гарантій у порядку та на умовах, визначених чинним законодавством; розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, повідомлення про припинення комунального підприємства та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до нього. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення; після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог, але не пізніше ніж у двомісячний строк від дня прийняття цього рішення, скласти передавальний акт, який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань комунального підприємства, що припиняється, стосовно всіх його кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оскаржуються сторонами, та надати його на затвердження міської ради; забезпечити вчинення всіх необхідних, передбачених діючим законодавством, заходів по припиненню КП «Генічеське ВУВКГ»; керівнику КП «Азовкомунсервіс» здійснити всі необхідні, передбачені чинним законодавством, заходи щодо прийняття майна, майнових та немайнових прав та обов'язків, у тому числі і обов'язків відносно найманих працівників комунального підприємства, що припиняється, з правом підпису відповідних документів від імені КП «Генічеське ВУВКГ»; встановити, що на КП «Азовкомунсервіс», як правонаступника підприємства, що припиняється, розповсюджується дія всіх прийнятих для цих підприємств рішень стосовно визначення його виконавцем житлово-комунальних послуг, затверджених типових переліків послуг, порядків та періодичності їх надання тощо; встановлено термін припинення комунального підприємства - два місяці з дня прийняття цього рішення; контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань управління майном, комунально-побутового обслуговування та благоустрою.

Додатком до рішення сесії від 22 грудня 2014 р. №1060 затверджено склад комісії по припиненню КП «Генічеське ВУВКГ», до складу якої увійшли: голова комісії - начальник КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_4, заступник голови комісії - заступник начальника КП «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_6, члени комісії - головний економіст КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_7, головний бухгалтер КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_8, начальник КП «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_1, головний бухгалтер КП «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_9, начальник відділу з питань житлово-комунального господарства та надзвичайних ситуацій ОСОБА_10, депутати міської ради ОСОБА_11, ОСОБА_12.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Генічеська міська рада, приймаючи оскаржуване рішення, діяла всупереч порядку, встановленого законом для ліквідації, реорганізації підприємств, чим порушила права позивача.

Однак, колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції погодитися не може з огляду на таке.

Частиною 1 статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з частиною 3 статті 140 Конституції України - місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, серед яких, зокрема: прийняття рішень щодо створення, ліквідації, реорганізації та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регламентовано, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Порядок роботи міської ради регулюється регламентом, затвердженим рішенням Генічеської міської ради від 18 листопада 2010 р. №2.

Відповідно до вказаного регламенту та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії міської ради скликаються головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. Розпорядження про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів ради та населення через засоби масової інформації не пізніше як за десять днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд сесії.

Розділ IV регламенту міської ради передбачає порядок підготовки сесії. Так, підготовка сесії ради проводиться у відповідності з планом підготовки сесії, який затверджує голова ради або секретар ради. Підготовка сесії здійснюється постійними комісіями ради, а у випадку позачергових сесій - розпорядженням голови або секретарем ради створюється робоча група з послідуючим затвердженням на сесії. Для підготовки питань постійні комісії можуть утворювати підготовчі комісії з залученням представників громадськості, фахівців.

Вирішуючи питання обґрунтованості висновку суду першої інстанції щодо порушення відповідачем ОСОБА_13 міської ради при підготовці проекту рішення сесії, розгляді його на комісіях ради, розгляді його на засіданні сесії ради, під час проведення процедури голосування за проект рішення сесії ради, у тому числі нездійснення перерахунку голосів, колегія суддів виходить з того, що процедура розгляду проектів рішення на засіданнях постійних депутатських комісій, участі у роботі комісії депутатів, обсяг їх компетенції при вирішенні питань, покладених на відповідну комісію, вирішення питань залучення до роботи комісії інших осіб, вивчення та складання відповідних документів за результатами роботи комісій являється виключною компетенцією депутатів міської ради, які входять до складу відповідних комісій. Тобто, апелянт правильно зазначає про те, що виключною компетенцією сесії міської ради є прийняття тих рішень, які віднесені до відання органу місцевого самоврядування.

Колегією суддів встановлено, що під час проведення сесії депутати не перевіряли і не порушували питання про повноту дотримання ОСОБА_13 ради при розгляді проекту рішення щодо реорганізації комунальних підприємств, про наявність чи відсутність процедурних порушень у роботі постійних депутатських комісій, тощо. Сесія міської ради розглянула проект рішення і пропозиції депутатів міської ради до цього проекту. Рішення сесії було прийнято за результатами обговорення і розгляду проекту рішення у встановленому законом порядку, що підтверджується протоколом засідання сесії міської ради від 22 грудня 2014 року, тобто в межах і на підставах, визначених статтями 26, 46, 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

З матеріалів справи вбачається, що результати проведення голосування за проект рішення, визначені у протоколі засідання сесії ради від 22 грудня 2014 року, згідно з яким жоден з депутатів не надавав заперечень або зауважень на правильність записів у протоколі, щодо процедури та порядку голосування за проект рішення, щодо порушення ОСОБА_13 ради. Так, в ході голосування депутати надавали додаткові пропозиції до проекту рішення про реорганізацію комунальних підприємств.

Голосування проходило:

- за проект рішення (основу), без урахування пропозицій депутатів (у тому вигляді, у якому проект було винесено на сесію ради);

- за проект рішення з урахуванням пропозицій депутата ОСОБА_14;

- за проект рішення з урахуванням пропозицій депутата ОСОБА_15;

- за рішення в цілому після закінчення обговорення та за відсутності додаткових пропозицій.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що наявність будь-яких порушень законодавства при голосуванні або при підрахунку голосів при здійсненні голосування не підтверджуються відповідними доказами, оскільки і ведення протоколу, і діяльність рахункової комісії здійснюється безпосередньо депутатами міської ради.

Вирішуючи питання обґрунтованості висновку суду першої інстанції про порушення відповідачем законодавства у сфері державної регуляторної політики, оскільки оскаржуване рішення сесії №1060 є регуляторним актом, колегія суддів зазначає наступне.

Регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом (абзац 2 та 3 статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»).

Відтак, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що оскаржуване рішення сесії міської ради №1060 регуляторним актом не являється, оскільки це рішення застосовується одноразово та стосується конкретних суб'єктів господарської діяльності.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості висновку суду першої інстанції про порушення відповідачем законодавства у сфері діяльності суб'єктів природної монополії, яким є КП «Генічеське ВУВКГ» та неотримання висновку державного регулятора при вирішенні питання припинення діяльності комунального підприємства, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ст.ст. 13 та 14 Законом України «Про природні монополії» до функцій Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, відноситься визначення суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулюється відповідно до цього Закону, та складання і ведення реєстрів таких суб'єктів природних монополій у відповідній сфері.

Статтею 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» передбачено, що до повноважень Національної Комісії, зокрема, відноситься: визначення суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулюється відповідно до цього Закону, та складання і ведення галузевих реєстрів таких суб'єктів господарювання, надання висновків про відповідність ліквідації, реорганізації у формі злиття, приєднання, участі в об'єднаннях, а також придбання або відчуження більше 25 відсотків часток (акцій, паїв) активів суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках умовам і правилам провадження ліцензованої діяльності.

В матеріалах справи наявний лист НКРЕКП (сектору у Херсонській області) від 21 січня 2015 року №30-21-24/18 щодо порядку державного регулювання у сфері комунальних послуг, затвердженого постановою Нацкомісії від 04 лютого 2013 року №15, з якого вбачається, що даний порядок на КП «Генічеське ВУВКГ» не розповсюджується, оскільки підприємство не є ліцензіатом Комісії (а.с. 77).

Також, колегія суддів враховує відповідь Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.02.2015 р. №8-1/325, з якої вбачається, що питання щодо припинення діяльності КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом реорганізації у вигляді приєднання до КП «Азовкомунсервіс» є виключною компетенцією Генічеської міської ради, оскільки обидва підприємства засновані останньою та пов'язані відносинами контролю через Генічеську міську раду. Крім того, проект рішення Генічеської міської ради щодо припинення КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом його приєднання до КП «Азовкомунсервіс» було погоджено ТВ АКУ листом від 09.12.2014 р. №5-1/2397 (а.с. 19-20).

На підставі викладного, колегія суддів приходить до висновку, що участь державного регулятора при вирішенні питання реорганізації комунальних підприємств законом не вимагається.

Вирішуючи питання про обґрунтованість висновку суду першої інстанції про порушення відповідачем прав позивача, колегія суддів виходить з наступного.

Як вже зазначалося вище, відповідно до установчих документів КП «Генічеське ВУВКГ» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі Статуту у новій редакції, яка зареєстрована 24.01.2014 р., метою та предметом діяльності Підприємства є видобуток підземних вод і надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення для господарсько-побутових потреб населення, підприємств, установ і організацій, які надаються на підставі Ліцензії серії №596032 серії АГ від 03.02.2011 р., виданої Херсонською обласною державною адміністрацією на централізоване водопостачання та водовідведення зі строком дії з 03.02.2011 р. по 02.02.2016 року. Засновником підприємства та вищим органом управління є Генічеська міська рада (а.с. 39-51).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 143, 144 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Комунальне підприємство «Генічеське ВУВКГ» належить до сфері управління та підпорядковане Генічеській міській раді, про що зазначено у статуті підприємства.

Відповідно до статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Стаття 59 Господарського кодексу України визначає, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави вважати, що Генічеська міська рада, як суб'єкт управління об'єктом комунальної власності, наділена відповідними повноваженнями, зокрема ліквідовувати та реорганізовувати підприємства, що належать до сфери її управління шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідно до частин 3, 4 ст. 111 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що Пунктами 3 та 4 оскаржуваного рішення сесії Генічеської міської ради затверджено склад комісії по припиненню діяльності комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», викладений у додатку до вказаного рішення, а також встановлено, що комісія по припиненню здійснює керівництво діяльністю комунального підприємства, що припиняється, до моменту його припинення у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до додатку до рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060, головою ліквідаційної комісії визначено начальника КП «Азовкомунсервіс» ОСОБА_4 та до складу ліквідаційної комісії включено начальника КП «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_1

Таким чином, внаслідок затвердження складу ліквідаційної комісії, до неї переходять повноваження щодо управління справами КП «Генічеське ВУВКГ», а саме голова комісії ОСОБА_4 та її члени набувають повноважень представляти її інтереси у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про помилковість рішення суду першої інстанції про порушення прав ОСОБА_1, як керівника КП «Генічеське ВУВКГ», у зв'язку з передачею управління справами КП «Генічеське ВУВКГ» до ліквідаційної комісії, оскільки чинне законодавство надає саме засновнику юридичної особи право визначати орган з виконання функцій по ліквідації юридичної особи.

Підсумовуючи усе викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Генічеської міської ради №1060 ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та не порушує прав позивача.

Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію апеляційному суду довів та обґрунтував. В свою чергу позивач, всупереч наведеним приписам, не довів протиправність прийнятого відповідачем рішення сесії Генічеської міської ради від 22 грудня 2014 р. №1060.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та допустив порушення норм матеріального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи спростовують правильність висновків суду.

Відтак, апеляційна скарга Генічеської міської ради Херсонської області підлягає повному задоволенню.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Генічеської міської ради Херсонської області задовольнити повністю, а постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 26 лютого 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову суду, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення рішення апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов