Постанова від 30.06.2015 по справі 813/7338/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2015 року Справа № 876/1858/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Затолочного В.С. Улицького В.З.,

при секретарі судового засідання - Корнієнко О.А.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Ледчак Т.Я..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі ГУ Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Державної податкової інспекції у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій відносно фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 в вигляді накладення штрафу у розмірі 6800 грн..

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року, позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області про застосування фінансових санкцій від 23 вересня 2014 року № 0014371700, яким застосовано фінансові санкції відносно фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 в вигляді накладення штрафу у розмірі 6800 грн.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція в Жовківському районі ГУ Державної фіскальної служби у Львівській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідають фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Державної податкової інспекції у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області від 23 вересня 2014 року №0014371700 застосовано фінансові санкції відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у вигляді накладення штрафу в розмірі 6800 грн. за "продаж пива особі, яка не досягла 18 років."

Не погодившись з зазначеним рішенням, позивачка оскаржила його до ГУ Міндоходів у Львівській області, однак в задоволенні скарги їй було відмовлено.

На адресу ДПІ У Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області надійшло подання Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області, до якого було долучено матеріали про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.156 КУпАП вчинене громадянкою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителькою АДРЕСА_1, яка працює на посаді продавця в магазині ФОП ОСОБА_1 в якому позивачка здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.

З матеріалів подання вбачається, що в магазині який належить ФОП ОСОБА_1, було зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років. Даний факт підтверджено копіями протоколу ЛВ № 242213 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.156 КУпАП від 08.08.14, який було складено стосовно продавця ОСОБА_5, пояснення неповнолітньої ОСОБА_6 та рапортами працівників міліції (а.с.9; 30-33).

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Пунктом 5 вищезгаданого Порядку передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Статтею 153 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.95р. № 481/95-ВР передбачено заборону продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

За матеріалами адміністративної справи Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області було неспростовно встановлено порушення вимог ст. 153 Закону № 481/95-ВР, а саме: факт реалізації алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом виноградним, плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.

Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

На підставі матеріалів Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області та з врахуванням протоколу засідання адміністративної комісії Дорошівської сільської ради, ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0014371700 від 23.09.14року до позивачки на суму 6800,0 грн. за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

Частиною 3 ст. 153 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", продавцю надано право вимагати у покупця, який купує алкогольні напої або тютюнові вироби, документ, що засвідчує його вік, у разі виникнення у продавця сумнівів щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

За порушення вимог цієї статті згідно з аб. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.

При цьому слід вказати, що встановлюючи заборону здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-річного віку, Закон передбачає умови, які б забезпечували продавцю алкогольних та тютюнових виробів можливість дотримуватися цієї заборони та не порушувати її, наділяючи продавця правом вимагати від покупця пред'явлення документа, що засвідчує його вік.

Якщо реалізація продавцем такого права залежить від його суб'єктивного сприйняття, то заборона щодо продажу зазначених товарів особам, які не досягли 18-річного віку, є безумовною і не залежить від будь-яких обставин, в тому числі і від того, чи були у продавця підстави для виникнення сумнівів щодо віку покупця.

ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області було застосовано до позивача фінансові санкції у відповідності до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а отже такі санкції є адміністративно- господарськими.

Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Сумуючи викладене, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що ДПІ в Жовківському районі ГУ Міндоходів Львівської області жодним чином не порушило прав та інтересів позивача, відтак висновок суду першої інстанції по даній справі є хибним та допущеним при поверхневому з'ясуванні дійсних обставин по справі, внаслідок порушення норм матеріального права, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст.202 КАС України є обов'язковою підставою для скасування постановленого рішення і ухвалення нового рішення по справі.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі ГУ Державної фіскальної служби у Львівській області - задоволити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі №813/7338/14 - скасувати та винести нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: В.С. Затолочний

В.З. Улицький

Повний текст постанови виготовлено 06.07.2015 року