30 червня 2015 року Справа № 31442/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,-
19.11.2010 року Державна податкова інспекція у Самбірському районі Львівської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просила стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в розмірі 28000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст. 1, 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» є платником податку з власників транспортних засобів при першій реєстрації в Україні і зобов'язаний сплатити згаданий податок за 2009 рік перед реєстрацією транспортних засобів в уповноважених органах. Враховуючи те, що сума податку за 2009 рік відповідачем не сплачена, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 податок з власників транспортних засобів в сумі 28000,00 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнено з ОСОБА_1 до бюджету 28000,00 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідачу було направлено виклик від 14.06.2010 року №1342/10/17-023 щодо сплати податку з власників транспортних засобів за транспортний засіб, однак сума нарахованого податку в сумі 28000,00 грн. до часу розгляду справи в бюджет відповідачем не сплачена.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників осіб, що беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, листом Самбірський відділ реєстраційно-екземенаційної роботи Державтоінспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 29.06.2010 року вих. №181 повідомив, що громадянин ОСОБА_1 зареєстрував транспортний засіб: 20.03.2009 року автомобіль марки FIAT DUCATO, державний номерний знак НОМЕР_1, 2001 року випуску(а.с.6).
За вказаний транспортний засіб з розрахунку за рік належить до сплати: 28000,00 грн. податку з власників транспортних засобів за автомобіль марки FIAT DUCATO (об'єм двигуна - 2800 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. - 1000 грн.)(а.с.13).
Відтак, сума податку за 2009 рік складає 28000,00 грн.
Відповідачу було направлено виклик від 14.06.2010 року №1342/10/17-023 щодо сплати податку з власників транспортних засобів за перелічений вище транспортний засіб, однак сума нарахованого податку в сумі 28000 грн. 00 коп. відповідачем не сплачена.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні транспортні засоби, які відповідно до вимог статті 2 цього Закону, є об'єктами оподаткування.
Згідно статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.
Статтею 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» визначено, що перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Згідно частини 6 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Відповідно до частини 5 статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.
Статтею 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, що у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пункту 8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» в редакції, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 № 1371, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність законних підстав стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів за умови не доведення податковим органом беззаперечними, належними та допустимими доказами обставин та підстав виникнення у відповідача податкового зобов'язання та реєстрації ним автомобіля, в той час як останній факт такої реєстрації заперечує, а в матеріалах справи на підтвердження тверджень податкового органу міститься лише лист Самбірського відділу реєстраційно-екземенаційної роботи Державтоінспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 29.06.2010 року вих. №181.
Такий висновок відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 17 лютого 2015 року у справі № 2а-11049/10/1370.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року у справі № 2а-10806/10/1370 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області відмовити повністю.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий О.Б. Заверуха
Судді О.М. Гінда
В.В. Ніколін