16 червня 2015 р. Справа № 51279/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс» Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Аверс» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2011 року у справі за позовом Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс» Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Аверс» до Державної інспекції зв'язку, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Волинська філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», про скасування припису, -
ВАТ «Корпорація «Аверс», яке суд першої інстанції замінив на належного позивача ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс» звернулось до суду з позовом до Державної інспекції зв'язку, яким просило скасувати припис відповідача від 15.10.2010 року №15/03/04-п про усунення порушень законодавства у сфері користування радіочастотним ресурсом України.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2011 року позов задоволено частково: визнано нечинним та скасовано припис Державної інспекції зв'язку від 15.10.2010 року №15/03/04-п про усунення порушень законодавства у сфері користування радіочастотним ресурсом України в частині зобов'язання директора ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс» привести діяльність щодо експлуатації телевізійних передавачів, встановлених за адресами: Волинська область, м. Горохів, вул. Ватутіна, 30-а та м. Нововолинськ, вул. Піонерська, 6, у відповідність до вимог п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та особливих умов дозволів на експлуатацію зазначених радіоелектронних засобів; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову в частині відмови у задоволенні позовних вимог в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що в цій частині постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи. Просить скасувати постанову в частині, що оскаржується, та прийняти нову, якою позов у цій частині задовольнити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що дозвіл на експлуатацію радіоелектронних засобів телебачення від 04.02.2009 року № ТБ-13070633 за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 5 був виданий Українським державним центром радіочастот з порушенням вимог законодавства, тому не може братись судом до уваги. Також позивач зазначає, що Волинська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, у власності якого перебуває вказана антена і який здійснює встановлення антен, повідомила про неможливість встановлення антен на висоті нижче 176 м.
Постанова в частині задоволення позову не оскаржена і під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, не встановлено, тому відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку не переглядається.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» здійснює діяльність на підставі дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів (РЕЗ) телебачення від 04.02.2009 року № ТБ-13070633, від 04.02.2009 року № ТБ-13070634 та від 04.02.2009 року № ТБ-13070635.
В період з 12.10.2010 року по 15.10.2010 року комісією Державної інспекції зв'язку було проведено перевірку додержання ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» законодавства про радіочастотний ресурс України, за результатами якої складено акт від 15.10.2010 року № 124/03/08/1.
В акті перевірки зазначено, що позивач здійснює експлуатацію трьох телевізійних передавачів без дотримання умов, визначених у дозволах на експлуатацію, що є порушенням п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та п. 5.1.5 «Положення про надання висновків щодо електромагнітної сумісності та дозволів на експлуатацію РЕЗ». Зокрема, в акті зафіксовано наступне: телевізійний передавач, встановлений за адресою: Волинська область, м. Горохів, вул. Ватутіна, 30-а - відхилення несучої частоти відеосигналу на + 263266 Гц (при нормі 500 Гц), відхилення несучої частоти звукового сигналу на + 254046 І ц (при нормі 500 Гц); телевізійний передавач, встановлений за адресою: м. Нововолинськ. вул. Піонерська, 6 - відхилення несучої частоти відеосигналу на 8961 (при нормі 500 Гц), відхилення несучої частоти звукового сигналу на 9249 Гц (при нормі 500 Гц), висота встановлення антени 45 м замість вказаних у дозволі 48 м; телевізійний передавач, встановлений за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 5 - висота встановлення антени 230 м замість вказаних у дозволі 100 м.
За результатами перевірки відповідач виніс припис про усунення порушень законодавства у сфері користування радіочастотним ресурсом України від 15.10.2010 року № 15/03/04-п, яким директора ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» було зобов'язано в термін до 29.10.2010 року привести діяльність підприємства щодо телевізійних передавачів, встановлених за адресами: Волинська область, м. Горохів, вул. Ватутіна, 30-а та м. Нововолинськ, вул. Піонерська, 6, у відповідність до вимог пункту 2 частини 2 статті 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та особливих умов дозволів на експлуатацію зазначених радіоелектронних засобів.
Також за підсумками перевірки зв'язку був складений протокол про адміністративне правопорушення від 15.10.2010 року №124/03/08/2, за результатами розгляду якого державний інспектор Західного управління Державної інспекції 28.10.2010 року виніс постанову про притягнення до адміністративної відповідальності директора ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 145 Кодексу про адміністративні правопорушення (за порушення, виявленні під час перевірки).
Однак постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.04.2011 року, яка набрала законної сили, у справі № 2а-1555/11/0308 за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції зв'язку, позов було задоволено частково - скасовано постанову від 28.10.2010 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Державна інспекція зв'язку є органом державного нагляду, який створено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2005 року № 844 відповідно до ст. 19 Закону України «Про телекомунікації» та ст. 15 Закону України «Про радіочастотний ресурс України».
Відповідно до зазначених норм Державна інспекція зв'язку створюється у складі Національної комісії з питань регулювання зв'язку України (НКРЗ) з метою здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій та користуванням радіочастотним ресурсом України.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» Державна інспекція зв'язку здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства про радіочастотний ресурс України та запобігає правопорушенням при користуванні радіочастотним ресурсом України у смугах радіочастот загального користування.
Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 18 цього Закону посадові особи Державної інспекції зв'язку мають право надавати обов'язкові для виконання розпорядження (приписи) стосовно усунення порушень законодавства про радіочастотний ресурс України.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 вказаного Закону користувачі радіочастотного ресурсу України повинні отримувати дозволи на експлуатацію відповідних радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, крім засобів та пристроїв, використання яких здійснюється на бездозвільній основі відповідно до цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 6 цього Закону користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані дотримуватися умов, визначених у ліцензіях на користування радіочастотним ресурсом України та в дозволах на експлуатацію.
ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» є суб'єктом господарювання, який користується радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм, і на нього поширюються вимоги Закону України «Про радіочастотний ресурс України».
Як зазначено вище, позивач здійснює експлуатацію радіоелектронних засобів на підставі дозволів на експлуатацію РЕЗ телебачення від 04.02.2009 року № ТБ-13070633, від 04.02.2009 року № ТБ-13070634 та від 04.02.2009 року № ТБ-13070635.
У дозволі від 04.02.2009 року № ТБ-13070633 зазначено, що висота встановлення антени за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 5, над рівнем землі повинна становити 100 м.
Однак, як встановлено під час перевірки та не спростовано позивачем, фактично зазначена антена встановлена на висоті 176 м над рівнем моря, тобто має місце порушення умов даного дозволу щодо дозволеної висоти встановлення антени.
При цьому, як правильно зазначив суд першої інстанції, позивач не вчиняв дій щодо оскарження виданого йому дозволу на експлуатацію РЕЗ телебачення з підстав його невідповідності вимогам заявленим у відповідній заяві на видачу дозволу, зокрема, в частині висоти встановлення антени, і на момент проведення перевірки та винесення оскаржуваного припису даний дозвіл був чинний, а його вимоги обов'язковими до виконання ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» як суб'єктом господарювання, який користується радіочастотним ресурсом.
Також колегія суддів враховує, що ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» фактично визнало вимоги оскаржуваного припису відповідача в зазначеній частині, оскільки зверталось до Волинської філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (правонаступником якого є Державне підприємство «Український державний центр радіочастот») із заявою з приводу зміни висоти встановлення антени, однак листом останнього від 15.10.2010 року № 75 було повідомлено, що встановлення антенно-фідерного пристрою або окремих антен телевізійного діапазону можливе тільки на висотах від 176 м до 240 м.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс» Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Аверс» залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2011 року у справі № 2а-95/11/0370 за позовом Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс» Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Аверс» до Державної інспекції зв'язку, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Волинська філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», про скасування припису - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л.Я. Гудим
В.В. Святецький
Ухвала складена в повному обсязі 22.06.2015 року