06 липня 2015 року Справа № 876/5512/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Довга О.І.,
суддів - Ліщинський А.М.,
Запотічний І.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 14.04.2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Любешівському районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
ОСОБА_2 24.03.2015 року звернувся до Любешівського районного суду Волинської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області в проведенні розрахунку на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. Позов обґрунтовує тим,що відповідач зобов'язаний провести перерахунок та виплату пенсії за період в межах визначеного Законом строку позовної давності,відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж-20 років.
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 14.04.2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 24.02.2015 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж - 20 років,але не вище 75% заробітку.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції її оскаржив відповідач, вважає, що суд першої інстанції при ухваленні рішення порушив норми матеріального та процесуального права.
Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що позивач вже отримує доплату за понаднормативний стаж. У зв'язку з проведенням пенсійної реформи та введення в дію з 01.01.2004 року Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядок здійснення перерахунку змінився. Крім того апелянт зазначає, що судом не було взято до уваги той факт, що з 01.01.2004 р. набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким з 12.01.2005 р. було встановлено доплату за понаднормативний стаж шляхом збільшення розміру пенсії на 1 відсоток мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків.
Тому, з врахуванням наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступного.
Позивач, є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 12.02.1973 року, виданого Волинською ОДА.
Пенсію позивачу призначено з 11.09.2008 року на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд першої інстанції встановив,що відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України „Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами,крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 3.ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено,що призначення та виплата пенсій особам,які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « і цього Закону
Статтею 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено,що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно із ч.2.ст.56,ст.57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1.ст.28 Закону України»Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи,має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини,з якої проводиться розрахунок.
Крім цього,починаючи з 01.01.2004 року,з впровадженням в Україні пенсійної реформи,призначення та перерахунок трудових пенсій особам,які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС,лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки-застосування окремих положень Закону України» «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».При наявності у пенсіонерів,які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру,в цьому випадку-Закон України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, ОСОБА_2 має право на одержання пенсії на умовах,визначених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на викладене, враховуючи норми статті 200 КАС України, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків зроблених судом першої інстанції, а тому підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 14.04. 2015 року у справі № 162/660/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після отримання її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Довга О.І
Судді Ліщинський А.М
Запотічний І.І