06 липня 2015 року Справа № 876/6096/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Ліщинський АМ.
Запотічний І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.05.2015року по справі № 607/3726/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
03.03.2015 року ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.07.2010 року призначеної в розмірі 83% з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року згідно довідки Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 18.02.2015 року №06/79,з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
В обгрунтування адміністративного позову покликається на те, що 20.05.2009 року їй призначено пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року № 19-11.При призначенні пенсії відповідач до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії не взяв до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення,допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати,хоча з вказаних сум сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Звернувшись 20.02.2015 року до управління Пенсійного фонду в м.Тернополі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням вказаних сум позивач отримала відмову.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.05.2015 року по справі № 607/3726/15-а адміністративний позов задоволено,визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду в м.Тернополі, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи із розміру пенсії 83% від суми заробітної плати для обчислення пенсії-індексації заробітної плати,матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням довідки Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 18.02.2015 року за №06-769.
Не погодившись з даною постановою, апелянт - управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі подало апеляційну скаргу, покликаючись на те, що допомога на оздоровлення,матеріальна допомога,грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок,тому вони не враховуються до заробітної плати,з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.
Апелянт просить суд постанову скасувати, та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Матеріалами справи встановлено , що позивач отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 20.05.2009 року у розмірі 83% від суми заробітної плати. Позивач зверталася 14.06.2011 року та 20.02.2015 року до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії-індексації заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Як встановлено зі змісту листа управління Пенсійного фонду в м. Тернополі від 25.02.2015 року №55/Ш-11 ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням довідки Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 18.02.2015 року за №06/769.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст. 35 ЗУ "Про державну службу" встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.160, 195, 197, 198, 205, 206, 254, КАС України
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.05.2015року по справі № 607/3726/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після отримання її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М
Запотічний І.І.