06 липня 2015 року Справа № 11970/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.
судді Запотічний І.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Озеро» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.09.2013р. по справі № 803/1798/13-а за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Озеро» до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області про визнання протиправними та скасування протоколів,
20.08.2013 року Сільськогосподарський виробничий кооператив «Озеро» звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області про визнання протиправними та скасування протоколів №135811 від 08.04.1999 року та №139201 від 18.01.2000 року про призначення пенсій. Позов обґрунтовує тим, що протоколом Ківерцівського районного ПТК № 135811 від 08.04.1999 року була призначена пільгова пенсія ОСОБА_1, протоколом № 139201 від 18.01.2000 року була призначена пільгова пенсія ОСОБА_2. Пільгові пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були призначені, як жінкам, які працювали у сільськогосподарському виробництві та виховали 5 і більше дітей незалежно від віку і трудового стажу, відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Дані особи на час призначення пенсій працювали в АТП «Озеро». ОСОБА_1 працювала на посаді сторожа ферми, а ОСОБА_2 працювала на посаді обліковця молока на фермі, що підтверджується відповідними довідками підприємства. Вказує, що пільгові пенсії даним особам були призначені неправомірно, оскільки відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пільгових пенсій жінкам, які виховали 5 і більше дітей проводиться тільки при умові, якщо вони були зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві. Зазначає, що вищевказані особи безпосередньо не працювали у сільськогосподарському виробництві. Тому позивач вказує, що протоколи про призначення пенсії № 135811 та № 139201 винесені з порушенням норм законодавства, як такі, що підлягають визнанню неправомірними та скасуванню.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.09.2013 року в адміністративному позові відмовлено.
Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, позивач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову якою задоволити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Судом встановлено, що СГВК «Озеро» зареєстроване, як сільськогосподарський кооператив 28.04.2000 року Ківерцівською районною державною адміністрацією. Відповідно до довідки № 1066 від 28 квітня 2000 року, СГВК «Озеро» включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Згідно з протоколом №139201 від 18.01.2000 року, ОСОБА_2 була призначена пенсія на пільгових умовах (пільговий стаж становить 21 рік 8 місяців 23 дні), як жінці, яка працювала у сільськогосподарському виробництві та виховала 5 і більше дітей незалежно від віку і трудового стажу, відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Протоколом №135811 від 08.04.1999 року ОСОБА_1, була призначена пенсія на пільгових умовах (пільговий стаж становить 22 роки 12 днів), як жінці, яка працювала у сільськогосподарському виробництві та виховала 5 і більше дітей незалежно від віку і трудового стажу, відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З матеріалів справи, а саме з довідок Виконавчого комітету Озерської сільської ради від 06.04.1999 року та від 22.12.1999 року вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народили і виховали до чотирнадцятирічного віку п'ятеро дітей.
Згідно із пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 у редакції від 20.11.2003, яка діяла на момент видачі уточнюючих довідок, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Згідно пунктів 23, 24 Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №244 від 16.05.1992 року « Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей» на виконання п. «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що жінкам , які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у п.1 цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
Наказом Міністерства соціального забезпечення України від 04.03.1992 року № 15 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до п. 1 Порядку заява про призначення пенсії членам колгоспів подавалась правлінню колгоспу. Згідно п. 23 Порядку відповідальна особа колгоспу здійснювала підготовку документів та оформляла подання для призначення їм пенсії. При позитивному вирішенні питання документи та подання разом із заявою працівника направлялись до відділу соціального забезпечення. Таким чином, СГВК «Озеро» прийняв на себе зобов'язання по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку , передбаченого ст. 12 Закону № 1788-ХІІ.
Судом встановлено, що СГВК «Озеро» на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 направив подання до відділу соціального забезпечення щодо розгляду документів на визначення права на пільгове пенсійне забезпечення від 22.11.1999 року та від 07.04.1999 року. Як вбачається з оглянутих в судовому засіданні з пенсійних справ подань, копії яких долучені до адміністративної справи, дані подання підписані керівником підприємства і завірені відбитком печатки АТП «Озеро» в даний час СГВК «Озеро». В результаті, по цих документах було винесено рішення про призначення даним громадянам пожиттєво пенсій на пільгових умовах із застосуванням п. "ж" статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
З вище викладеного слідує, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1, виховали п'ятеро дітей до 14-річного віку, були зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві на час подачі заяв про призначення пенсії мають право на пільгову пенсію відповідно до п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Колегія суддів приходить до висновку, що протоколами №135811 від 08.04.1999 року та №139201 від 18.01.2000 року правомірно були призначені пільгові пенсії, як жінкам, які працювали у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу ОСОБА_2 та ОСОБА_1, оскільки вони виховали п'ятеро і більше дітей та працювали у сільськогосподарському виробництві.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Озеро» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.09.2013р. по справі № 803/1798/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
Ліщинський А.М.