Постанова від 10.12.2014 по справі 804/18784/14

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 р. Справа № 804/18784/14

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» до реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.11.2014 р. Публічне акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» (надалі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області (надалі - відповідач) з наступними позовними вимогами:

1. Скасувати рішення реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області № 13150650 від 19.05.2014 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

2. Зобов'язати реєстраційну службу Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області прийняти рішення, яким зареєструвати за Публічним акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат» право власності на турбазу «Сонячна», що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, село Мар'янівка, вулиця Щорса, будинок 14, та складається з: спального корпуса № 1 (інв. № 10108), спального корпуса № 3 (інв. № 10109), будівлі більярдної турбази «Сонячна» (інв. № 10110), будиночка типу «Теремок» № 1 (інв. № 10212), будиночка типу «Теремок» № 2 (інв. № 10213), будиночка типу «Теремок» № 3 (інв. № 10214), будиночка типу «Теремок» № 4 (інв. № 10215), будівлі туалету (інв. № 10216), будівлі спального корпусу № 2 (інв. № 10217), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10218), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10219), автодороги турбази УЗДТ (інв. № 20297), фонтану для води гранітного (інв. № 70566), фонтану для води гранітного (інв. № 70567).

В обґрунтування позову позивач зазначає, що оскаржуване рішення суперечить вимогам чинного законодавства, а отже є усі підстави для його скасування.

Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідач надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження та заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, на час виникнення спірних правовідносин, врегульовані нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (надалі - Закон).

Статтею 2 Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 401/2011 Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.

Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Укрдержреєстр відповідно до покладених на нього завдань здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Судом встановлено, що 30.04.2014 р., позивач звернувся до реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційний номер 6455571) для проведення державної реєстрації права власності на турбазу «Сонячна», що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, село Мар'янівка, вулиця Щорса, будинок 14, та складається з: спального корпуса № 1 (інв. № 10108), спального корпуса № 3 (інв. № 10109), будівлі більярдної турбази «Сонячна» (інв. № 10110), будиночка типу «Теремок» № І (інв. № 10212), будиночка типу «Теремок» № 2 (інв. № 10213), будиночка типу «Теремок» № 3 (інв. № 10214), будиночка типу «Теремок» № 4 (інв. № 10215), будівлі туалету (інв. № 10216), будівлі спального корпусу № 2 (інв. № 10217), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10218), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10219), автодороги турбази УЗДТ (інв. № 20297), фонтану для води гранітного (інв. № 70566), фонтану для води гранітного (інв. № 70567).

До заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень позивачем було додано технічний паспорт складений КП ДОР «Криворізьке БТІ»; копію рішення виконавчого комітету Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про уточнення поштової адреси» № 117 від 08.06.2012 р., у яких містилася інформація щодо переліку будівель турбази «Сонячна» з зазначенням їх площ; спільний наказ Державного комітету промислової політики України і Фонду державного майна України від 19.02.2001 р. №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат»; довідку Державної акціонерної компанії «Укррудпром» № УР-15/1128 від 27.08.2004 р. з додатком, а саме: Переліком нерухомого майна переданого Державною акціонерною компанією «Укррудпром» до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» 31.07.2001 р. станом на 01.06.2004 р.

Рішенням за № 12980243 від 13.05.2014 р. відповідачем було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме: документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на вищевказане майно та надано строк (п'ять робочих днів) для подання такого документу.

19.05.2014 р. у відповідь на дане рішення позивачем до відповідача було направлено лист за вих. № 53-02/1697, в якому підприємством було надано обґрунтування того, що додані до заяви документи - спільний наказ Державного комітету промислової політики України і Фонду державного майна України від 19.05.2001 року №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат» та довідка Державної акціонерної компанії «Укррудпром» № УР-15/1128 від 27.08.2004 р. з додатком, а саме: Переліком нерухомого майна переданого Державною акціонерною компанією «Укррудпром» до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» 31.07.2001 станом на 01.06.2004 р., є документами, які підтверджують виникнення у позивача прав на турбазу «Сонячна», що розташована за адресою: Криворізький район, с. Мар'янівка, вул. Щорса, 14.

19.05.2014 р. відповідачем було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 13150650, відповідно до якої підставою для відмови у проведенні державної реєстрації прав стало не усунення протягом наданого п'ятиденного строку обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, а саме: не надано документ, що підтверджує виникнення та перехід права власності на вище зазначений об'єкт нерухомого майна до заявника.

Отже, право власності позивача не було зареєстроване Реєстраційною службою у зв'язку з відсутністю документа, що підтверджує виникнення, перехід або припинення речових прав на нерухоме майно.

З даного приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1)прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2)встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3)прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4)внесення записів до Державного реєстру прав; 5)видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6)надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

У відповідності до ч.1 ст. 19 Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Згідно ч. 3 ст.17 Закону документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 р. було затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно на їх обтяжень (надалі - Порядок).

Згідно із п. 36,37 вказаного Порядку для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.

Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Отже, чинне законодавство не містить вичерпного переліку документів, які можуть підтверджувати факт набуття нерухомого майна у власність.

Відповідно до п. 53 Порядку для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам об'єктів нерухомого майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає: у разі ліквідації юридичної особи - ліквідаційний баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, та письмову заяву таких осіб, яким передано нерухоме майно юридичної особи, що припиняється, про розподіл між ними такого майна або рішення відповідного органу щодо подальшого використання зазначеного майна; у разі злиття, приєднання або перетворення юридичної особи - передавальний акт, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи, та документ, що підтверджує факт передачі такого майна юридичній особі; у разі поділу юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи - розподільчий баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про поділ юридичної особи або виділ з неї нової юридичної особи, та документ, що підтверджує факт передачі такого майна юридичній особі.

Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна попереднього власника такого об'єкта, заявникові не повертаються.

Суд звертає увагу, що даною нормою не визначено обставини саме щодо приватизованих (корпоратизованих) підприємств.

Згідно п. 16 Порядку у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.

Аналогічні положення містяться у ст. 22 Закону.

Так, у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Пунктом 28 Порядку передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Стаття 24 Закону визначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, зокрема, у разі, якщо: після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.

Матеріалами справи підтверджується, що турбаза «Сонячна», яка розташована за адресою: Криворізький район, село Мар'янівка, вул. Щорса, 14 входить до переліку нерухомого майна, яке увійшло до статутного капіталу підприємства в процесі його створення.

Процес створення ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» складався з таких етапів:

постановою Кабінету Міністрів України № 2078 від 28.12.1998 р. була створена Державна акціонерна компанія «Укррудпром», засновниками якої були Міністерство промислової політики та Фонд державного майна України;

на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1998 р. № 2078 та спільного наказу Міністерства промислової політики України та Фонду державного майна України від 22 лютого 1999 року № 65/322 «Про створення Державної акціонерної компанії «Укррудпром», наказом Міністерства промислової політики України «Про передачу державних підприємств до статутного фонду ДАК «Укррудпром» від 29.03.1999 р. № 128 було здійснено передачу майна державних підприємств (в тому числі: Криворізького державного залізорудного комбінату) до ДАК «Укррудпром», про що складено акт прийому-передачі від 05 квітня 1999 р.;

наказом ДАК «Укррудпром» від 31.12.1999 р. № 347 на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 2078 від 28.12.1998 р. та спільного наказу Міністерства промислової політики України та Фонду державного майна України від 22.02.1999 р. № 65/322 та наказу Міністерства промислової політики України від 12 липня 1999 року № 248 «Про реорганізацію Криворізького державного залізорудного комбінату» було створено Дочірнє підприємство «Криворізький державний залізорудний комбінат» на базі майна Криворізького державного залізорудного комбінату, переданого до статутного фонду ДАК «Укррудпром» при її створенні, про що було складено відповідний акт прийому-передачі від 25.01.2000 р.;

на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2000 р. № 1851 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління корпоративними правами держави в Державній акціонерній компанії «Укррудпром», Державним комітетом промислової політики України і Фондом державного майна України було видано спільний наказ від 19 лютого 2001 року №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат», відповідно до якого Дочірнє підприємство «Криворізький державний залізорудний комбінат» було реорганізовано шляхом перетворення у Відкрите акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат», при цьому Державна акціонерна компанія «Укррудпром» було визнано засновником товариства та власником 100% акцій, випущених на його статутний фонд;

на виконання спільного наказу Державного комітету промислової політики України та Фонду державного майна України від 19.02.2001 р. № 66/245, наказом Державної акціонерної компанії «Укррудпром» від 30.07.2001 р. № 290 було створено Відкрите акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат», якому були передані всі активи і пасиви Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат», у тому числі будівлі та споруди РМЗ, що підтверджується додатком до довідки Державної акціонерної компанії «Укррудпром» від 27.08.2004 року № УР-15/1128;

відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів від 30.03.2011 р. Відкрите акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» змінило найменування на Публічне акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» на виконання Закону України «Про акціонерні товариства». Згідно статуту товариства та вищевказаного рішення, ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» визнано правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат».

Отже, ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» було створено у 2001 р. в процесі корпоратизації на підставі рішення Державної акціонерної компанії «Укррудпром».

Корпоратизація - це перетворення державних підприємств, а також закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного капіталу яких перебуває у державній власності, у відкриті акціонерні товариства.

Відповідно до ч. 2 ст.10 Закону України «Про підприємства в Україні» (у редакції, яка діяла на момент корпоратизації) майно підприємства відповідно до законів України, статуту підприємства та укладених угод належить йому на праві власності, повного господарського відання або оперативного управління.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про власність» (у редакції, яка діяла на момент корпоратизації), майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.

Станом на 2001 рік майно, передане до статутного капіталу ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» у процесі його створення, перебувало у його повному господарському віданні.

Пунктом 15 Положення про порядок корпоратизації підприємств затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 508 від 05.07.1993 року (у редакції, яка діяла на момент корпоратизації) передбачено, що з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства.

Згідно Положення про впорядкування передачі об'єктів нерухомого майна, приватизованих у складі цілісного майнового комплексу або переданих до статутного фонду господарського товариства, затвердженого Наказом Фонду державного майна України 25.11.2003 № 2097, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2003 р. № 1201/8522 при створенні відкритого акціонерного товариства (при перетворенні підприємства у відкрите акціонерне товариство) у процесі приватизації (корпоратизації) передача об'єктів нерухомого майна проводиться на підставі наказів засновників відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) з актом приймання-передавання нерухомого майна до статутного фонду відкритого акціонерного товариства, який готується за окремою формою, що наведена в додатку 1.

На письмовий запит відкритого акціонерного товариства або осіб, які відповідно до законодавства України є правонаступниками відкритих акціонерних товариств, арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі порушення справи про банкрутство підприємства, засновник відкритого акціонерного товариства готує перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства за формою, що наведена в додатку 3.

Підтвердження права власності на нерухоме майно проводиться на підставі таких документів: дані інвентаризаційних описів основних фондів, складені на дату оцінки об'єкта; копія державного акта про право власності на землю або на право постійного користування земельною ділянкою; акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу або акт оцінки вартості майна; акти державних комісій про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (у разі наявності); перелік нерухомого майна, що є власністю орендаря (для орендних підприємств за станом на дату оцінки), із зазначенням вартості, інвентарного номера та місцезнаходження; завірені копії установчих документів, які підтверджують правонаступництво приватизованого акціонерного товариства; аудиторський висновок (у разі відсутності документів, що стосуються бухгалтерського обліку); затверджений план приватизації (план розміщення акцій) або нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу об'єкта приватизації.

Рішення про створення ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» було прийнято на засіданні Спостережної ради ДАК «Укррудпром» (Протокол №35 від 27.07.2014 р.)

ДАК «Укррудпром» було складено Перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат».

До заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, позивачем, серед іншого, було додано наказ ДАК «Укррудпром» № 290 від 30.07.2001 р. «Про заходи щодо створення Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат», відповідно до якого було створено товариство, затверджено його статут, а також визначено, що з моменту державної реєстрації товариства, до нього переходять активи та пасиви ДАК «Укррудпром», який реорганізується. 30.07.2001 р. Відкрите акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» було зареєстроване виконкомом Криворізької міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності - юридичну особу, про що було видано свідоцтво № 2404 від 30.07.2001 р.

З наведеного достеменно вбачається, що ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» є правонаступником прав і обов'язків Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Укррудпром» «Криворізький державний залізорудний комбінат».

Крім того, відповідно до п.4 спільного наказу Державного комітету промислової політики України і Фонду державного майна України від 19.02.2001 р. №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат» встановлено, що оцінка вартості цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат» для визначення статутного фонду ВАТ «Криворізький державний залізорудний комбінат» здійснюється станом на 31.03.2001 р. відповідно до Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 р. № 1554, з урахуванням особливостей визначених цим наказом.

У п. 28 вказаної Методики (у редакції, яка діяла на момент корпоратизації) передбачено, що статутний фонд ВАТ, що створюється в процесі приватизації (корпоратизації), визначається шляхом застосування процедур стандартизованої оцінки цілісного майнового комплексу підприємства. Стандартизована оцінка цілісного майнового комплексу для визначення статутного фонду ВАТ, що створюється на базі майна державних та орендних підприємств (крім майна радгоспів, інших державних сільськогосподарських підприємств та підприємств рибного господарства), проводиться на підставі результатів інвентаризації майна підприємства, даних передавального балансу підприємства, складеного на дату оцінки, в якому відображаються результати проведення переоцінки активів на засадах експертної оцінки, проведеної у порядку, встановленому цією Методикою; іншої додаткової інформації, що вимагається у підприємства комісією з приватизації (корпоратизації) для проведення оцінки майна.

У відповідності до інвентаризаційного опису основних фондів станом на 31.03.2001 р. та висновку експерта про вартість оцінюваного майна Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат» станом на 31.03.2001 р., будівлі та споруди турбази «Сонячна» входять до Переліку нерухомого майна, яке було передане до статутного капіталу ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» у процесі його створення.

Отже, позивачем було набуто право власності на об'єкти нерухомості при визначенні (створюванні) його статутного капіталу.

Відносно викладеного відповідачем ніяких пояснень не надано, доводів не наведено.

За таких обставин, суд приходить висновку, що подані документи (спільний наказ Державного комітету промислової політики України і Фонду державного майна України від 19.05.2001 року №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізький державний залізорудний комбінат» та довідка Державної акціонерної компанії «Укррудпром» № УР-15/1128 від 27.08.2004 р. з Переліком нерухомого майна переданого Державною акціонерною компанією «Укррудпром» до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» 31.07.2001 станом на 01.06.2004 р.) є належними та достатніми доказами передачі майна до статутного капіталу (фонду) підприємства під час його корпоратизації та відповідають переліку документів визначеним Законом, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.

Отже, позивачем подано всі необхідні документи для здійснення реєстрації права власності на вказаний вище об'єкт нерухомості.

Таким чином, рішення реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області № 13150650 від 19.05.2014 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є незаконним та підлягає скасуванню.

З урахуванням того, що в розпорядженні позивача маються всі необхідні документи для здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно та такі документи надавалися до відповідача, а рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень складені всупереч вимогам чинного законодавства, суд, задля реалізації позивачем його законного права вільно володіти, розпоряджатися та користуватися майном, приходить до висновку про зобов'язання реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області прийняти рішення, яким зареєструвати за Публічним акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат» право власності на турбазу «Сонячна», що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, село Мар'янівка, вулиця Щорса, будинок 14, та складається з: спального корпуса № 1 (інв. № 10108), спального корпуса № 3 (інв. № 10109), будівлі більярдної турбази «Сонячна» (інв. № 10110), будиночка типу «Теремок» № 1 (інв. № 10212), будиночка типу «Теремок» № 2 (інв. № 10213), будиночка типу «Теремок» № 3 (інв. № 10214), будиночка типу «Теремок» № 4 (інв. № 10215), будівлі туалету (інв. № 10216), будівлі спального корпусу № 2 (інв. № 10217), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10218), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10219), автодороги турбази УЗДТ (інв. № 20297), фонтану для води гранітного (інв. № 70566), фонтану для води гранітного (інв. № 70567).

Відповідно до положень ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог, натомість відповідачем правомірність свого рішення не доведена, а отже позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» до реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Скасувати рішення реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області № 13150650 від 19.05.2014 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

Зобов'язати реєстраційну службу Криворізького районного управління юстиції у Дніпропетровській області прийняти рішення, яким зареєструвати за Публічним акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат» право власності на турбазу «Сонячна», що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, село Мар'янівка, вулиця Щорса, будинок 14, та складається з: спального корпуса № 1 (інв. № 10108), спального корпуса № 3 (інв. № 10109), будівлі більярдної турбази «Сонячна» (інв. № 10110), будиночка типу «Теремок» № 1 (інв. № 10212), будиночка типу «Теремок» № 2 (інв. № 10213), будиночка типу «Теремок» № 3 (інв. № 10214), будиночка типу «Теремок» № 4 (інв. № 10215), будівлі туалету (інв. № 10216), будівлі спального корпусу № 2 (інв. № 10217), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10218), павільйону турбази «Сонячна» (інв. № 10219), автодороги турбази УЗДТ (інв. № 20297), фонтану для води гранітного (інв. № 70566), фонтану для води гранітного (інв. № 70567).

В порядку розподілу судових витрат стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 10.12.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Віхрова В.С. Парненко Ю.Ю. Ковтун