30 червня 2015 року м. Київ К/800/44989/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014
у справі № 2а-9803/12/2670
за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області ДПС
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.09.2012 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2012 та прийнято нову, якою позов задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 19.03.2012 № 0000151801 та від 24.04.2012 № 0000241801.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами скаржника не погодився, просив скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом проведено документальну невиїзну перевірку філії Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»Газопромислове управління «Полтавгазвидобування» по питанню своєчасності сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по платі за користування надрами по Гадяцькому, Куличихинському, Тимофіївському, Валюхівському, Римарівському родовищах та по Підлісківській площі за четвертий квартал 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки від 01.03.2012 №22/15/00153100.
Проведеною перевіркою встановлено, що позивачем у перевіряємий період не своєчасно сплачено узгоджене зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення із порушенням термінів, встановлених п. 263.12 ст.263 Податкового кодексу України.
На підставі висновків акта перевірки, відповідачем було прийнято спірні податкові повідомлення-рішення:
- від 19.03.2012 №0000151801, яким позивачу за встановлене порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, нараховано штраф у розмірі 568071,85грн. (328 календарних днів);
- від 24.04.2012 №0000241801 за змістом аналогічне повідомленню-рішенню №0000151801.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності прийнятих відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень, зазначивши, що позивачем було несвоєчасно сплачено узгоджене зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за четвертий квартал 2010 року.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Матеріали справи свідчать, що на виконання вимог п. 87.9 ст. 87 та ст. 129 ПК України, Гадяцькою МДПІ погашено суму боргу в розмірі 558274,32 грн. та нарахована пеня за період з 10.12.2010 по 17.02.2011 в сумі 9 797,53 грн. Як визначено в акті перевірки, станом на 13.01.2012 податковий борг платника по платі за користування надрами становив 568 071,85 грн.
Разом з тим, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії» № 3320-VI від 12.05.2011 , який набрав чинності 01.06.2011, підлягали списанню: податковий борг станом на 01.01.2011 НАК «Нафтогаз України» (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз», суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушенням податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію».
Відповідні рішення про списання зазначених сум приймаються контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. У разі відмови контролюючим органом у списанні згідно з цим пунктом платники податків можуть оскаржити такі дії в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу.
Згідно з положеннями цього пункту, списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», тобто станом на 01.06.2011.
Відповідно до п. 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, повноваження органу державної податкової служби згідно п. 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України можуть поширюватися на ті платежі (податкові зобов'язання, в т.ч. несплачені у встановлений законом строк), які виникають за правилами цього кодексу.
Отже, судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що підлягає списанню податковий борг, що обліковується станом на 01.01.2011 та не був сплачений до 01.06.2011.
За наведених обставин, у податкового органу були відсутні підстави для застосовування до спірних правовідносин зі сплати податкових зобов'язань, виникнення та строк сплати яких регулювалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, положень п. 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що відповідач не виконав норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії» № 3320-VI від 12.05.2011 та не провів списання податкового боргу, що обліковувався за ДК «Укргазвидобування» HAK «Нафтогаз України», а тому спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.
За наведених обставин, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду, не встановлено.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області - відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. Моторний
Судді(підпис) І.В. Борисенко
(підпис) В.В. Кошіль