Ухвала від 01.07.2015 по справі 817/3224/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"01" липня 2015 р. Справа № 817/3224/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" грудня 2014 р. у справі за позовом Фермерського господарства імені Шевченка Здолбунівського району Рівненської області до Відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року фермерське господарство імені Шевченка Здолбунівського району Рівненської області звернулося до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№42738431 від 17.03.2014 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014 року задоволено повністю

Постанову відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження №42738431 від 17 березня 2014 року визнано протиправною та скасовано.

В апеляційній скарзі Відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції в Рівненській області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить вказану постанову скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Встановлено, що 05.12.2013 року постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження №41285953 щодо виконання виконавчого листа Київського районного суду м. Харкова №640/15146/13-ц від 28.10.2013 року про стягнення солідарно з позивача та ОСОБА_3 на користь ПАТ «Мегабанк» заборгованості в сумі 167004,14 грн., заборгованості за договором застави 120000,00 грн., третейський збір 5,00 грн. та витрати на листування 112,00 грн. При цьому, боржнику надано строк для добровільного виконання виконавчого документу до 13.12.2013 року (а. с. 6).

У зв'язку з тим, що рішення суду не виконано у наданий добровільний строк, то 13.01.2014 року державним виконавцем винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 28712,11 грн. (а. с. 8).

У зв'язку з фактичним виконанням виконавчого листа №640/15146/13-ц від 28.10.2013 року 17.03.2014 року відповідачем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження (а. с. 9, 11).

17 березня 2014 року на підставі п. 7 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №42738431 про стягнення виконавчого збору в сумі 28712,11 грн.

Правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, Закон України "Про державну виконавчу службу", інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 5 ЗУ "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії; державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Положеннями ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Згідно із частини 2 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Разом з тим, ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що в разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений для самостійного виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків від суми, що підлягає стягненню. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача.

Витрати органів державної виконавчої служби на організацію та проведення виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, згідно із ст. 45 Закону є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, які використовуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Кошти виконавчого провадження, зокрема складаються з стягнутих з боржника витрат на проведення виконавчих дій. Про стягнення з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відповідного відділу державної виконавчої служби.

За змістом даних норм, виконавчий збір стягується з боржника у разі, якщо рішення було виконано (повністю чи частково) у примусовому порядку, і залежно від суми, яка була фактично стягнута, витрати ж на проведення виконавчих дій стягуються, також, після фактичного виконання рішення у примусовому порядку.

Як вбачається із оскаржуваної постанови відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції ВП№42738431 від 17.03.2014 року виконавчий збір, що належить стягнути з позивача (28712,11 грн.) визначений державним виконавцем у розмірі 10 відсотків від загальної суми, зазначеної у виконавчому листі, що підлягає стягненню (287121,14 грн.).

Однак, відповідно до платіжного доручення, що міститься в матеріалах справи, №202 від 14.10.2013 року на суму 50000,00 грн. підтверджується часткове погашення позивачем суми заборгованості перед стягувачем (а. с. 39).

Як встановлено судом першої інстанції, вказана сума коштів була перерахована позивачем на рахунки стягувача до моменту відкриття виконавчого провадження з приводу виконання виконавчого листа Київського районного суду м. Харкова №640/15146/13-ц від 28.10.2013 року.

Проте, починаючи примусове виконання, державний виконавець не пересвідчився та не враховав часткове погашення позивачем перед стягувачем заборгованості, що призвело до невірного визначення фактичної суми, що підлягає стягненню, та розміру виконавчого збору.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що постанова відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП№42738431 від 17.03.2014 року щодо стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 28712,11 грн. є безпідставною, такою, що суперечить положенням ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження", та належить до скасування.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Фермерського господарства імені Шевченка Здолбунівського району Рівненської області.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відділу державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції в Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фермерське господарство імені Шевченка Здолбунівського району Рівненської області с.Копитків,Здолбунівський район, Рівненська область,35720

3- відповідачу/відповідачам: Відділ державної виконавчої служби Здолбунівського районного управління юстиції в Рівненській області вул.Незалежності, 64,м.Здолбунів,Рівненська область,35700

- ,