Справа № 815/2996/15
22 червня 2015 року
11год.40.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Торубка М.А.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю
Від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України” до ОСОБА_3 державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного Управління ДФС про скасування рішення, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України”, в якій позивач просить суд скасувати рішення №0000093800 про застосування санкцій та нарахування пені (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06 травня 2015 року СДПІ з ОВП у м. Одесі МДУ ДФС у сумі 24 492, 18.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 листопада 2014 року Ренійська філія ДП «АМПУ» була перереєстрована у СДПІ з ОВП у м. Одесі. Оскільки відповідачем нових реквізітів не було надано, Філією своєчасно, в повному обсязі та в строки, встановлені законодавством, перераховувались обов'язкові платежі, пов'язані з нарахуванням заробітної плати, до ДПІ у Ренійському районі, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, яким і є Ренійська філія, перераховується до місцевого бюджету за місцем знаходження такого відокремленого підрозділу - пункт 2 ст. 168.4.3 ПКУ. При цьому, незважаючи на те, що єдині внески позивачем були сплачені у строки визначені законодавством України, СДПІ з ОВП у м. Одесі МДУ ДФС було винесено рішення №0000093800 про застосування санкцій та нарахування пені (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06 травня 2015 року у сумі 24 492, 18 грн. На думку позивача, оскільки єдиний внесок останнім був сплачений без порушення граничних строків сплати, у відповідача були відсутні підстави для винесення оскаржуваного рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях. В обґрунтування своєї позиції вказав, що рішення СДПІ з ОВП у м. Одеса № №0000093800 від 06.05.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесено у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак є законним та обґрунтованим.
Згідно даних картки особового рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 за період з 21.03.2015р. по 23.03.2015р. по РФ ДП «АМП України» значилась недоїмка, яка виникла внаслідок несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску за лютий 2015 року, що є порушенням п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, на яку додатково була нарахована штрафна санкція та пеня.
Так, відповідно до пп.10.1 п.10 ст.9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. В даному випадку, одержувачем виступає СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС, а не ДП1 у Ренійському районі. Рахунки в установах банку, на які мали надійти кошти - №26003010189375 ф-я АТ «Укрексімбанк», код банку 328629, а не ГУ ДКСУ в Одеській області, код банку 828011, на які було сплачено платежі з ЄСВ.
Оскільки кошти зі сплати єдиного внеску на рахунок податкового органу не надійшли, 06 травня 2015 року СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС було прийнято рішення №0000093800 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 24 492,18 грн. за період з 21.03.2015 року по 23.03.2015 року.
Протокольною ухвалою суду від 22.06.2015 року на підставі ч.1 ст. 55 КАС України було здійснено заміну відповідача ОСОБА_3 державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного Управління Міндоходів на її правонаступника - ОСОБА_3 державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного Управління ДФС.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 18 листопада 2014 року РФ ДП «АМП України» було подано до СДПІ з ОВП у м.Одесі МГУ ДФС заяву за формою N 1-ОПП про взяття на облік платника податків, який обслуговується централізованою бухгалтерією, та прийняте рішення про самостійну сплату податків, зборів. Відповідно до Форми №11-ОПП додатку 12 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 року, з 04 січня 2015 року Ренійська філія ДП «Адміністрація морських портів України» взята на облік до СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС.
06 травня 2015 року СДПІ було прийняте рішення № №0000093800 про нарахування Ренійській філії ДП «Адміністрація морських портів України» штрафу та пені у розмірі 24 492,18 грн. за період з 21.03.2015 року по 23.03.2015 року, на підставі частини десятої та пункту 2 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування. Оскаржуване рішення позивачем було отримано 13.05.2015 року
Не погоджуючись з означеним рішенням позивач оскаржив його до суду.
Суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України” є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Правовідносини, які виникли між сторонами регламентовані Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі Закон України № 2464-VI) якій відповідно до його преамбули визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування": "...єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування...".
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування": «…платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами...".
Статтею 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено: "...платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування...".
Судом встановлено, що позивачем у встановлений термін нараховуються, обчислюються та подаються звіти до органу доходів і зборів щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем був сплачений єдиний соціальний внесок згідно платіжних доручень: від 14.01.2015 року №35 у сумі 5 543, 86 грн., від 14.01.2015 року №36 у сумі 410, 66 грн., від 14.01.2015 року №40 на суму 6 810, 35 грн., від 14.01.2015 року №41 на суму 504, 47 грн., від 15.01.2015 року №51 на суму 1 794, 13 грн., від 15.01.2015 року №52на суму 132, 90 грн., від 16.01.2015 року №62 на суму 1 294, 49 грн., від 16.01.2015 року №63 на суму 93, 89 грн., від 23.01.2015 року №91 на суму 63 000, 00 грн., від 23.01.2015 року №92 на суму 6 706, 08 грн., від 23.01.2015 року №96 на суму 67 000, 00 грн., від 23.01.2015 року № 97 на суму 7 234, 12 грн., від 23.01.2015 року №101 на суму 622, 08 грн., від 23.01.2015 року №102 на суму 46, 08 грн., від 23.01.2015 року №7 на суму 1 944, 94 грн., від 19.01.2015 року №11 на суму 230, 67 грн., від 19.01.2015 року №12 на суму 751, 97 грн., від 19.01.015 року №16 на суму 107, 62 грн., від 19.01.2015 року №17 на суму 1 884, 08 грн., від 19.01.2015 року №18 на суму 1 034, 58 грн.
При цьому згідно вказаних платіжних доручень єдиний соціальний внесок був перерахований позивачем на рахунок ДПІ у Ренійському районі, вказана обставина визнається позивачем.
Частиною 4 статті 8 Закону України №2464-VI передбачено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Статтею 9 Закону України №2464-VI встановлений порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема -
платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй (п. 8 ст. 9);
- днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пп. 1 п. 10 ст. 9);
- у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (п. 11 ст. 9).
Згідно з ч. 6 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "...недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом..."
Судом встановлено, що 18 листопада 2014 року РФ ДП «АМП України» було подано до СДПІ з ОВП у м.Одесі МГУ ДФС заяву за формою N 1-ОПГ1 про взяття на облік платника податків, який обслуговується централізованою бухгалтерією та прийняте рішення про самостійну сплату податків, зборів. Відповідно до Форми №11-ОПП додатку 12 Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України №1588 від 09.12.2011 року з 04 січня 2015 року Ренійська філія ДП «Адміністрація морських портів України» взята на облік до СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС.
В даному випадку одержувачем платежів з єдиного внеску виступає СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС, а не ДПІ у Ренійському районі, а отже посилання позивача стосовно своєчасної сплати єдиного внеску на рахунок ДПІ у Ренійському районі є безпідставним, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та
Дія ст.168 Податкового кодексу України на цей платіж не розповсюджується, відповідні посилання позивача суд вважає помилковими, оскільки єдиний внесок не є податком на доходи.
Згідно ст.25 Закону під час здійснення контролю орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Судом встановлено, що рішенням відповідача №0000093800 від 06.05.2015 року до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску застосовані штраф. та нарахована пеня у загальному розмірі 24 492, 18 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.03.2015 року по 23.03.2015 рік.
Правильність розрахунку штрафу та пені позивачем не оспорюється.
Ст. 25 Закону України № 2464-VI встановлено, що суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що посилання позивача на ненадання відповідачем реквізитів для сплати єдиного внеску є безпідставними, оскільки законодавством України не покладається на контролюючий орган обов'язок індивідуального повідомлення платника податків про реквізити для перерахування платежів. При цьому позивач, перебуваючи на обліку в СДПІ по роботі з ОВП у м. Одеси, не звертався з письмовою заявою для отримання вказаних реквізитів.
Позивачем не спростовано наявності недоїмки по сплаті єдиного внеску, а також розміру штрафу та пені, нарахованих згідно рішення №0000093800 від 06.05.2015 року.
Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову у зв'язку із правомірністю застосування до позивача штрафних санкцій та пені оскаржуваним рішенням.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у позові Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України” в повному обсязі.
Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України” до ОСОБА_3 державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного Управління ДФС про скасування рішення відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений та підписаний 30.06.2015 року
Суддя М.М. Аракелян
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Ренійської філії ДП “Адміністрація морських портів України” до ОСОБА_3 державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного Управління ДФС про скасування рішення відмовити.
30 червня 2015 року.