м. Миколаїв
25 червня 2015 року Справа № 814/1696/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. розглянув у порядку письмового провадження справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54034
доМіністра внутрішніх справ України, вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністра внутрішніх справ України про визнання протиправними діями виступи російською мовою на прес-конференції про реформування Міністерства внутрішніх справ України 24.03.2015 року, зобов'язання надати переклад українською мовою виступу від 24.03.2015 року на прес-конференції про реформування Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідно до ст.6, 11 Закону України «Про засади державної мовної політики» мовою роботи посадових осіб міністерства є українська мова. Відповідач на прес-конференції виступав російською мовою, яку позивач погано розуміє, тому порушено право позивача на інформацію відповідно до ст.9, 10 Закону України «Про інформацію».
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, по дату, час та місце розгляду справи був повідомлений телефонограмою.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю. На підставі ч.6 ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, речовий доказ CD- диск, суд дійшов висновку:
24.03.2015 року Міністр внутрішніх справ України - ОСОБА_2 та голова експертної ради при МВС України ОСОБА_3 давали прес-конференцію про реформування Міністерства внутрішніх справ, яку транслював канал 112 Україна і міністр внутрішніх справ говорив російською мовою. Голова експертної ради ОСОБА_3 доповідав українською мовою.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» мова поширення інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування визначається ст. 24 Закону України «Про засади державної мовної політики». Цією статтею передбачено, що кожному гарантується право споживати інформаційну продукцію засобів масової інформації будь-якою мовою. Офіційна інформація про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування поширюється державною мовою. У разі поширення офіційної інформації мовою, яка відрізняється від державної, поширювач повинен забезпечити автентичний переклад з мови, на якій поширюється інформація, на державну мову.
Згідно зі ст.5,6 Закону України « Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Право на інформацію забезпечується обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення.
Адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Позивач в позовній заяві зазначає, що погано розуміє російську мову, тому йому було не зрозуміла та інформація, яку міністр повідомляв про реформування МВС, тому вважає, що порушено його право на отримання інформації українською мовою.
Право на інформацію гарантується Конституцією України ( ст.34) та передбачено Конвенцією про захист прав та основоположних свобод ( ст.10). Це право може бути порушено тільки в разі неправомірної відмови в наданні інформації, несвоєчасному або неповному наданні інформації, наданні інформації, що не відповідає дійсності, у випадках, коли така інформація підлягає наданню на запит громадянина відповідно до законів України "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про звернення громадян".
Відповідач не допустив порушень прав, свобод та інтересів позивача в розумінні ст. 2 КАС України. Право на інформацію позивача не порушувалось, оскільки голова експертної ради ОСОБА_3 надавав інформацію стосовно реформування МВС українською мовою. Крім того, у матеріалах справи відсутні докази відносно того, що позивач звертався до відповідача з листом про надання інформації відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач всупереч ст.71 КАС України не довів суду ті обставини, якими він обґрунтовує позов.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.11, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративног судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т. О. Гордієнко