Ухвала від 12.06.2015 по справі 814/1884/15

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

12 червня 2015 р. Справа № 814/1884/15

Суддя Миколаївського окружного адімністративного суду Гордієнко Т. О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

ОСОБА_1., АДРЕСА_1, 65000

доСтаршого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2, вул. Декабристів, 8, м. Миколаїв, 54001

провизнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області про визнання дії службової особи старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області ст. лейтенанта ОСОБА_2 протиправними.

В провадженні ОСОБА_2 знаходиться кримінальна справа № 12014150020006831 від 09.12.2014 року за ч.2 ст.289 КК України.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового рішення.

При визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.

Згідно зі ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, коли виникли правовідносини, в яких суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функцій.

Органи дізнання, слідства під час розслідування кримінальної справи не виконують владні управлінські функції, а виконують владні процесуальні функції.

Тому, такі спори не належать до юрисдикції адміністративних судів.

Спірні відносини, які виникли між позивачем та слідчим під час досудового розслідування кримінальної справи не є управлінськими, а повноваження цих органів та їхніх посадових осіб регламентовані Кримінально-процесуальним кодексом України.

Відповідно до ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

За таких обставин вимоги заявника до Старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області про визнання дій службової особи старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області ст. лейтенанта ОСОБА_2 протиправними належить розглядати місцевим судом за правилами Кримінально-процесуального Кодексу України.

У разі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.

Позивач не позбавлений права звернутися з позовними вимогами до місцевого суду для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Враховуючи викладене, керуючись п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -У Х В А Л И В:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог до Старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області про визнання дій службової особи старшого слідчого Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області ст. лейтенанта ОСОБА_2 протиправними.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.

Ухвала про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. Ухвала набирає законної сили після закінчення 5-денного строку з дня проголошення ухвали, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили ухвали за наслідками апеляційного провадження. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 5-денний строк з дня проголошення/отримання копії ухвали, апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т. О. Гордієнко