61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
11 червня 2009 р.
Справа № 22-а-8076/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді - Макаренко Я.М.,
суддів - Шевцової Н.В. , М»ягкого Є.В.
секретаря судового засідання Шимова С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2008р. по справі № 2-а-4066/08/2070
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації
третя особа-Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про визнання дій незаконними та стягнення суми,
18.03.2008року ОСОБА_1 (надалі по тексту -позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (надалі по тексту - відповідач), третя особа- Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:
-визнати відмову відповідача у перерахунку і виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2008 р.р. та разової грошової допомоги за 2008 рік незаконними;
-стягнути з відповідача недоплачену у 2007 році щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 1980,00 грн., за 2008 рік-2455,00 грн.;
-стягнути з відповідача невиплачену разову грошову допомогу за 2008 рік у сумі 3360,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року позов задоволено частково.
Визнано відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА в перерахунку та виплаті позивачу недоотримані суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 1980,00 грн., суми одноразової допомоги оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2455,00 грн., та щорічної разової грошової допомоги за 2008 рік в розмірі 3360,00 грн. незаконними.
Зобов»язано Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА донарахувати та вчинити дії по виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки, відповідно до вимог ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у відношенні до розміру мінімальної заробітної плати та разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 та 2008 роки, відповідно до вимог ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту»у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: ч. 5 ст. 13, ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.5 ст.51 Бюджетного кодексу України, ст. 63,48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.19) та вкладкою НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19), з ІНФОРМАЦІЯ_3позивач має другу групу інвалідності, що підтверджується копією довідки МСЕК НОМЕР_3 (а.с.20). Крім того, позивач має право на пільги, встановлені ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд першої інстанції задовольняючи позов, щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 та 2008 роки, виходив з того, що позивач має право на отримання зазначених виплат.
Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову та про покладення на відповідача обов'язку здійснити позивачу виплату недоплачених коштів на оздоровлення та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 та 2008 роки, з наступних підстав.
Зазначені виплати до 5 травня та щорічної грошової допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.
Виходячи із завдання адміністративного судочинства на адміністративні суди покладено обов'язок при оскарженні рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є органи соціального захисту населення, перевіряти оскаржувані рішення, дії або бездіяльність на їх відповідність певним критеріям, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.
З 01.01.2007 року по 09.07.2007 року конкретний розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та щорічної допомоги на оздоровлення учасникам бойових дій був встановлений певними нормами Закону України «Про Держаний бюджет України на 2007 року».
З 01.01.2008 року по 22.05.2008 року конкретні розмір разової грошової допомоги до 5 травня та щорічної допомоги на оздоровлення, особам, які постраждали, внаслідок ліквідації на Чорнобильської АЕС були встановлені певними нормами Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 року», відповідно.
Як вбачається з матеріалів справи щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2007 рік позивачу виплачено у травні 2007 року та щорічну разову грошову допомогу до 5 травня виплачено у квітні 2007 року (а.с. 106).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік позивачу виплачено у лютому 2008 року та щорічну разову грошову допомогу до 5 травня виплачено у квітні 2008 року (а.с.109).
Таким чином, органи соціального захисту населення, здійснивши у зазначений період, виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах, встановлених Законом України «Про Держаний бюджет України на 2007 року», та відповідно Законом України «Про Держаний бюджет України на 2008 року», правомірно діяли, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України. Отже, з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року органи соціального захисту населення не мали повноважень здійснювати зазначені виплати у розмірах встановлених частинами 5 статей 13-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та статтею 48 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки протягом цього часу положення базових законів не діяли.
Застосування законодавства України у такий спосіб, ґрунтується на висновках Конституційного Суду України, наведених в мотивувальній частині рішення від 03.10.1997 року №4-зп, який у п.3 зазначив наступне: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
Виходячи з наведеного, не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо покладення на органи соціального захисту населення обов'язку здійснити виплату щорічної допомоги до 5 травня та на оздоровлення, особам, які отримали таку допомогу протягом часу з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008р. по 22.05.2008р., у розмірах встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік. Протягом цього часу органи соціального захисту населення діяли у відповідності з приписами діючого законодавства, а враховуючи разовий характер цих виплат, в момент їх здійснення особа реалізувала своє право на їх отримання, і як наслідок, у органу соціального захисту населення припинився обов'язок щодо їх виплати.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції не звернув увагу на час отримання позивачем соціальних виплат та не врахування приписів Законів України «Про Державний бюджет на 2008 рік»та «Про Держаний бюджет України на 2007 року», що призвело до неправильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі наведеного, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, із прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1ст. 202, ч.2 ст. 205, 207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2008р -задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року по справі № 2-а-4066/08/2070- скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, третя особа-Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними та стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 та 2008 роки -відмовити.
Постанова набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Макаренко Я.М.
Судді
Шевцова Н.В. М'ягкий Є.В.
Повний текст постанови виготовлений 16.06.2009 р.