Постанова від 10.03.2009 по справі 27/104-08-4399

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2009 р.

Справа № 27/104-08-4399

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого Лашина В.В.

Суддів : Єрмілова Г.А. Воронюка О.Л.

при секретарі Толок В.В.

за участю представників сторін:

Від позивача (Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради) - Собітнюк Н.О., довіреність № 01-13/14969, дата видачі : 26.12.08;

Від скаржника (СПД ОСОБА_1) - ОСОБА_2, довіреність НОМЕР_1, дата видачі : 06.03.09;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1

на рішення господарського суду Одеської області від 19.01.2009року

зі справи № 27/104-08-4399

за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради

до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1

про внесення змін до договору оренди

Згідно розпорядження голови Одеського апеляційного господарського суду Балуха В.С. №35 від 06.03.09р. в зв'язку з виходом із відпустки судді

Єрмілова Г.А., справа № 27/104-08-4399 прийнята до провадження колегією суддів у складі: Лашина В.В., Савицького Я.Ф., Воронюка О.Л., передана на розгляд колегії у складі суддів: Лашина В.В., Єрмілова Г.А., Воронюка О.Л..

ВСТАНОВИЛА:

20 жовтня 2008 р. Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (далі -Представництво УКВ ОМР) звернулось до господарського суду з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1) про внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення № 23/3 від 30.06.2005 р., укладеного між сторонами, згідно з додатковим погодженням від 12.06.2008 р. у редакції позивача, обґрунтовуючи це внесенням змін до законодавства та методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.

Рішенням господарського суду Одеської області від 19.01.2009 р. (суддя Семенюк Г.В.) позов задоволений у повному обсязі, затверджено додаткове погодження від 12.06.2008 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 23/3 від 30.06.2005 р. у редакції позивача.

Не погоджуючись з цим рішенням, СПД ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин справи та на порушення норм матеріального права, оскільки господарським судом не було враховано те, що саме умовами договору визначений розмір орендної плати, порядок і умови її корегування, а відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря, у зв'язку з чим апелянт вважає, що до спірних правовідносин суд не повинен був застосовувати положення Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджену постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. Апелянт вказує на те, що така правова позиція підтримується Державним комітетом з питань регуляторної політики підприємництва, що втілено у його роз'ясненнях згідно з листами № 5460 від 25.07.2007 р. та № 5056 від 13.06.2008р.

У відзиві на апеляційну скаргу Представництво УКВ ОМР вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, а доводи апелянта не заснованими на чинному законодавстві.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, судова ко легія вважає апеляційну скаргу підлягаючою частковому задоволенню з наступних під став.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.06.2005 р. сторонами укладена нова редакція договору оренди № 23/3 від 02.04.2004 р., за умовами якої Представництво УКВ ОМР передало СПД ОСОБА_1 у строкове платне користування нежилі підвальні приміщення загальною площею 248,2 кв.м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення майстерні з ремонту та індивідуального пошиття одягу, а відповідач зобов'язався сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку (Додаток № 1 до договору).

Пунктом 2.1. договору сторонами визначено, що орендна плата розраховується на підставі ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та рішення сесії Одеської міської ради від 28.01.2005 р. № 3539-IV «Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади м. Одеси».

Згідно до п. 2.5. договору передбачена можливість перегляду розміру орендної плати за повідомленням Представництва УКВ ОМР в разі зміни методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями Одеської міської ради з дня їх вступу в законну силу.

16 вересня 2008 р. Представництво УКВ ОМР направило відповідачу пропозицію про внесення змін до договору оренди № 23/3 від 02.04.2004 р. з додатковим погодженням про перерахунок орендної плати.

Пунктом 1 цього додаткового погодження позивач запропонував СПД ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям нової Методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005 р. № 4840-V, з 01 жовтня 2006 р. по 31 грудня 2006 р. розраховувати орендну плату з врахуванням 7 % від експертної вартості приміщення та встановити місячну орендну плату в розмірі 1569,58 грн., у тому числі ПДВ 20 %.

У пункті 2 додаткового погодження Представництво УКВ ОМР запропонувало у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 р. за № 1846 «Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»встановити орендну плату виходячи з 15 % від експертної вартості приміщення та визначити її розмір в сумі 3542,71 грн. з урахуванням ПДВ 20 %.

Між тим, відповідь на зазначену пропозицію позивач не отримав.

Приймаючи рішення про задоволення позову в повному обсязі, місцевий господарський суд виходив з того, що позовні вимоги обґрунтовані та засновані на приписах ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. з наступними змінами, а також рішення Одеської міської ради від 09.11.2005 р. № 4840-ІV, якою затверджена Методика розрахунку та порядку використання орендної плати за оренду майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси

Аналізуючи матеріали справи, законодавство, що регулює питання оренди комунального майна, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції були зроблені цілком обґрунтовані висновки в частині затвердження п. 1 додаткового погодження від 12.06.2008 р. щодо встановлення розміру орендної плати виходячи з 7 % від експертної вартості приміщення на підставі Методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005 р. № 4840-ІV, оскільки це повністю відповідає положенням п. 2.5. договору оренди № 23/3 від 02.04.2004 р. у редакції від 30.06.2005 р.

При цьому, судова колегія не може погодитися з посиланнями апелянта на ч. 4 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за якою умови договору не підлягають зміні у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря з огляду на таке.

У відповідності до ч. 6 ст. 283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Частиною 1 ст. 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Внесення змін до договору оренди також кореспондується з приписами ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»й пункту 2.5. договору, за умовами якого сторонами передбачена можливість перегляду розміру орендної плати в разі зміни методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями Одеської міської ради з дня їх вступу в законну силу, що й мало місце у зв'язку із затвердженням рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005 р. № 4840-ІV Методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.

Водночас, судова колегія не може погодитися з висновками суду першої інстанції щодо затвердження п. 2 додаткового погодження від 12.06.2008 р., за яким розмір орендної плати визначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 р. № 1846 «Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»виходячи з 15 % від експертної вартості приміщення та становить з 01 січня 2007 р. 3542,71 грн., у тому числі ПДВ 20 %.

Дійсно, ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»встановлено, що у 2007 році орендна плата за державне та комунальне майно повинна визначатися відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Цією статтею надано право Кабінету Міністрів України затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі, а також передбачено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1846 були внесені зміни в Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів від 23 травня 2007 р. № 301-р «Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна»було рекомендовано органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786, під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно, що передається в оренду в містах обласного значення, мм. Києві та Севастополі.

Натомість, ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено, що Методика розрахунку та порядок використання орендної плати визначаються: для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, органами місцевого самоврядування.

Знову ж таки пунктом 2.5. договору передбачено внесення змін до розміру орендної плати саме на підставі методики, затвердженої Одеською міською радою, але нова Методика останньою не затверджувалась.

Враховуючи рекомендований характер розпорядження Кабінету Міністрів України № 301-р від 23.05.2007 р., неможливості застосування до регулювання оренди комунального майна Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786, яка встановлює порядок розрахунку та сплати орендної плати за користування саме державним майном, а також неприйняття Одеською міською радою нової Методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, судова колегія доходить до висновку про безпідставність позовних вимог Представництва УКВ ОМР в частині затвердження п. 2 додаткового погодження від 12.06.2008 р. до договору оренди № 23/3 від 02.04.2004 р. в редакції від 30.06.2005 р.

Крім цього, зі змісту договору оренди (п. 4.1) вбачається, що нежитлове приміщення було надано СПД ОСОБА_1 саме під розміщення майстерні з ремонту та індивідуального пошиття одягу.

Разом з тим, згідно з п. 21 Додатку 2 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 ставка орендної плати при розміщенні майстерень з ремонту одягу встановлена у розмірі 5 %, а не 15 % як пропонує позивач у спірному додатковому погодженні.

За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області підлягає частковому скасуванню в частині затвердження п. 2 додаткового погодження від 12.06.2008 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 23/3 від 30.06.2005 р. й в цій частині позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 задовольнити частково, а рішення господарського суду Одеської області від 19.01.2009 р. по справі № 27/104-08-4399 -скасувати в частині затвердження пункту 2 додаткового погодження від 12.06.2008 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 23/3 від 30.06.2005 р. В позові в цій частині відмовити.

В решті рішення залишити без змін.

Головуючий В.В. Лашин

Суддя Г.А. Єрмілов

Суддя О.Л. Воронюк

Постанова підписана ______________