Іменем України
27.08.09Справа №2а-1094/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: Судді Майсак О.І.,
при секретарі: Слонімець Т.І,
за участю: Представника відповідача Мішуткіна М.В. (дов. № 403/10/10 від 22.01.2008 року);
Представника позивача Смирнової Н.Р. (дов. б/Н від 01.12.2008 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнивер»до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправними та відміну податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнивер»звернулося до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправними та відміну податкових повідомлень-рішень. Вказує, що згідно акту камеральної перевірки від 02.12.2008 року за питаннями сплати до бюджету орендної плати за землю у період з 01.01.2006 року по 01.11.2008 року, відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 10.12.2008 року № 0001571503/312, від 11.02.2009 року № 0001571503/1/312, від 17.04.2009 року № 0001571503/2/312 про начислення зобов'язань з основного платежу у розмірі 10769,60 грн., а також 5384,80 грн. фінансових санкцій
Вважає зазначені повідомлення-рішення протиправними, просить їх визнати таковими та відмінити..
Ухвалою від 06.07.2009 року відкрито провадження по адміністративній справі.
07.07.2009 року підготовче провадження було закінчене та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Вказує, що згідно акту камеральної перевірки від 02.12.2008 року за питаннями сплати до бюджету орендної плати за землю у період з 01.01.2006 року по 01.11.2008 року, відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 10.12.2008 року № 0001571503/312, від 11.02.2009 року № 0001571503/1/312, від 17.04.2009 року № 0001571503/2/312 про начислення зобов'язань з основного платежу у розмірі 10769,60 грн., а також 5384,80 грн. фінансових санкцій. З підстав помилкового проведення перерахунку Головним управлінням земельних ресурсів, порушенням методики його проведення. Вважає, що витяг з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який покладено в обґрунтування акту перевірки не є додатком або частиною договору оренди та не може бути підставою для зміни розміру орендної плати. На підставі ст. 19 Конституції України та вимог статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що відповідач вийшов за межи своїх повноважень щодо визначення суми податкового зобов'язання по орендної плати за користування земельною ділянкою відносно позивача.
У судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, згідно якого вказується про отримання 14.07.2009 року позивачем ще одного повідомлення-рішення від 06.07.2009 року № 0001571503/3, у зв'язку з процедурою адміністративного оскарження, яке позивач також просить визнати неправомірним та відмінити.
Представник відповідача у письмовому запереченні та поясненнях на адміністративний позов з позовом не погоджується, вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Вказує, що 02.12.2008 року відповідачем дійсно була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питання повноти нарахування та сплати останнім орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у період з 2006 року по 2008 рік. Під час проведення перевірки встановлено порушення ст. 7 Закону України «Про сплату за землю», що полягає у заниженні орендної плати за земельну ділянку у сумі 10769,60 грн.
За результатами розгляду матеріалів перевірки відповідно до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.12.2008 року № 0001571503/312 про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 10769,60 грн., а також 5384,80 грн. фінансових санкцій.
Згідно пункту 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності тощо. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган на підстав пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступне. Між Севастопольською міською Радою (Орендодавець) та позивачем (Орендатор) укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,063 га за адресою вул. Каліча,13 в місті Севастополі для реконструкції споруди у готельний комплекс та віднесення земельної ділянки до категорії земель житлового та суспільного будування, який зареєстровано 17 червня 2005 року за № 268 (а.с.23-27). Грошова оцінка земельної ділянки, згідно пункту 2.3 договору складає 236 830 грн., що підтверджено довідкою про грошову оцінку земельної ділянки № 259/1, наданої Севастопольським міським управлінням земельних ресурсів від 24.03.2005 р. Розмір річної орендної плати встановлено у сумі 3 552, 45 грн. відповідно до Методики встановлення розміру орендної плати щодо укладання договорів оренди землі, затвердженої рішенням міської ради № 1348 від 14.10.2003 р. у розмірі 1,5 відсотка від грошової оцінки земельної ділянки. У відповідності до п. 4.3 договору, розрахунок розміру річної орендної плати щорічно корегується відповідно до пункту 4.5 цього договору. У якому зазначено, що нарахування розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в строк до 01 лютого поточного року залежно від грошової оцінки земельної ділянки, яка щорічно індексується. Щорічний розрахунок орендної плати та сплата орендної плати здійснюється орендарем відповідно до умов цього договору та вимог чинного законодавства України. Розмір орендної плати, згідно пункту 4.7. договору, може бути переглянутий зокрема у випадку зміни розміру земельного податку підвищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі в наслідок інфляції, індексації, інших випадках, передбачених законом тощо.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про плату за землю»позивачем було проведено розрахунок розміру орендної плати на 2008 рік на суму 7 559,47 коп. (а.с.29).
Позивачем подано податкові декларації по сплаті орендної плати за 2006-2008 роки із використанням для розрахунку орендної плати за 2006 рік нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 236830,00 грн.(а.с.33,35,), та сплачено податок з урахуванням внесених змін до розрахунку за 2008 рік.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. № 2535-ХП (далі -Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 р. № 161-Х!У (далі - Закон № 161) розмір, форма та строк внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
У 2008 році відповідно до Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, має бути не меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про сплату за землю»; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється зазначеним законом.
Рішенням Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 року № 4046 введена в дію з 01.01.2006 року нова нормативна грошова оцінка земель м. Севастополя в адміністративних межах міста. Згідно витягу з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки Головного управління земельних ресурсів від 27.02.2006 року № 2817/1 (а.с.52), грошова оцінка земельної ділянки яка знаходиться в користуванні позивача, станом на 01.01.2006 року становить 438469 грн., розрахунок здійснено відповідно з Методикою грошової оцінки землі, затвердженої Постановою КМ України № 783 від 12.05.2000 року. Доводи позивача щодо помилковості даної грошової оцінки земельної ділянки, яку зроблено на думку позивача в порушення Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, не приймаються судом до уваги, в зв'язку з тім, що дії головного управління земельних ресурсів щодо проведення цього розрахунку, не є предметом спору по даної адміністративної справи.
З аналізу вказаних норм та змісту договору оренди земельної ділянки, судом робиться висновок щодо покладення обов'язку щодо розрахунку розміру орендної плати з урахуванням змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки, узгодження цих змін на позивача (Орендатора). Обов'язкове внесення з цих підстав змін в договір оренди, ним не передбачено. Висновок суду підтверджується також саме діями позивача щодо розрахунку розміру орендної плати на 2008 рік на суму 7 559,47 коп. (а.с.29), який було зроблено позивачем з урахуванням змін у 2008 році до Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Для надання оцінки доводам позивача щодо компетенції позивача при визначенні суми податкового зобов'язання по орендної плати за користування земельною ділянкою відносно позивача слід зазначити наступне.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", а тому порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, передбачений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181(далі - Закон 2181), розповсюджується також на оренду плату.
Згідно з п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181,платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-Ш контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Вимоги щодо правомірності проведення перевірки з питань повноти нарахування і сплати до бюджету орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної форми власності за період 2006,2007,2008 рр. позивачем не було заявлено. Однак представник позивача в обґрунтування своїх доводів посилається також на лист відповідача від 19.05.2008 року № 4204/10/19-033 (а.с.30) з якого вбачається відсутність заборгованості по орендній платі до бюджету Балаклавського району м. Севастополя. Згідно пояснень представника відповідача , довідка такого зразка надається платнику податку на підставі камеральної перевірки, яка проводиться співробітником податкового органу по даним облікових карток платника податку.
З урахуванням викладеного суд, робить висновок щодо правомірності прийнятих відповідачем повідомлень - рішень від 10.12.2008 року № 0001571503/312, від 11.02.2009 року № 0001571503/1/312, від 17.04.2009 року № 0001571503/2/312, від 06.07.2009 року № 0001571503/3 про начислення зобов'язань з основного платежу у розмірі 10769,60 грн., а також 5384,80 грн. фінансових санкцій.
Постанову складено у повному обсязі 31 серпня 2009 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-IV від 06.07.2005, суд
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.І. Майсак