25 червня 2015 року Справа № 876/5794/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючого судді - Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,
за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,
та за участі позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 05 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії, -
В березні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії як державному службовцю з врахуванням до заробітку сум виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та премії з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби зайнятості; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої пенсії з розрахунку 84% від суми заробітної плати (в редакції Закону України «Про державну службу» на момент призначення пенсії), включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та виплачених сум премії з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби зайнятості з 06.02.2010 року, з урахуванням виплачених сум.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що при обчисленні розміру пенсії позивача відповідачем не враховано виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби. Зменшуючи розмір такої надбавки та не включаючи до розрахунку пенсії матеріальну допомогу, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, чим порушив її права.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 05 травня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та виплачених сум премії з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби зайнятості. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провесити виплату призначеної ОСОБА_1 з 06.02.2010 року пенсії державного службовця, починаючи з 23.09.2014 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та виплачених сум премії з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби за йнятості, відмовивши їй в позові в частині вимог про проведення такого перерахунку за період з 06.02.2010 року по 23.09.2014 року в зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що судом першої інстанції при винесенні постанови порушено норми матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому вона не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцем.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача на заперечення вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, працювала на посаді державного службовця в Долинському районному центрі зайнятості, з лютого 2010 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком як державний службовець.
В лютому 2015 року позивач звернулась в Управління із заявою про здійснення перерахунку нарахованої пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та виплачених сум премії з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби зайнятості на які нараховувались страхові внески.
Листом Управління від 02.03.2015р. позивача повідомлено, що такі виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інші заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.п.2.3.3. п.2.3 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно з ст. 37 «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час звернення із заявою про призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013р. в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670», затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, що вказані в довідці такої форми, нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.11р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Довідки №01/04-15 від 05.02.2015р., виданої Долинським районним центром зайнятості, ОСОБА_1, яка працювала в Долинському районному центрі зайнятості та протягом лютого 2008 року по лютий 2010 року їй було нараховано матеріальну допомогу та індексацію та премію, на які нараховані страхові внески.
Враховуючи вказане, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, щодо неправомірності відмови Управління в перерахунку розміру пенсії позивачці та необхідності зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески.
Проте, задовольняючи позовні вимоги з 23.09.2014р. суд першої інстанції не врахував, що вказану довідку позивач подала при зверненні до Управління із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії 13.02.2015р., а не при зверненні про призначення пенсії державного службовця. Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації підлягають задоволенню з 13.02.2015р. - моменту звернення до Управління з заявою про проведення такого перерахунку.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст.202 КАС України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та є підставою постанову суду скасувати та прийняти нову постанову.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області задовольнити.
Постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 05 травня 2015 року у справі № 343/614/15-а - скасувати та прийняти нову постанову.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 при її призначенні суми усіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 13.02.2015, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та виплачених сум премій з нагоди відзначення 18-ї річниці Державної служби зайнятості.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя В.С. Затолочний
суддя З.М. Матковська
повний текст постанови виготовлений 30.06.2015