Справа №2-а-6023/09/1570
«06» серпня 2009 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменко К.С. при секретарі Іванової Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Виробничо-комерційного підприємства «ГАББА» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя та Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.01.2009 року №0000352370, -
З позовом до суду звернулось Виробничо-комерційне підприємство «ГАББА» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя та Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.01.2009 року №0000352370.
В судовому засіданні 06.08.2009 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО та застосування гральних приладів. Представники відповідачів заперечили проти задоволення позовних вимог, пославшись на законність дій посадових осіб, припущення позивачем порушень та законності прийнятого стосовно нього рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідачі на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади й їхніми посадовими особами та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснюють повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження їхніх актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.п.1 ч.1 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
21.01.2009 року співробітниками ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя була проведена перевірка залу гральних автоматів, що належить ЗФ ВКП «ГАББА» у вигляді ТОВ та розташований за адресою:м.Запоріжжя, вул.Грязнова 51 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів господарювання та патентування. За результатами перевірки було складено акт без номеру від 21.01.2009 року (а.с.14-17). Перевіркою було встановлено порушення п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не проведення розрахункової операції через РРО на суму 600,00 грн. та використання 9 гральних автоматах не переведених у фіскальний режим та не внесених до відповідного реєстру РРО.
На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.01.2009 року №0000352370 (а.с.13) на суму 6060,00 грн. за порушення законодавства про застосування РРО.
Оцінюючи оскаржені акти суб'єктів владних повноважень та дії посадових осіб суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та не може частково погодитись з правомірністю застосуванням посадовими особами податкових органів норм матеріального права з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й місцевого самоврядування їхні посадові та службові особи повинні діяти у спосіб та порядку передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень повинен довести ґрунтовність та законність рішень, дій чи бездіяльності, що оскаржуються.
Під час проведення перевірки встановлено, що в гральному залі знаходились 9 гральних автоматів, які не були переведені у фіскальний режим, не внесені у відповідний реєстр РРО та необладнані спеціальними пристроями (а.с.16).
Проведення розрахункових операцій через такі пристрої є порушенням вимог п.п.1,3 ст.3 Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1315.
Разом з тим, під час цієї перевірки встановлений лише один випадок проведення розрахунком операції через один гральний автомат на суму 600,00 грн., що підтверджується записом перевіряючих у п.2.2.14 на сторінці 3 акту перевірки від 21.01.2009 року (а.с.16).
Відповідно до п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідальність у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій застосовується до суб'єктів господарювання у разі встановлення факту проведення розрахункових операцій через незареєстрований, неопломбований та непереведений у фіскальний режим РРО.
У відповідності до ст.2 Закону під розрахунковою операцією мається на увазі дії суб'єкту господарювання по прийняттю від споживача грошових коштів за продані товари, виконані роботи та надані послуги.
Таким чином, законом встановлена відповідальність за факт проведення розрахунком операції із споживачами через незареєстрований, неопломбований та непереведений у фіскальний режим РРО, а не за факт невиконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1315 щодо не проведення обладнання гральних автоматів фіскальними пристроями та невнесення гральних автоматів до відповідного реєстру РРО.
Враховуючи ту обставину, що під час проведення перевірки був встановлений лише один факт проведення розрахункової операції через один гральний автомат на суму 600,00 грн. у відповідача - ДПІ у Суворовському районі м.Одеси не було підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на всі 9 гральних автоматів, що знаходились під час проведення перевірки в гральному залі. Правомірним було застосування штрафних (фінансових) санкцій лише відносно 1 грального автомата, факт проведення розрахунків через який, був встановлений під час проведення перевірки.
Таким чином, дії ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо зазначення в акті перевірки від 21.01.2009 року даних про порушення філією ВКП «ГАББА» у вигляді ТОВ п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на усіх 9 гральних автоматах не відповідають законові та повинні бути визнані частково протиправними згідно ч.2 ст.162 КАС України.
Оскільки оскаржене рішення податкового органу є правомірним лише в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» лише за один гральний автомат в розмірі 340,00 грн., суд повинен визнати такий акт суб'єкту владних повноважень частково протиправним та скасувати його на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України в частині безпідставно застосованих штрафних (фінансових) санкцій за 8 гральних автоматів в розмірі 2720,00 грн. (8 х 340,00 грн.).
Відносно зазначеного порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не проведення через РРО розрахункової операції на суму 600,00 грн. та застосування в цій частині штрафних санкцій в розмірі 3000,00 грн. на підставі положень п.1 ст.17 цього ж Закону, суд вражає, що дії перевіряючи осіб та оскаржене рішення у цій частині є законними, оскільки підтверджуються даними акту перевірки без номеру від 21.01.2009 року (а.с.14-17), який підписаний посадовою особою позивача із зазначенням здійснення саме цього правопорушення без будь-яких зауважень. За таких обставин внесення таких даних до акту перевірки та застосування штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі суми відповідає вимогам п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому є правомірними і в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити на підставі ч.1 ст.162 КАС України..
Оскільки вказане рішення відповідача - ДПІ у Суворовському районі м.Одеси частково відповідає вимогам закону, а дії відповідача ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя стосовно законності підстав та порядку проведення перевірки відповідає законові (окрім вищезазначеного), суд вважає, що в задоволені позовних вимог щодо цих відповідачів у цій частині слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо включення до висновків акту перевірки від 21.01.2009 року даних про порушення філією ВКП «ГАББА» у вигляді ТОВ п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на 8 гральних автоматах.
3. Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.01.2009 року №0000352370 на суму штрафних санкцій 2720,00 грн.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 13.08.2009 року.
Суддя Єфіменко К.С.