Постанова від 27.02.2009 по справі 2-а-6476/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №2-а-6476/08/1570

27 лютого 2009 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого- судді Іванова Е.А.

при секретарі- Мезнер О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області до Приватного підприємства „Садове” про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області звернулось до суду з позовом до приватного підприємства «Садове» в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі УПФ України в Березівському районі Одеської області недоїмку в сумі 4229,35грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив суд задовольнити його з підстав зазначених у позовній заяві та пояснив, що відповідно до Закону «Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування» п. 14.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне страхування, інших платежів, а також їх надходження до ПФ України є контролюючими органами стосовно внесків до ПФ України, які мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів. Сума недоїмки відповідача за період з 01.07.2006р. по 21.01.2008р. складає 4229,35грн., а саме: внески - 4054,97грн., штрафні санкції - 150грн. та пеня - 24.38грн. Заборгованість ПП «Садове» на вказану суму підтверджується рішенням №420.02 від 23.08.2007р., актами звірки між УПФ України в Березівському районі Одеської області та ПП «Садове» станом на 01.01.2007р. №132, а також розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті та картками особистого рахунку страхувальника. Станом на сьогоднішній день вищезазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не сплачена, у зв'язку з чим УПФ України в Березівському районі Одеської області і звернулось до суду.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, причини неявки суду невідомі, відгук не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N2181-III, передбачено, що установи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно внесків до Пенсійного фонду України, які здійснюють перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції. У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України, отже, спір за участю управління Пенсійного фонду та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме - органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до фонду, та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV(далі -Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Приватне підприємство „Садове” зареєстровано Березівською районною державною адміністрацією Одеської області 23.01.2002 року (а.с.4) та як платник страхових внесків знаходиться на обліку у позивача з 27.11.2002 року (а.с.7).

Станом на березень 2008р. за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті страхових внесків на суму 4054,97грн.за період з 01 липня 2006р. по 21 січня 2008 року.

Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» за ставкою 33,2 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Частиною 6 статті 19 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Судом встановлено, що самостійно розрахована відповідачем сума страхових внесківза період липня 2006р.-грудень 2007р., несплачена відповідачем та складає 4054,97грн., про що свідчать копії картки особового рахунку страхувальника (а.с.34-41) та копіїрозрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з червня2006року по грудень2007року складені відповідачем (а.с.10-29).

Розрахунки позивача (а.с.8) відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.15 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Ст.17 Закону України «Про державне загальнообов'язкове пенсійне страхування» вказує, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення.

Внаслідок несвоєчасної сплати внесків відповідачем Управлінням Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області 23 серпня 2007 року було прийнято рішення №420.02 (а.с.32) про застосування до відповідача фінансових санкцій: штраф в розмірі 150грн., та пені в розмірі 24,38грн. за несвоєчасну сплату внесків з 20.05.225 року по 09.08.2006року, які він не оплатив до цього часу, рішення було отримано 18.10.2007 року відповідачем, про що свідчить копія повідомлення (а.с.33).

Вказане рішення позивача оскаржено відповідачем не було та не скасовувалось.

П.15.ст..106 Закону№1058 встановлює, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.

Стаття 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та ст..20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюють, що збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюється у пропорційних розмірах.

Згідно ст. 106 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно п.п.2) п.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Беручи до уваги те, що суму заборгованості по страховим внескам та штрафним санкціямвідповідач у встановлені законодавством строки до Пенсійного фонду України не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується копієюоблікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.7-9,158,160,163КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області до Приватного підприємства „Садове” задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства „Садове” (код ЄДРПОУ 31847059, місцезнаходження : Одеська обл. Березівський р-н. м.Березівка вул.Піонерська 4 к.19) на користь Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області заборгованість по страховим внескам на суму 4054,97грн., штрафні санкції -150грн., та пені 24.38грн., а всього -4229,35грн.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення,а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарженя. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Постанова виготовлена у повному обсязі 04 березня 2009 року.

Суддя Е.А.Іванов