Постанова від 06.02.2009 по справі 2-а-8268/08/1570

Справа №2-а-8268/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2009 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого- судді Іванова Е.А.

при секретарі - Мезнер О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Саратське автотранспортне підприємство 15166” до Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, за участю третіх осіб Управління море господарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації, Головного управління економіки Одеської обласної державної адміністрації, Головне фінансового управління Одеської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите Акціонерне Товариство «Саратське Автотранспортне Підприємство 15166» (далі ВАТ) звернулось до суду з позовом до Одеської обласної державної адміністрації, третя особа Управління Морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації в якому просить зобов'язати Одеську обласну державну адміністрацію розробити, здійснити необхідні дії по затвердженню фінансуванню і виконанню програми, відповідно до якої здійснюватимуться компенсації за перевезення автобусами пасажирів за регульованими тарифами, які працюють у звичайному режимі руху, в приміському та міжміському внутрішньо обласному сполученні (в Одеській області) та стягнути з відповідача на його користь судові витрати. 01.10.2008р. задоволено клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі у якості третіх осіб Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації та Головне управління економіки облдержадміністрації. 08.12.2008р. було задоволено клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі у якості другого відповідача Одеську обласну раду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив суд задовольнити його з підстав зазначених у позовній заяві та пояснив, що відповідачем безпідставно порушуються їхні права на отримання компенсацій за здійснення перевезень пасажирів за регульованим тарифом, так як на цей час відсутня обласна программа з цієї компенсації та тому вони не можуть її отримати, тоді як порядок отримання компенсації за перевезення пільгових категорій пасажирів врегульований Постановою Кабінету міністрів України. У зв'язку з чим вони були змушені звернутись до суду за захистом своїх прав.

Представник Одеської обласної державної адміністрації у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі просив суд відмовити в його задоволенні з підстав зазначених у запереченнях та пояснив, що Обласна державна адміністрація не може вирішити порушенні позивачем питання, проблеми, які порушує позивач можуть бути вирішенні лише за допомогою законодавчого регулювання.

Представник Одеської обласної ради у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, поросив суд відмовити в його задоволенні з підстав викладених представником Одеської обласної державної адміністрації.

Представник третьої особи Одеського головного фінансового управління облдержадміністрації у судовому засіданні вважала позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник третьої особи Головного управління економіки облдержадміністрації у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно.

Представник Управління море господарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністраціїу судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно.

Вислухавши пояснення представника позивача, відповідачів та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ВАТ «Саратське автотранспортне підприємство 15166» відповідно до умов договору від 08.12.2006 року №161/06/10 з Одеською обласною державною адміністрацією (а.с.9-14) здійснює перевезення пасажирів та багажу на автобусному маршруті №580/579.

Згідно ст.29 Закону України „Про автомобільний транспорт” органи виконавчої влади зобов'язані надавати перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів за врегульованими тарифами компенсацію відповідно до закону, а у ч.6 ст.191 Господарського кодексу України вказано, що органи виконавчої влади при встановленні фіксованих цін, застосування яких унеможливлює одержання прибутку суб'єктами підприємництва, зобов'язані надати цим суб'єктам дотацію.

Сторонами визнається, що на цей час відсутній механізм виплати такої компенсації.

Судом встановлено, що Одеською обласною державною адміністрацією було прийнято розпорядження №465/А-2006 від 30.06.2006 року „Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху, у приміському та міжміському внутрішньо обласному сполученні у межах Одеської області” та згідно цих тарифів позивачем надає послуги з перевезення.

Представник позивача визнає, що розмір тарифів встановлений Одеською обласною державною адміністрацією не є збутковим взагалі.

Згідно п. 5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256, втрати доходів транспортних підприємств, зумовлені заниженими тарифами на послуги з перевезень здійснюються за рахунок бюджетних програм головних розпорядників коштів державного бюджету.

У п.1 Порядку формування та розміщення замовлень на поставку продукції для регіональних потреб та контролю за їх виконання, затвердженого розпорядженням Одеської обласної деравжної адміністрації від 04.04.1996 року №189/А-96, встановлено, що регіональні замовлення формуються на основі потреб регіону в продукції, визначених у програмах економічного і соціального розвитку області.

Механізм розробки таких програм визначено розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації (надалі ООДА) від 15.02.2007 року №54/А-2007 „Про порядок розроблення регіональних цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання”.

Згідно ст.17 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” місцева державна адміністрація розробляє проекти програм соціально-економічного розвитку і подає їх на виконання відповідній раді, забезпечує їх виконання, звітує перед радою про їх виконання.

Судом встановлено, що 23.04.2008 року позивач звернувся до Одеської обласної державної адміністрації з письмовою заявою про роз'яснення, як Одеська обласна державна адміністрація здійснюватиме компенсацію за перевезення пасажирів за врегульованими тарифами та які їй слід надати документи для цього і кому, але відповідь надана не була(а.с.15).

Як вбачається з п.3 Порядку розроблення регіональних цільових та комплексних програм, моніторингу та звітності про їх виконання затвердженого Розпорядженням ООДА №567/А-2007 ініціатором розроблення програм можуть бути структурні підрозділи державної адміністрації.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач не звертався до структурних підрозділів ООДА з цього приводу, також він не звертався з такими вимогами чи пропозицією розробити відповідну програму до ООДА.

Сторонами визнається, що усі треті особи які беруть участь у розгляді справи є юридичними особами та одночасно - структурними підрозділами ООДА.

Таким чином суд вважає, що позивач завчасно, без звернення до відповідного підрозділу ООДА з пропозицією розробити програму компенсації, подав позов до Одеської обласної державної адміністрації, яка взагалі не відмовляла йому в цьому.

Таким чином, суд доходить висновку, що позов необґрунтований та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.2,7-9,158,160, 163КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства „Саратське автотранспортне підприємство 15166” до Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради про зобов'язання розробити, здійснити необхідні дії по затвердженню, фінансуванню і виконанню програми, відповідно до якої здійснюватимуться компенсації за перевезення автобусами пасажирів за регульованими тарифами - відмовити повністю.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарженя. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Постанова виготовлена у повному обсязі 11 лютого 2009 року.

Суддя Е.А.Іванов