Справа №2-а-9096/08/1570
«18» травня 2009 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменко К.С., при секретарі Деркач С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Федерації морських профспілок України до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення про стягнення платежу до бюджету та стягнення з бюджету 375407,48 грн., -
З позовом до суду звернулась Федерація морських профспілок України до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення про стягнення платежу до бюджету та стягнення з бюджету 375407,48 грн..
В судовому засіданні 18.05.2009 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач правомірно відніс суми до валових витрат установи та просив винести рішення про визнання не чинними рішень та повернення надмірно сплачених коштів до бюджету. Представники Відповідачів в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог, пославшись на законність висновків посадових осіб податкового органу та прийнятих рішень.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач - ДПІ у Приморському районі м.Одеси є правонаступником ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси та на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, Відповідач Головне управління ДКУ в Одеській області є центральним органом державної виконавчої влади та на підставі положень ст.50 Бюджетного кодексу України, ст.77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» здійснює функції представництва інтересів держави в судових інстанціях по справах щодо стягнення шкоди із установ, що фінансуються за рахунок Державного бюджету України, а тому позовні вимоги щодо оскарження їхніх актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.п.1 ч.1 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Федерація Морських профспілок України була утворена на установчих зборах 15.01.1992 року Статут Федерації Морських профспілок України (далі - ФМПУ), як громадської організації в порядку визначеному Законом України «Про об'єднання громадян», був зареєстрований виконкомом Одеської міської ради від 15.10.1992 року рішенням № 145, з видачею свідоцтва про реєстрацію Статуту громадського об'єднання № 415/41 від 15.10.1992 року. Згідно розділу IСтатуту (в редакції яка діяла до 25.03.1999 року) ФМПУ є національною галузевою самостійною організацією, членами якої є професійні спілки підприємств, організацій та установ морського транспорту України.
Відповідно до Статуту (в редакції яка діє з 25.03.1999 року) ФМПУ - це всеукраїнське добровільне об'єднання робітників морських та річкових підприємств, організацій, установ та суміжних галузей та професій, пов'язаних з морськими та річковими галузями загальними соціально-трудовими та професійними інтересами, які готують спеціалістів для морських та річкових галузей, які у свою чергу представляють собою всеукраїнську організацію добровільно об'єднуючих галузевих та міжгалузевих профспілок та профспілкових організацій, територіальні об'єднання профспілкових організацій профспілок та профспілкових організацій, за місцем праці членів федерації.
Згідно з наказом ДПА України № 232 від 11.07.1997 року (зареєстровано в Мін'юсті України 06.08.1997 року за № 291/2095, із змінами та доповненнями) ФМПУ включена до реєстру неприбуткових організацій і установ (код неприбутковості 0011) і користувалося пільгами в оподаткуванні згідно з абзацом «г» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», про що зазначено в акті перевірки.
Згідно з абзацом «г» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є іншими, ніж визначені у абзаці «б» цього підпункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.
Відповідно до абзацу «б» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями.
Ураховуючи положення абзаців «б» та «г» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси при внесенні до Реєстру неприбуткових організацій правомірно включила ФМПУ до зазначеного Реєстру, як неприбуткову організацію з ознаками зазначеними у абзаці «г» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону, про що зазначено в акті перевірки.
Твердження посадових осіб ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси в акті перевірки про поширення на ФМПУ дії абзаці «д» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону є неправомірними з наступних підстав.
Відповідно до абзацу «д» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону ця стаття п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, житлово-будівельними кооперативами, створеними для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про підприємства в Україні» від 27.03.1991 року (із змінами та доповненнями, які діяли на момент проведення перевірки) об'єднання діють на основі договору або статуту, який затверджується їх засновниками або власниками. Підприємства, які входять до складу зазначених організаційних структур, зберігають права юридичної особи, і на них поширюється дія цього Закону.
Крім того, слід зазначити, що ФМПУ представляє інтереси своїх членів, а не інтереси засновників.
Таким чином, ФМПУ не підпадає під ознаки наведені у абзаці «д» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 названого закону, тому висновок ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси, щодо віднесення ФМПУ до об'єднань зазначених у цьому підпункті, неправомірний.
Оподаткування суб'єктів, зазначених у абзаці «г» п.п.7.11.1, п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в ред.. від 22.05.1997 року (із змінами та доповненнями) здійснюється у порядку визначеному у п.п.7.11.5, п.7.11 ст.7 названого закону, згідно якого від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «г» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від проведення їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.
Згідно п.п.7.11.13, п.7.11 ст.7 названого закону під терміном «основна діяльність» слід розуміти діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення системи соціального самозабезпечення громадян та для інших цілей, передбачених статутними документами, укладеними на підставі норм відповідних законів про неприбуткові організації. Статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності. До основної діяльності не включаються будь-які операції з продажу товарів (робіт, послуг) неприбутковими організаціями, визначеними абзацами «в» і «г» підпункту 7.11.1, особам, іншим ніж засновники, учасники або члени (їх уповноважені особи) таких неприбуткових організацій.
Відповідно Статуту ФМПУ основою діяльністю є: добиватися росту поваги до прав профспілок та прав людини, надавати допомогу профспілкам, які входять до неї, для захисту інтересів своїх членів, практичного забезпечення права на працю та гарантій його реалізації, визначених законодавством, законодавчого забезпечення соціального захисту працівників галузі у сучасних умовах.
Враховуючи викладене не включаються до об'єкту оподаткування податку на прибуток доходи позивача отримані від основної діяльності, та відповідно валютні надходження зараховані на валютні рахунки позивача з призначенням платежу «профспілкові внески», курсові різниці отримані внаслідок здійснення цієї основної діяльності, а також продаж бланків профспілкових квитків.
Викладене свідчить про неправомірність тверджень ДПІ про порушення позивачем вимог п.п.4.1.1, п.п.4.1.6, п.4.1 ст.4, п.п.7.3.6, п.7.3, п.п.7.11.9, п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в ред..від 22.05.1997 року (із змінами та доповненнями) та ст.ст.2,3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року (із змінами та доповненнями) при звільненні від оподаткування податком на прибуток доходів позивача отриманих від основної діяльності, та відповідно валютних надходжень зарахованих нерезидентами на валютні рахунки позивача з призначенням платежу «профспілкові внески», курсових різниць, отриманих внаслідок здійснення цієї основної діяльності, а також продажу бланків профспілкових квитків.
Твердження посадових осіб ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси про видачу профспілкових квитків особам, прийнятим у члени профспілки безкоштовно, із посиланням на п.3.5 Інструкції «Про порядок виготовлення та зберігання бланків профспілкових квитків, видачі та обліку профспілкових квитків», затвердженою постановою президії колишнього ВЦРПС від 22.04.1984 року, в обґрунтування збільшення оподатковуваного прибутку позивача на суму проданих бланків профспілкових квитків, є неправомірним у зв'язку з невідповідністю вимогам п.п.7.11.5 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в ред. від 22.05.1997 року (із змінами та доповненнями) та Статуту позивача.
Твердження ДПІ про порушення позивачем вимог п.п.4.1.6, п.4.1 ст.4, п.п.7.11.9, п.7.11 ст.7 названого закону внаслідок звільнення від оподаткування вартості безоплатно наданих ТМЦ (автомобілю «Фольксваген-Шаран») на суму 42400,00 грн., який передано компанією «КИНДОС МАРИНЕР С.А.» (Греція) ФМПУ в рахунок погашення заборгованості по профспілковим внескам в сумі 21000,00 ДМ згідно протоколу № 7 від 20.11.1998 року є неправомірним у зв'язку з невідповідністю вимогам п.п.7.11.5, п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 року ( із змінами та доповненнями).
Враховуючи вимоги суду касаційної інстанції, викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10.07.2008 року (а.с.346-347 т.1) судом приймались заходи щодо встановлення місця знаходження та залучення до матеріалів справи судово-бухгалтерської експертизи від 28.04.2001 року, як на підставі встановлення інших податкових зобов'язань позивача перед бюджетом, що зменшує суму бюджетного відшкодування, на яку йдеться посилання у постанові від 19.06.2001 року (а.с.28 т.1) про закриття провадження по кримінальній справі №20420000019 за п.2 ст.6 КПК України відносно посадових осіб позивача.
Однак, на ухвали суду про витребування вказаного доказу від 03.11.2008 року (а.с.20 т.2) надійшли відповіді з Прокуратури Одеської області 26.11.2008 року за №04/5-1373вих-08 (а.с.36 т.2), від Державної податкової адміністрації в Одеській області від 19.11.2008 року №3551/09-0009 (а.с.38 т.2) та на ухвалу суду від 22.01.2009 року (а.с.47 т.2) відповідь з Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 10.03.2009 року №223 (а.с.49 т.2) відповідно до яких у зв'язку із пожежею у приміщенні Прокуратури Одеської області та спливу термінів зберігання й знищення, матеріали кримінальної справи, наглядова провадження та матеріалів судово-бухгалтерської експертизи не можуть бути надані суду.
Неможливість витребування цього доказу та залучення його до справі надає можливість суду прийти до висновку про необхідність ухвалення судового рішення за наявними в справі доказами за відсутності додаткових зобов'язань позивача перед бюджетами з інших підстав.
За таких обставин, рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси про застосування та стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про оподаткування від 29.05.2000 року №77-26-2-1390909930/924 (а.с.89 т.1) та рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Одеси про стягнення платежу від 29.05.2000 року № 78-26-2-13909930/925 (а.с.91 т.1) не відповідає законові, їх прийняття керівником цієї установи є порушенням ч.2 ст.19 Конституції України, ст.10 Закону України «Про державну податкову службу України», ст.9-11 Закону України «Про систему оподаткування», а тому на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України їх слід визнати протиправними та скасувати.
Враховуючи, що під час офіційного з'ясування обставин справи у відповідності до довідки Одеської обласної філії «Укрсоцбанку» від 23.06.2001 року №15-А (а.с.30), інкасового розпорядження від 05.09.2000 року №631 (а.с.22 т.1) позивачем фактично сплачені суми податку на прибуток підприємств та штрафні санкції на загальну суму 375407,48 грн. у відповідності до оскаржених рішень ДПІ у Жовтневому районі, суд на підстав положень ст.11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог позивача з метою захисту прав позивача (оскільки за час тривалого розгляду справи змінився порядок повернення коштів надмірно сплачених до бюджету) та ухвалити рішення в порядку ч.3 ст.162 КАС України про зобов'язання відповідача - Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси направити до іншого відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області подання в порядку, передбаченого ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України, п.п.1.2,1.3 Порядку повернення платникам податків помилкового або надмірно сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДКУ від 10.12.2000 року №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за №1000/7288 щодо повернення позивачу за рахунок коштів за рахунок Державного бюджету України надмірно сплачених сум податку на прибуток підприємств та штрафних санкцій в загальній сумі 375407,48 грн., а відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Одеській області забезпечити повернення позивачу цих коштів за вказаним подання у відповідності до положень п.п.1.2,1.3 Порядку повернення платникам податків помилкового або надмірно сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДКУ від 10.12.2000 року №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за №1000/7288.
Оскільки на теперішній час змінився порядок повернення коштів надмірно сплачених платниками податків до бюджетів усіх рівнів, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у поновленні його прав саме у стягненні суми 375407,48 грн. за рахунок Державного бюджету України на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.11,94,158-163 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Одеси від 29.05.2000 року №77-26-2-13909930/924 та рішення про стягнення платежу до бюджету від 29.05.2000 року №78-26-2-13909930/925.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси (65012, м.Одеса, Французький бульвар 7) направити до Головного управління Державного казначейства України в Одеській області подання про повернення за рахунок Державного бюджету України Федерації морських профспілок України (65000, м.Одеса, вул.Приморська 15/17, Код ЄДРПОУ 13909930) надмірно сплачених коштів по податку на прибуток підприємств в розмірі 375407,48 грн.
4. Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Одеській області (65023, м.Одеса, вул..Садова 1-а) повернути за рахунок Державного бюджету України на підставі подання ДПІ у Приморському районі м.Одеси Федерації морських профспілок України (65000, м.Одеса, вул.Приморська 15/17, Код ЄДРПОУ 13909930) надмірно сплачені кошти по податку на прибуток підприємств в розмірі 375407,48 грн.
5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанов и складений та підписаний суддею 28.05.2009 року.
Суддя Єфіменко К.С.