Постанова від 25.05.2009 по справі 2а-5375/09/1570

Справа №2а-5375/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Катаєвої Е.В.,

при секретарі Юзефович Ю.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовомВідкритого акціонерного товариства „Одеський коровай”до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000111620/0 від 27.01.2009 року,

ВСТАНОВИВ:

10.02.2009 року до суду звернулось Відкрите акціонерне товариство „Одеський коровай” (далі ВАТ „Одеський коровай”)з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі (далі СДПІ) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000111620/0 від 27.01.2009р., за яким ВАТ „Одеський коровай” визначена сума податкового зобов'язання у сумі 101528,00 (67685,00 гривень за основним платежем, 33843,00 гривень - штрафна (фінансова) санкція).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що рішення, яке оспорюється винесено на підставі акту №19/16-2/00376886/1 від 22.01.2009 року планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, але висновки Акту про порушення ним ст.63 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489-V(із змінами та доповненнями) щодо несплати до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності за П-е півріччя 2007 року у сумі 67685 грн. не відповідають діючому законодавству України, а саме ст.1,2,7,13 Закону України „Про систему оподаткування”, п.1.9 ст.1 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, ст.87 Господарського кодексу України, та порушують права ВАТ „Одеський коровай” як суб'єкта господарювання.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, наполягав, що оспорюване рішення є законним та обґрунтованим, винесене у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що ВАТ „Одеський коровай” зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію від 05.08.1997 року №15561200000000090, форма власності - колективна. На податковий облік взято 04.07.2000 року у ДПІміста Одеси з функціями безпосереднього обслуговування та контролю за великими платниками податків за №17.

З 08.12.2008 року по 15.01.2009 року відповідачем була здійснена планова виїзна перевірка ВАТ „Одеський коровай” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, про що 22.01.2009 року був складений Акт №19/16-2/00376886/1 (а.с.7-61).

На підставі Акту від 22.01.2009 року СДПІ 27.01.2009 року прийняло податкове повідомлення-рішення№0000111620/0, за яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем 3021010200: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка) у сумі 101528,00 (67685,00 гривень за основним платежем, 33843,00 гривень - штрафна (фінансова) санкція) за встановлені перевіркоюпорушення ст.63 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489-V та пп. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-Ш (а.с.62).

Висновки перевіряючих базуються на тому, що відповідно до ст.63 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489-V(із змінами та доповненнями) господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу): акціонерні, холдінгові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовуються на виплату дивідендів. Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до ст.67 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємства. Для акціонерних, холдінгових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Як зазначено в п.3.1.5 Акту ВАТ „Одеський коровай” не нарахувало та не сплатило до Державного бюджету України частину прибутку , отриманого за результатами фінансово-господарської діяльності у 3-4 кварталах 2007 року відповідно до державної частки акцій у статутному фонді підприємства у 2007 року, яка становить 5,85%. Частина прибутку підприємства, що належить сплаті до державного бюджету за результатом фінансово - господарської діяльності за 2 півріччя 2007року складає 67685грн., в т.ч. 3 кв.2007 року-21926грн., 4 кв.2007 року - 45759грн.(а.с.23-24).

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством. Порядок введення всіх видів податків і зборів, інших обов'язкових платежів в бюджетні і державні цільові фонди встановлює Закон України „Про систему оподаткування” №1251-ХП від 25.06.1991року (далі Закон України №1251-ХП) , відповідно до ст.1 якого будь-які податки і збори (обов'язкові платежі) , які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Всі інші закони про оподаткування мають відповідати принципам, викладеним в цьому Законі.

В ст.14 Закону України №1251-ХП наведений перелік загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), до яких відноситься згідно п.3 податок на прибуток підприємства, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоративними, казенними або комунальними підприємствами. Відповідно до п.1.9 ст.1 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року дивіденд - це платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства.

Таким чином, вищезазначені Закони України, які регулюють питання оподаткування, визначають, що на користь держави сплачуються дивіденди державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством, поняття яких визначено в ст.ст.63,73-78 Господарського кодексу України і до яких позивач ВАТ „Одеський коровай” не відноситься.

Статтею 14 Закону України №1251-ХП визначено вичерпний перелік загальнодержавних податків і зборів. Вказаний перелік не передбачає сплату до Державного бюджету України господарськими організаціями - акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, податку (платежу) - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовуються на виплату дивідендів. Вказаний платіж був запроваджений Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006року, але не включений в Закон України №1251-ХП згідно статті 1 цього Закону. В частині 7 ст.1 Закону України №1251-ХП зазначено, що податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачене цим Законом, сплаті не підлягають. Відповідно до ст.7 цього Закону зміна податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Також пункт 20 ст.2 Бюджетного кодексу України визначає, що Закон про державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.

Бюджетним кодексом України не встановлено, що Закон про Державний бюджет України може встановлювати нові, чи скасовувати існуючі податки, збори, інші обов'язкові платежі, вносити зміни до чинного законодавства з питань оподаткування, а виходячи зі змісту ст.29 цього Кодексу проценти і дивіденди, нараховані на частку майна, що належать державі в майні господарських товариств, не відносяться до податків, зборів і обов'язкових платежів, оскільки відповідно до п.1 цієї статті доходи Державного бюджету України включають доходи, що отримуються відповідно до законодавства про податки, збори і обов'язкові платежі та Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів”, а також від сплати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та інших визначених законодавством джерел, включаючи кошти від продажу активів, що належать державі або підприємствам, установам та організаціям, а також проценти і дивіденди, нараховані на частку майна, що належать державі в майні господарських товариств.

Позивач є відкритим акціонерним товариством. Відповідно до ст.152 ЦК України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на відповідну кількість часток однакової вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. Державна частка акцій в статутному фонді позивача на час перевірки складала 5,85% .

Кабінетом Міністрів України постановою від 11.02.2004 року №155 затверджені Основні концептуальні підходи до підвищення ефективності управління корпоративними правами держави, в яких зазначено, що корпоративні права держави - це право держави, частка якої визначається в статутному фонді господарського товариства, що включає право на управління цим товариством, отримання певної частки його прибутку (дивідендів), активів у разі ліквідації відповідно до законодавства , а також інші права, передбачені законом та установчими документами. Залежно від ступеня корпоративного контролю держави за прийняттям рішень щодо діяльності господарських товариств корпоративні права поділяються відповідно до їх обсягу на такі, що забезпечують контроль держави над прийняттям рішень щодо господарських товариств (більше ніж 50 відсотків акцій), і такі, що неповною мірою забезпечують здійснення зазначеного контролю.

У вищезазначеній постанові Кабінету Міністрів також визначено, що суб'єкти управління корпоративними правами держави (у відкритих акціонерних товариствах їх здійснює фонд державного майна) у межах наданих повноважень забезпечують провадження діяльності господарськими товариствами відповідно до корпоративно-дивідендної політики держави, зокрема щодо оптимального розподілу прибутку товариств, виплати дивідендів власникам корпоративних прав (ураховуючи фінансове становище товариств), впливу розподілу прибутку на подальший розвиток товариств та виконання завдань державного бюджету з нарахування дивідендів.

Статтею 116 ЦК України встановлено, що учасник господарського товариства має право у порядку, встановленому установчими документами товариства брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди). Статут акціонерного товариства згідно ст. 37 Закону України від 19.09.1991 року №1576-ХП „Про господарські товариства” (далі Закон України №1576-ХП) повинен містити крім іншого, строк та порядок виплати частки прибутку (дивідендів) один раз на рік за підсумками календарного року.

Відповідно до ст.41 Закону України №1576-ХП повноваження щодо затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) належать до виключної компетенції загальних зборів і не можуть бути передані іншим органам товариства. Загальні збори товариств є вищим органом акціонерного товариства, брати участь в яких мають право усі акціонери, які реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Вказані положення міститься у п.8.3, 8.4 Статуту позивача.

При таких обставинах суд вважає, що держава в особі фонду державного майна, має право здійснювати участь у розподілі прибутку позивача шляхом участі в загальних зборах акціонерного товариства, і оскільки державна частка акцій в статутному фонді позивача на час перевірки складала 5,85%, ВАТ „Одеський коровай” відноситься до господарських товариств, в яких корпоративні права держави не забезпечують контроль держави над прийняттям рішень, а тому у відповідача не було жодних підстав для прийняття рішення відносно позивача про нарахування платежу щодо сплати до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) товариства відповідно до державної частки акцій у статутному фонді ВАТ „Одеський коровай”за результатами фінансово-господарської діяльності на 3-й та 4-й квартали 2007 року, і відповідно нарахування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд прийшов до висновку, що відповідач, який зобов'язаний довести суду правомірність та законність прийнятого ним рішення, не довів суду обставин, на які посилався в обґрунтування заперечень проти задоволення позову і тому позовні вимоги ВАТ „Одеський коровай”підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства „Одеський коровай”до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000111620/0 від 27.01.2009р. - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000111620/0 від 27.01.2009 року, за якимВАТ „Одеський коровай” визначена сума податкового зобов'язання у сумі 101528,00 (67685,00 гривень за основним платежем, 33843,00 гривень - штрафна (фінансова) санкція).

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя