Постанова від 23.06.2015 по справі 440/69/15а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2015 року Справа № 876/2993/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючогосудді Сеника Р.П.,

Суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.

Секретар судового засідання СердюкО.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області на постанову Буського районного суду Львівської області від 05.03.2015 року у справі № 440/69/15а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області про визнання протиправних дій щодо проведення перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

21.01.2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області щодо обмеження його прав при перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області провести перерахунок пенсії за вислугу троків згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/819 від 09.08.2012 р. про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 серпня 2012 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що 04.01.2003 р. він отримує пенсію за вислугу років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001, чинної на час виходу на пенсію, в розмірі 90% від суми відповідного заробітку. 26.12.2014 р. звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, на що отримував відповіді, що пенсія буде перерахована лише у розмірі 80% від загальної суми заробітку. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом свого порушеного права до суду, та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області провести перерахунок його пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити недораховану суму пенсії за період з 01.08.2012.

Постановою Буського районного суду Львівської області від 05.03.2015 року позов задоволено.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_2 у відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратуру Львівської області №18/819 від 09.08.2012 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 серпня 2012 року, але не більше чим за 12 місяців.

Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.

Просить скасувати Буського районного суду Львівської області від 05.03.2015 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково.

Як встановлено судом першоїінстанції та вбачається з матеріалівсправи, що відповідно до наказу прокурора Львівської області № 1415к від 21.08.2012 р. позивач звільнений з посади старшого прокурора прокуратури Львівської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області та з 04.01.2003 р., отримує пенсію за вислугу років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 р., чинної на час виходу на пенсію, в розмірі 90% від суми відповідного заробітку.

У зв'язку з підвищенням посадових окладів та відповідних надбавок до заробітку, згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України від 12.07.2001 р., пенсія позивачу вже перераховувалась, виходячи із 90% від суми заробітку.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. прокуратурою Львівської області позивачу видана довідка №18/819 від 09.08.2012 року для перерахунку пенсії. Однак, УПФУ в Буському районі Львівської області відмовилося проводити перерахунок пенсії позивачу з 01.08.2012 р., виходячи із 90% від суми заробітку.

26.12.2014 р. позивач звернувся до відповідача для проведення перерахунку пенсії, на що отримав відповідь, що пенсія буде перерахована лише у розмірі 80% від загальної суми заробітку згідно норм Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 та з урахуванням п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Задовольняючи позов у справі, суд першої інстанції виходив з того, що новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 р. №3668-У1 не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання чинності цим Законом, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст. 50-1

Даючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 січня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13,18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи, колегія суддів дійшла висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що управління Пенсійного фонду в Долинському районі Івано-Франківської області повинно здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з 90% розміру місячного заробітку за відповідною посадою.

Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013р. (справа №21-348а13) та від 17 грудня 2013р. (справа №21-445а13), а відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Необхідно також зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати ОСОБА_2 не відповідають вимогам чинного законодавства

Таким чином, доводи апеляційної скарги в цій частині є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Разом з тим, при зверненні до суду 21 січня 2015 року з позовом про перерахунок та виплату пенсії за період з 01 серпня 2012 року позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України.

Відповідно до ст. 100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Враховуючи вищезазначене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із даним адміністративним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, колегія суддів дійшла висновку про те, що позов в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09 серпня 2012 року №18/819 років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку за період з 01 серпня 2012 року по 20 серпня 2014 року необхідно залишити без розгляду.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ч.3 ст. 160 ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області - задовольнити частково.

Постанову Буського районного суду Львівської області від 05.03.2015 року у справі № 440/69/15а - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області про визнання протиправних дій щодо проведення перерахунку пенсії - задовольнити частково.

Адміністративний позов в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09 серпня 2012 року №18/819, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку за період з 01 серня 2012 року по 20 серпня 2014 року - залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області щодо нарахування ОСОБА_2 пенсії за вислугу років у розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку при перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09 серпня 2012 року №18/819, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, починаючи з 21 серпня 2014 року з врахуванням виплачених сум.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.П. Сеник

Судді : Р.Б. Хобор

Я.С. Попко